Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Scena teatralna Trójki": "Salto mortale", czyli przewrót kopernikański

19 lutego minęła 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Tego dnia Program 1 Polskiego Radia przedstawił premierowe słuchowisko Anny Szamotuły pt. "Salto mortale". Zaprezentowaliśmy je także na "Scenie teatralnej Trójki". Rok 2023 jest m.in. Rokiem Kopernika, a 21 maja minie 480. rocznica śmierci wielkiego astronoma.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Trójka Mikołaj Kopernik Andrzej Ferenc Marcin Przybylski Krzysztof Antkowiak Angelika Kurowska Andrzej Mastalerz pr poleca

"IO" Jerzego Skolimowskiego. Zwierzęta na planie filmowym

Film "IO" Jerzego Skolimowskiego jest polskim kandydatem w kategorii najlepszy film międzynarodowy w rywalizacji o statuetkę Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tytułowym bohaterem jest osiołek, którego poruszającą historię tułaczki śledzimy w filmie. W tę rolę wcielało się sześć zwierząt, z czego dwa dostały najwięcej epizodów i zadań na planie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jerzy Skolimowski

"Rozwiniecie dialogu sztuki z religią". Paweł Dobrowolski o Festiwalu Nowe Epifanie

Hasło tegorocznej 14. odsłony Nowy Epifanii to "Otchłań przyzywa otchłań" - słowa z Psalmu XLI w tłumaczeniu Wiktora Gomulickiego. Wiele osób w dzisiejszych, niełatwych czasach może się podpisać pod tymi wersami. Intencją psalmisty jest jednak opowieść o przejściu przez otchłań jako doświadczeniu ubogacającym. O wydarzeniu mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Nowe Epifanie Katarzyna Cygler

Adam Woronowicz: gdyby kultura miała nas ocalić, to starożytny Rzym i Grecja wciąż by istniały

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Adam Woronowicz.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Adam Woronowicz wojna na Ukrainie Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz SZTUKA Trójka

Michał Kwieciński: "Filip" zaczął się 10 lat temu. Stwierdziłem, że to coś unikalnego

"Filip" w reżyserii Michała Kwiecińskiego wszedł właśnie na ekrany polskich kin. Film na festiwalu w Gdyni zdobył Srebrne Lwy, czyli drugą co ważności nagrodę festiwalu, Michał Sobociński otrzymał nagrodę za zdjęcia, doceniono też charakteryzację Dariusza Krysiaka. Niedługo później prestiżowe wyróżnienie aktorskie, czyli Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymał odtwórca głównej roli Eryk Kulm jr. I właśnie z nim oraz z Michałem Kwiecińskim rozmawiał w swojej audycji Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM Leopold Tyrmand Trójka

Wychodzenie poza ramy. Przed nami kolejna edycja Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Organizowane co roku przez łódzki Teatr Powszechny wydarzenie rozpocznie się 4 marca i potrwa do 2 kwietnia. Hasło tegorocznej odsłony imprezy brzmi "Wojna, kobieta, teatr". – Festiwal zawsze jest platformą do wymiany myśli – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łódź Michał Żołądkowski

Kompozytor i nauczyciel. Jan A.P. Kaczmarek laureatem tegorocznego Orła

Poznaliśmy nazwisko pierwszego laureata tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. Orła 2023 za osiągnięcia życia otrzymał kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. – To bardzo dobry człowiek. Niepokorny, buntownik, człowiek niezależny od samego początku – podkreśla Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan A. P. Kaczmarek Ryszard Jaźwiński muzyka filmowa Dariusz Jabłoński

"Wyrwa" na ekranie. Powieść Wojciecha Chmielarza trafi do kin

Wraz z nowym wydaniem bestsellerowej powieści Wojciecha Chmielarza pt. "Wyrwa" do kin trafi jej ekranizacja. Za reżyserię obrazu odpowiada Bartosz Konopka – twórca m.in. seriali "W głębi lasu" i "Skazana" oraz nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku"; w głównych rolach zobaczymy Tomasza Kota, Karolinę Gruszkę i Grzegorza Damięckiego. – Jest to niesamowita satysfakcja i przyjemność dla pisarza – mówi autor "Wyrwy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Chmielarz film polski literatura polska kino

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Wiemy, kto otrzymał Złoty Ryngraf

W środę wieczorem, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, galą, podczas której uhonorowano najlepszych twórców telewizyjnych i wręczono Platynowe i Złote Ryngrafy, zakończył się organizowany przez Telewizję Polską 3. Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Statuetką Złotego Ryngrafa wyróżniono dziewięć produkcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Żołnierze Wyklęci Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego