Polskie Radio
Section05

KULTURA

Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?
Zobacz więcej na temat:  FILM premiera animacja Oscary Katarzyna Cygler Michał Kowarski Trójka

"Klatka na klatki" – o filmowej cenzurze w czasach PRL-u

Funkcjonariusze urzędu cenzury w czasach PRL-u mieli tak wielki wpływ na zawartość dzieł artystycznych, że niektórzy chcieliby przyznać im miano współautorów. O różnych aspektach komunistycznej cenzury rozmawiają uczestnicy konferencji "Klatka na klatki. Cenzura filmowa w Polsce Ludowej", organizowanej przez Filmotekę Narodową w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  cenzura PRL FILM Tomasz Miara filmoteka narodowa Trójka

"Rozwija krytyczne spojrzenie i umiejętności społeczne". Maria Deskur o znaczeniu czytelnictwa

- Książka to paradoksalnie także relacja, otwarcie się na drugiego człowieka, zrozumienie emocji. Czytanie to czynność, która uczy nas empatii, która w dzisiejszych czasach jest nam szalenie potrzebna. Wzrost czytelnictwa oznacza rozwój na bardzo różnych poziomach, także ekonomicznym, to rozwój nauki i biznesu - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Deskur,  prezes zarządu Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Warszawa książki

Powstaje film o Krystynie Skarbek. Była ulubionym szpiegiem Churchilla. Główną rolę zagra córka Romana Polańskiego

Zdjęcia do polsko-brytyjskiego filmu o Krystynie Skarbek - Polce służącej w brytyjskich służbach wywiadowczych podczas II wojny światowej - kręcone są w Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Premiera filmu "The Partisan" planowana jest na 2024 r. Życiorys Krystyny Skarbek jest niczym gotowy scenariusz filmowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA film dokumentalny Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polska Fundacja Narodowa

Rok Aleksandra Fredry. Konkurs "Fredro w obrazku"

- Zachęcamy do tego, by poznać tego znakomitego komediopisarza i twórcę - w Polskim Radiu Dzieciom organizujemy konkurs "Fredro w obrazku", konkurs plastyczny, ale opierający się na twórczości Fredry. Aby narysować pracę konkursową należy poznać jego twórczość. Inspirujemy się wierszami, bajkami, wybieramy konkretną scenę i ilustrujemy ją dowolną techniką - mówiła w Martyna Chuderska (Polskie Radio Dzieciom).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Aleksander Fredro Martyna Chuderska Rok Aleksandra Fredry

Festiwal w Cannes: muzyczny Jarmusch, konkursowy Wenders i arcydzieło Glazera

76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes powoli dobiega końca. W sobotę wieczorem emocje sięgną szczytu podczas ogłoszenia werdyktu jury. Tymczasem w swojej audycji Ryszard Jaźwiński rozmawiał z tymi, którzy na miejscu obserwują przebieg festiwalu: filmoznawcą Janem Lubaczewskim i krytykiem filmowym Kubą Armatą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM Cannes Jim Jarmusch festiwal filmowy

"Jeżeli przekraczamy granice absurdu, wszystko jest dozwolone". Gociek o nowej części "Szybkich i wściekłych’"

- Twórcy w pewnym momencie postanowili zrobić zupełny "odjazd" (…). To nie jest na granicy autoparodii, jak seria "Krzyk", ale stworzyli świat, w którym nie oszukują widzów, nie mówią, że to będzie kolejna cześć Jamesa Bonda, oni po prostu się bawią - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który z Piotrem Goćkiem omawiał nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino Polskie Radio 24

"Trójka pod księżycem": książki i teatr w finale maja 2023

Rozmawialiśmy o książkach, bo 25 maja rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Książka też, a dokładnie "Kronika wypadków miłosnych" Tadeusza Konwickiego, stała się podstawą scenariusza spektaklu wystawianego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. W audycji przygotowywaliśmy się też do premiery w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, która odbędzie się w niedzielę, 28 maja.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Wojciech Dorosz TEATR

26. Piknik Naukowy. Rzecznik CMK: Spoglądamy na naukę z odpowiedniej perspektywy

- Nauka jest wokół nas, musimy tylko spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy. Na Pikniku będziemy spoglądać bardzo szeroko, poznawać "duże" odkrycia, ale też patrzeć bardzo szczegółowo, np. jest dużo stanowisk, które postawiły na zagadnienia związane z DNA. Będzie też "naukowe show" scena Pikniku znajdzie się w rękach najlepszych popularyzatorów nauki z Europy - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Piknik Naukowy 2023

Waldemar Dąbrowski: najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski jest kultura

- Potrzeba tego, by dowodzić na świecie swojej pierwszorzędności, jest niezmienna. A tym najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski i Polaków jest właśnie kultura, literatura, poezja - mówił w "Wybieram Dwójkę" Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W kwietniu br. otrzymał on medal uznania Fundacji Kościuszkowskiej za wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Dąbrowski Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka Jakub Kukla Nowy Jork