Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Jarosław Abramow-Newerly

Johnny Depp na otwarcie festiwalu w Cannes, Harrison Ford ze Złotą Palmą

Za nami dopiero pierwsze dni festiwalu w Cannes, ale na brak atrakcji widzowie nie mogą narzekać, choć nie są one związane z samym konkursem filmowym. Film otwarcia, "Kochanica króla", wzbudzał zainteresowanie z uwagi na Johnny’ego Deppa. Gwiazdor zagrał w nim pierwszą dużą rolę od czasu skandalu związanego Amber Heard. Z kolei niezwykle wzruszony Harrison Ford odebrał honorową Złotą Palmę i promował film "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia", swoje pożegnanie z tą serią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM Cannes festiwal filmowy Harrison Ford Johnny Depp premiera

PR24 "Trzej muszkieterowie". Piotr Gociek i Łukasz Adamski o kultowej powieści Dumasa

Powieść Aleksandra Dumasa "Trzej muszkieterowie" po raz pierwszy ukazała się w 1846 r. i natychmiast zdobyła ogromną popularność. Autor stworzył potem jeszcze dwie kontynuacje: "Dwadzieścia lat później" oraz "Wicehrabia de Bragelonne". O losach słynnych muszkieterów porozmawiali na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek oraz Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM kino

"To sztuka w najlepszym wydaniu". Kijowskie zbiory w Zamku Królewskim w Warszawie

- To dzieła sztuki i rzemiosła głównego nurtu sztuki europejskiej z Włoch, Francji, Holandii. Ta kolekcja wymaga zabezpieczenia, jej pokaz przewidujemy na 2024 rok. Niektóre z eksponatów czeka pilna i dość głęboka konserwacja - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, goszczącego 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Fałkowski Dwójka SZTUKA

Technologia deepfake – czy Hollywood przeżyje rewolucję, a gwiazdy zyskają nieśmiertelność?

Deepfake to wykorzystująca sztuczną inteligencję technologia, która pozwala fałszować obraz filmowy i np. wykorzystywać twarz znanych osób (np. aktorów bądź polityków) w filmach, w których nie brali udziału. Ale coraz częściej technologia deepfake jest wykorzystywana w normalnych produkcjach. Co więcej, może ona zapewnić swego rodzaju "nieskończony angaż" dzisiejszym gwiazdom ekranu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kino FILM sztuczna inteligencja deepfake Katarzyna Cygler Monika Suszek Martin Scorsese Trójka