Polskie Radio
Section05

Józef Haller

Toruńskie drogi do niepodległości

W wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku, Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce m.in. Pomorza. O wydarzeniach które doprowadziły do przyłączenia Torunia do Polski opowiadali w Polskim Radiu 24: prof. Szczepan Wierzchosławski ,  historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Marek Rubnikowicz - dyrektor Muzeum Regionalnego oraz dr hab. Tomasz Krzemiński z  Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Toruń Prusy Kujawy

Słowem Niepodległa w Kutnie. Opowieść o dążeniu do wolności

Kutno leży na szlaku, gdzie od lat krzyżowały się trudne losy naszego kraju. W Muzeum Regionalnym w sali gen. Józefa Hallera o lokalnej historii, która miała wpływ na dzieje całego kraju opowiadali goście audycji Słowem Niepodległa: historycy Jacek Saramonowicz i Piotr Stasiak - autorzy monografii „Kutno. Przeszłość i współczesność” oraz Grzegorz Skrzynecki - dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kutno niepodległość odzyskanie niepodległości historia Polski Powstanie Styczniowe potop szwedzki Napoleon_Bonaparte I wojna światowa Słowem Niepodległa

100-lecie powstania Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera

Armia Polska została powołana 4 czerwca 1917 roku we Francji dekretem prezydenta Raymonda Poincaré. Liczyła około 70 tys. osób. Została uznana przez państwa Ententy za „samodzielną, sojuszniczą i jedyną współwalczącą armię polską”. O armii generała Hallera mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr Bartłomiej Bydoń z Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski niepodległość II Rzeczpospolita

"Wprowadzić gen. Hallera do panteonu wielkich Polaków"

- Zależy nam na tym, by przypomnieć postać Józefa Hallera i jego błękitną armię, która przeszła szlak z Francji do Polski. Chcemy tym samym pokazać pewien wzór patriotyzmu generała i jego żołnierzy – powiedział w programie Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń organizowanych przez MON w 2017 roku z okazji roku Hallera.
Zobacz więcej na temat:  wojsko II wojna światowa wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Ministerstwo Obrony Narodowej