Polskie Radio
Section05

KULTURA

Waldemar Dąbrowski: najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski jest kultura

- Potrzeba tego, by dowodzić na świecie swojej pierwszorzędności, jest niezmienna. A tym najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski i Polaków jest właśnie kultura, literatura, poezja - mówił w "Wybieram Dwójkę" Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W kwietniu br. otrzymał on medal uznania Fundacji Kościuszkowskiej za wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Dąbrowski Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka Jakub Kukla Nowy Jork

Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 4 września można podziwiać wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"  Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie z okazji 700-lecia Wilna; prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Muzeum Narodowe w Krakowie Wilno muzeum wystawa Kraków

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Tycjan muzeum Wawel Kraków Tomasz Miara Trójka

Nie żyje Tina Turner. Marcin Kusy: stała sama na scenie i porywała tłumy

Nie żyje piosenkarka Tina Turner - podali przedstawiciele artystki, cytowani przez Stację Sky News. Miała 83 lata, zmarła po długiej chorobie w domu w szwajcarskim Kusnacht. W Polskim Radiu 24 o piosenkarce mówił dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy. Szef Radiowej Jedynki nazwał ją "wzorem frontmenki", która "sama stojąc na scenie porywała tłumy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski Marcin Kusy tina turner śmierć MUZYKA ŚWIAT Ameryka

Prestiżowy "Międzynarodowy Booker" trafił do bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa

The International Booker Prize to przyznawana co roku nagroda dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jest to zarazem jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Można powiedzieć, że jej przyznanie w 2018 Oldze Tokarczuk (za "Biegunów") w pewnym sensie otworzyło polskiej pisarce drogę do literackiej Nagrody Nobla. Czy tak będzie także w przypadku Georgi Gospodinowa?
Zobacz więcej na temat:  literatura tłumaczenie język angielski Olga Tokarczuk Tomasz Miara Trójka

Letnie kino plenerowe: kusząca i coraz popularniejsza alternatywa dla multipleksów

Coraz dłuższe dni, coraz cieplejsze wieczory, a jeśli dodać do tego jeszcze dobre towarzystwo, to czy może być lepsza perspektywa na nadchodzące letnie miesiące? A jeśli można jeszcze obejrzeć dobry film na świeżym powietrzu… Nic dziwnego, że plenerowe kina cieszą się rosnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  kino plenerowe FILM festiwal filmowy Zakopane Sopot Warszawa Michał Fedusio Tomasz Miara Trójka

Instytut Polonika uczy młodzież historii Polski dzięki kultowej grze Minecraft

Minecraft to jedna z najsłynniejszych gier komputerowych, od blisko 15 lat przyciągająca graczy z całego świata. Jej konstrukcja pozwala na wykorzystanie także m.in. w celach edukacyjnych. I tak właśnie robi Instytut Polonika, proponując graczom zgłębianie historii w środowisku gry i atrakcyjnie opowiadając o architekturze sprzed wieków i jej polskich twórcach.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA gry komputerowe historia Polski Tomasz Miara

Polskie akcenty w Cannes. Jest skromnie, ale nie bez szans na sukces

W tym roku polska reprezentacja na Festiwalu Filmowym w Cannes jest dość skromna, mimo to w programie znajdziemy kilka rodzimych akcentów. Szansę na Złotą Palmę ma m.in. dramat Jonathana Glazera "Strefa interesów", w którego produkcji duży udział mieli polscy twórcy. Pytanie, jakich filmów oczekuje tegoroczne jury, któremu przewodzi szwedzki reżyser Ruben Östlund.
Zobacz więcej na temat:  FILM Cannes festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński Trójka Złota Palma Łukasz Żal

"Ofiarność, która wychowała kolejne pokolenia". Tadeusz Syka o postaci ks. Brzóski

- Ksiądz Stanisława Brzóska to pierwszy, XIX-wieczny "niepokorny", w noc wybuchu Powstania Styczniowego zostaje dowódcą i przeprowadza atak na rosyjski garnizon w Łukowie, który wychodzi mu doskonale, wtedy władze powstańcze dostrzegają jego potencjał i mianują go naczelnym kapelanem powiatu łukowskiego i generałem. To była wielka inspiracja, by ten film zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

"Walczymy o istnienie naszego narodu". Paweł Łatuszka o sytuacji twórców kultury na Białorusi

- Łukaszenka niszczy kulturę białoruską, narodowość białoruską. A jeśli nie będzie kultury i języka białoruskiego, to czy możemy mówić, że będzie państwo białoruskie? Teraz walczymy nie tylko o prawa człowieka, ale o istnienie naszego narodu, naszego społeczeństwa i świadomości białoruskiej - o sytuacji ludzi kultury na Białorusi mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Łatuszka, były dyrektor Teatru Narodowego w Mińsku, były ambasador Białorusi w Polsce, obecnie polityk emigracyjny. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Paweł Łatuszka

Co nowego znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego?

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa zbiory Tomasz Miara Trójka