Polskie Radio
Section05

KULTURA

Zrabowany z Polski obraz odzyskany w Japonii. Gliński: zaakceptowali fakt, że to strata wojenna

- Jeden z przepięknych obrazów, skradziony z kolekcji Lubomirskich, znalazł się ostatecznie w Japonii - przez Niemcy i Nowy Jork. Japończycy, po rozmowach i mediacjach, bezkosztowo zwrócili ten obraz, bo zaakceptowali fakt, że to polska strata wojenna i trzeba zwrócić go właścicielowi - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński. Minister kultury podkreślił, że chodzi o "Madonnę z Dzieciątkiem" Turchiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki II wojna światowa Japonia

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci Teatr Polskiego Radia

"Sad dziadka", czyli nieszablonowe filmowe spojrzenie na rzeź wołyńską

O rzezi wołyńskiej, w której zginęli krewni Karoliny Romanowskiej, w jej domu rodzinnym rozmawiało się tylko za zamkniętymi drzwiami. Aby poznać prawdę o swoich przodkach, dorosła już kobieta postanawia sama wyruszyć na Wołyń i spotkać się z obecnymi mieszkańcami tych terenów. Jej podróż pokazana jest w filmie dokumentalnym pt. "Sad dziadka".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń FILM Rzeź Wołyńska Tomasz Miara Trójka

Festiwal Teatru WARSawy. Offowa wizytówka kulturalnej stolicy, celebruje swoje XXV-lecie

Teatr WARSawy ma za sobą już ćwierć wieku działalności. Z tej okazji proponuje przegląd spektakli granych przy owacjach na stojąco już od kilkunastu lat, m.in. "Taśmę", "Samotność długodystansowca" i "Kompleks Portnoya". Dopełnieniem wydarzenia będą spotkania z aktorami i twórcami w ramach paneli dyskusyjnych, aby podkreślić ideę i filozofię instytucji wpisującej się w koncepcję teatru "miejskiego", wsłuchanego w głos otaczającej go rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Adam Sajnuk Teatr WARSawy Warszawa Katarzyna Cygler Trójka

Prof. Michał Łuczewski: państwo nie może istnieć bez kultury

- Nie chcemy patrzeć na suwerenność tylko w techniczny sposób, militarny czy geopolityczny. Wydaje nam się, że nie może być jakiegokolwiek państwa bez kultury, bo wtedy można by zadać pytanie, po co nam takie państwo. Jeśli ma ono zarządzać jakąś masą członkowską, to może to robić gdziekolwiek i jakkolwiek - mówił w Dwójce prof. Michał Łuczewski, współorganizator XIII Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Jakub Kukla Dwójka

Papcio Chmiel: słynny rysownik, ojciec Monique i Artura. Jaki był w domu?

Henryk Jan Chmielewski, czyli popularny Papcio Chmiel, dzisiaj skończyłby 100 lat. Znakomity grafik, twórca kultowych komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka stał się wręcz dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju. A jakim był ojcem? O tym opowiadają wspomnienia jego dzieci - Monique i Artura.
Zobacz więcej na temat:  komiks literatura Katarzyna Cygler Trójka Papcio Chmiel Tytus

100 lat polskiego komiksu: od Koziołka Matołka, po "Wilcze tropy" i niezależne ziny

Historia polskiego komiksu sięga początku lat 20. XX wieku, jednak prawdziwy rozwój tego gatunku nastąpił dopiero niespełna 60 lat później, na przełomie lat 70. i 80. Dzisiaj polscy rysownicy, idąc drogą przetartą przez Grzegorza Rosińskiego, podbijają rynki zachodnie i przebijają się do komiksowego mainstreamu.
Zobacz więcej na temat:  literatura komiks historia Polski grafika Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka

Nie tylko czerwony dywan. Wspomnienia z festiwalu filmowego w Cannes

– My jako ATM Virtual jesteśmy absolutną forpocztą tego, jak się film przekształca, jak się przekształca sposób produkcji filmów. Naszym sztandarowym narzędziem jest tzw. wirtualna produkcja, która obecnie wygląda tak, że na ogromnych ścianach LED-owych wyświetla się wirtualną scenografię. W ogromnym uproszczeniu, w ten sposób to, czego nie ma w studiu, możemy zobaczyć w tym świecie cyfrowym. Zajmujemy się łączeniem świata fizycznego z cyfrowym, żeby dla widza było to zupełnie niedostrzegalne – wyjaśnia Maciej Żemojcin. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski festiwal filmowy Cannes

Muzeum Karykatury. Rysunki satyryczne to nie tylko współczesność

– Postanowiłem opracować historię karykatury polskiej. Jej początki znalazłem już w XII wieku. Nie było wtedy pism satyrycznych ani humorystycznych, ale byli karykaturzyści. Rzeźbili kapitele w kościołach i tam bardzo często umieszczali postacie karykaturalne. Byli faceci, co przepisywali książki i na marginesach książek inkaustem robili karykatury niemające nic wspólnego z treścią książki. Są karykatury polityczne, znalazłem bardzo ciekawą karykaturę z czasów Stefana Batorego – opowiadał w archiwalnym wywiadzie Eryk Lipiński, twórca Muzeum Karykatury świętującego właśnie swoje 45-lecie.   
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca Eryk Lipiński