Polskie Radio
Section05

KULTURA

Kurator wystawy "Powstali 1863-64": walczono o wolność, równość i braterstwo

- Ludzie, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym, którzy walczyli w tym najdłuższym zrywie wyzwoleńczym w historii Polski, marzyli o wolności; o wolności rozumianej dwojako. Przede wszystkim o wolności politycznej, ale także o wolności od tego, co było wcześniej w Polsce, od nierówności społecznych - mówił w Dwójce Sebastian Pawlina, kurator wystawy "Powstali 1863-64" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Dwójka wystawa Jakub Jamrozek Muzeum Historii Polski

PR24 Żużlowa Noc Muzeów. Zmarzlik, Dudek, Janowski w Muzeum Sportu i Turystki

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na wystawę i inaugurację Żużlowej Nocy Muzeów. W uroczystym wernisażu wezmą udział m.in. członkowie kadry narodowej Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski i Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego. O szczegółach opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Majcher, dyrektor MSiT.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 żużel Noc Muzeów 2023 wystawa

"Kolej na Pragę". Dzieje stołecznego kolejnictwa w warszawskim muzeum

W Muzeum Warszawskiej Pragi otworzyła się wystawa "Kolej na Pragę", która opowiada o dworcach i liniach kolejowych, kolejarzach i pasażerach, którzy z nich korzystali. W swoich początkach kolej była nowoczesnym wynalazkiem, który zmienił Europę. W drugiej połowie XIX wieku odegrała kluczową rolę w rozwoju prawobrzeżnej części stolicy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler kolejnictwo pociągi muzeum Warszawa wystawa Muzeum Warszawskiej Pragi

Wizualna strona istnienia człowieka. O Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu przybliża społeczeństwu wyjątkową dziedzinę sztuki użytkowej, jaką jest ubiór historyczny, i uświadamia jego istotną rolę w dziedzictwie kulturowym. Zbiory muzeum obejmują bogatą kolekcję odzieży, akcesoriów z XIX i XX wieku, które można podziwiać m.in. w trakcie comiesięcznego zwiedzania kuratorskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler muzeum Poznań

20. Millennium Docs Against Gravity rezonuje ze współczesnością

12 maja startuje 20. odsłona największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity. Przez 9 festiwalowych dni w ośmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) zobaczymy wyjątkowe obrazy, będzie można spotkać się z ich twórcami i bohaterami. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM festiwal filmowy film dokumentalny Kasia Dydo Artur Liebhart

Dlaczego strajkują amerykańscy scenarzyści? Jakie to będzie miało konsekwencje?

Scenariusz to podstawa, na której powstaje film, sztuka teatralna, serial, wideoclip czy reklama. Podobnie jak fundament domu jest niewidoczny, ale właśnie na nim trzyma się cała konstrukcja – jeśli scenariusz jest słaby, nie można się spodziewać dobrej produkcji. Tymczasem w USA od 10 dni trwa strajk scenarzystów. O co walczą, jakie mogą być skutki ich protestu? Czy taki strajk jest możliwy w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  scenariusz FILM serial telewizja streaming Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka

Dobry wojak Szwejk i inni, czyli pochwała kpiny z armii, wojny i biurokracji

20 maja na kieleckim deptaku stanie figura jednego z najbardziej znanych bohaterów literackich: dobrego wojaka Szwejka. Okazją jest fakt, że w tym roku obchodzimy 100-lecie śmierci i 140-lecie urodzin Jarosława Haszka, twórcy tej słynnej postaci. Dobry wojak Szwejk wpisuje się w całą galerię postaci światowej kultury, które kpią z wojny, armii i biurokracji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA literatura FILM Tomasz Miara Michał Kowarski Kielce Trójka Jarosław Haszek dobry wojak Szwejk