Polskie Radio
Section05

KULTURA

Marty McFly i Emmet "Doc" Brown powrócą? Ma powstać nowa wersja kultowego filmu!

Trzy części "Powrotu do przyszłości" należały do największych przebojów kasowych kina przełomu lat 80. i 90. I do dzisiaj dla sporej grupy fanów jest to kultowa seria. Popularność serialu "Stranger Things" spowodowała modę na właśnie tamte czasy i ostatnio pojawiły się informacje, że Steven Spielberg wraz z Robertem Zemeckisem zastanawiają się nad nową wersją "Powrotu do przyszłości". Wiadomo, że jej nakręcenie jest możliwe, ale czy to ma sens?
Zobacz więcej na temat:  FILM Steven Spielberg Justyna Grabarz Radosław Nałęcz Trójka Michael J. Fox Christopher Lloyd Robert Zemeckis remake Julian Jeleński

12. Festiwal Miłosza. Poezja lekiem na marazm i zobojętnienie

- Gdy zastanawialiśmy się nad tegorocznym programem, rozmawialiśmy o tym, że dzięki temu, jaką uważność na świat wzbudza w nas poezja, może ona wyrwać nas z marazmu, którego doświadczamy w czasach kryzysu. Informacje, które zalewają nas każdego dnia, mogą przytłoczyć, ale też wprowadzić w stan pewnego przyzwyczajenia. My chcemy wytrącać się z tego marazmu, nie pozwalać na to przyzwyczajenie - mówiła w Dwójce Maria Świątkowska, menadżerka 12. Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka literatura poezja Rok Wisławy Szymborskiej Kraków Paweł Siwek

Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami  łączący kultury, ludzi i narody

Jedna idea, trzy miasta i festiwale, 11 dni, kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe oraz ponad 100 artystów z m.in. Białorusi, Polski i Ukrainy. To wszystko wydarzy się podczas Festiwalu Wschód Kultury, który rozpocznie się 23 czerwca i potrwa aż do 27 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Lublin Rzeszów MUZYKA SZTUKA taniec Partnerstwo Wschodnie Narodowe Centrum Kultury Trójka

Dwa nieznane obrazy Rembrandta trafią na aukcję. Jest polski ślad w ich historii

Eksperci ze znanego domu aukcyjnego Christie's przy okazji szacowania wartości prywatnej kolekcji jednej z angielskich rodzin trafili na dwa nieznane (a raczej zapomniane) obrazy Rembrandta. Zostaną one wystawione na aukcję na początku lipca, a spodziewana cena sprzedaży wynosi 6 do 10 mln dolarów. W historii obrazów jest także polski ślad.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo holenderskie Rembrandt Tomasz Miara Trójka SZTUKA

Obraz w obrazie, czyli zaskakujące tajemnice dzieł mistrzów malarstwa

Historia sztuki pełna jest zagadek, niespodzianek i zaskakujących odkryć. Dotyczy to szczególnie malarstwa, gdzie dzięki coraz nowocześniejszym metodom można zobaczyć ukryte na obrazie elementy i treści. Bywa, że takie niespodzianki całkowicie zmieniają wymowę dzieła. Czasem to sami artyści wprowadzali zmiany, ale czasem ich autorami byli zupełnie inni ludzie, którymi kierowały nieoczywiste pobudki.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo tajemnica Pablo Picasso Monika Suszek Tomasz Miara Trójka Johannes Vermeer

Rok Fredry. "Jego dramaty były przeciwieństwem tych romantycznych"

- Siła dramatów Fredry polegała na czymś zupełnie innym niż siła dramatów romantycznych. One nie zadawały wielkich pytań, natomiast były znakomicie skonstruowane; były wyrażone niezwykle plastycznym, a jednocześnie skrótowym językiem, na tyle przezroczystym, świetnie wyrażającym każdą myśl i każdy niuans, o który chodzi autorowi, że w zasadzie tej niedoskonałości można nie dostrzegać - mówiła w Dwójce Kalina Zalewska, krytyczka teatralna.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Aleksander Fredro Dwójka Rok Alekdandra Fredry Małgorzata Szymankiewicz

"Rycerze Zodiaku": Polak reżyseruje japońską mangę w Stanach Zjednoczonych. Będzie sukces?

Manga to popularne określenie japońskiego komiksu, charakteryzującego się pewnymi cechami graficznymi. To także sposób opowiadania historii, który od kilkunastu lat staje się coraz bardziej popularny także w krajach zachodnich. Coraz częściej też historie rodem z mangi trafiają na duży ekran. Najnowszą tego typu produkcją są "Rycerze Zodiaku" w reżyserii Tomasza Bagińskiego.
Zobacz więcej na temat:  FILM komiks Tomasz Bagiński Michał Fedusio Tomasz Miara Trójka

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem

Przez niespełna dwa miesiące na Zamku Królewskim w Warszawie można było odwiedzać wystawę "Crème de la crème". Znalazło się na niej 130 najważniejszych nabytków, wyselekcjonowanych spośród niemal 500 pozyskanych w latach 2021–2022. - Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem - podkreśla dyrektor Zamku, prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wojciech Fałkowski Michał Montowski

Mrożek i o Mrożku, ale nie tylko: IX Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zaprasza

Sławomir Mrożek został patronem IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Nie oznacza to bynajmniej, że całość tej imprezy zostanie poświęcona wyłącznie autorowi "Tanga". Nie zabraknie spotkań z autorami, choćby z Joanną Bator, Filipem Springerem, Szczepanem Twardochem czy Ryszardem Krynickim. Będzie też przedstawiana dramaturgiczna odsłona twórczości Wiesława Myśliwskiego, a Festiwal zwieńczy koncert Mietka Szcześniaka z piosenkami do tekstów księdza Jana Twardowskiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Witold Lazar

Johnny Depp pachnący jak 20 mln dolarów, czyli Jack Sparrow wraca na szczyt

Ostatni czas nie był dla Johnny'ego Deppa, oględnie mówiąc, udany. Obszernie relacjonowany proces z byłą żoną Amber Heard, w którym został oskarżony m.in. o przemoc domową, mocno nadszarpnął jego reputację. Efektem było osłabienie pozycji w Hollywood i utrata kilku lukratywnych ról filmowych. Ale wygląda na to, że po wygraniu procesu karta się odwróciła.
Zobacz więcej na temat:  FILM Johnny Depp Cannes premiera Amadeo Modigliani Al Pacino Aleksander Ziemiańczyk Artur Cichmiński Tomasz Miara Trójka

Pałac w Siedlcach. Oczko w głowie księżnej Aleksandry Ogińskiej

Siedlce to miasto obfitujące w ciekawe zabytki, wśród nich jest m.in. niezwykła bryła ratusza z XVIII wieku, a także pamiątki związane ze znaną mieszkanką i właścicielką Siedlec – Aleksandrą Ogińską z rodu Czartoryskich. To właśnie jej osobie miasto zawdzięcza największy rozwój, a miejscowy pałac także swój obecny kształt. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce

"Matka wszystkich intryg". Jan Wernik o operacji sowieckiego wywiadu "Trust"

- Rosja w latach 20 ub. wieku pogrążona jest w ogólnym chaosie, potrzebuje chwili na stabilizację swojej władzy. Żeby to zrobić, musi mieć spokój. Obawia się wojny prewencyjnej, inspirowanej przez "białą" emigrację, celem operacji było także skłócenie tego środowiska. Kolejnym celem była Polska (…), państwo jeszcze nieukształtowane do końca i opuszczone przez sojuszników - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wernik, autor książki "Na powrozie ułudy".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Pokazy multimedialnych fontann. Historia opowiedziana za pomocą tryskającej wody

Redbad postanowił przyjrzeć się tworzeniu spektakli i reżyserowaniu interaktywnych pokazów fontann. Ta oryginalna forma sztuki zyskuje coraz większą popularność zarówno w naszym kraju, jak i zagranicą. Jest też rzeczą naturalną, że im robi się cieplej, tym większym zainteresowaniem cieszą się takie pokazy. Wymagają one jednak przede wszystkim odpowiedniego zaplecza technicznego, ale także twórcy o niezwykłej wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra reżyser sztuka miejska multimedia Trójka

Joanna Wnuk-Nazarowa: w planach mam utwory na wielkie składy

- Zaczęłam nowe życie. Od 2018 roku napisałam już ze cztery utwory symfoniczne i operę. Mam również niezrealizowane dotąd plany utworów na wielką orkiestrę symfoniczną - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka, była minister kultury i sztuki oraz dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Dama Orderu Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Andrzej Sułek kompozytor Order Orła Białego