Polskie Radio
Section05

Józef Haller

Rząd Ignacego Paderewskiego. Pierwszy powojenny polski gabinet uznany przez ententę

9 grudnia 1919 roku Ignacy Jan Paderewski ustąpił z funkcji premiera Polski. Chociaż jego rząd utrzymał się przez zaledwie kilka miesięcy, działania gabinetu budziły wśród ówczesnych polityków zażarte dyskusje. Z jednej strony chwalony był za przeprowadzenie pierwszych w historii Polski wolnych wyborów parlamentarnych, z drugiej krytykowany za złe prowadzenie polityki skarbowej państwa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA II Rzeczpospolita Ignacy Jan Paderewski niepodległość rząd Ignacy Daszyński Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne

Komitet Narodowy Polski - gabinet nieistniejącego państwa

Organ, który narodził się, by przejąć kierownictwo nad powstającą na Zachodzie polską armią, stał się wkrótce swoistym rządem nieistniejącego jeszcze państwa polskiego, który cieszył się wsparciem państw Ententy. To jego przedstawiciele kładli podpis pod postanowieniami traktatu wersalskiego. Dziś 106. rocznica powstania Komitetu Narodowego Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA I wojna światowa niepodległość Roman Dmowski

Polonia w walce o Niepodległą. Jaki był jej udział?

11 listopada to dla Polaków Święto Niepodległości, a dla Amerykanów – Dzień Weterana. 103 lata temu Polacy z USA również mieli istotny wpływ na przywracanie naszej ojczyźnie państwowości. To jeden z powodów, dla których Polonusi za oceanem bardzo aktywnie włączają się w organizację uroczystości związanych z kolejną rocznicą. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 11 listopada Stany Zjednoczone USA Jan Pachlowski Chicago Polonia Polonia w USA muzeum illinois

"Dziedzictwo i pamięć". Nowa audycja w radiowej Jedynce

Nazywana jest Armią Dmowskiego, Paderewskiego i Hallera. Kiedy przybyła do Polski, była witana okrzykami i łzami. Odegrała znaczącą rolę w odrodzeniu Rzeczypospolitej Polskiej po 1918 roku i przeszła do legendy. W pierwszej odsłonie audycji "Dziedzictwo i pamięć" opowiadaliśmy o Błękitnej Armii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Armia Polska we Francji historia Polski puck Ignacy Jan Paderewski Roman Dmowski Józef Piłsudski

Kształtowanie morskich granic II RP

Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, bez Gdańska, na odcinku 147 km. 10 lutego 1920 roku w Pucku gen. Józef Haller wrzucił do Bałtyku pierścień symbolicznie łącząc II RP z morzem. Mniej znanym faktem są "drugie zaślubiny" we Władysławowie. Dzień później, 11 lutego, na pełne morze z oficjalną delegacją wypłynął kuter "Stella Maris". 
Zobacz więcej na temat:  władysławowo Morze Bałtyckie Dorota Truszczak Jałta konferencja jałtańska puck historia Polski