Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

300 mln euro dla Polski w związku z zamykaniem elektrowni i kopalni. Jest zgoda KE na program pomocy

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości 300 milionów euro w związku z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Program ma złagodzić koszty społeczne. Jest to rządowe wsparcie, wypłacane z krajowego budżetu. Jednak pomoc publiczna zawsze wymaga zgody Komisji Europejskiej, która pilnuje, by konkurencja na unijnym rynku nie była zakłócona.
Zobacz więcej na temat:  energetyka bezpieczeństwo energetyczne węgiel

"KPO musi być renegocjowany". Minister funduszy: w lutym chcemy usiąść z KE do rozmów

- Krajowy Plan Odbudowy musi być renegocjowany - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - W tym miesiącu będzie gotowy pakiet renegocjacyjny, w lutym chcemy usiąść z KE do rozmów - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Krajowy Plan Odbudowy polityka Polska w Unii Europejskiej

TYLKO U NAS 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Czego ma dotyczyć? Nowe ustalenia Polskiego Radia

W weekend Komisja Europejska rozpoczyna negocjacje z unijnymi krajami w sprawie 13. pakietu sankcji wobec Rosji. Cel to przyjęcie go w drugą rocznicę napaści na Ukrainę. Na początek jednak - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim rozszerzenia czarnej listy osób, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa, oraz firm, których majątki zostaną zamrożone.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Rosja wojna 2024 wojna na Ukrainie Beata Płomecka Bruksela Europa

Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą

Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że nie było jednomyślności - zastrzeżenie zgłosił komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. By umowa została przedłużona, zgodzić się jeszcze muszą unijne kraje i Parlament Europejski.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina gospodarka polska Unia Europejska

Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą zostanie przedłużona. Dziś decyzja KE

Komisja Europejska zatwierdzi dziś projekt przedłużający umowę o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. Jak informowała przedwczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ten projekt został w ostatnich kilkunastu dniach znacząco poprawiony i jest korzystniejszy dla polskich rolników, także w porównaniu z obecnie obowiązującą umową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ukraina GOSPODARKA

ANALIZA Młodzi ludzie na wagę złota. Komisja Europejska sięga po influencerów. "Generacja Z żyje w Internecie"

Do wyborów europejskich pozostało pięć miesięcy. Choć kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, pierwsze dyskusje na temat możliwej frekwencji już tak. Ze zbyt niskim społecznym zaangażowaniem UE zmaga się od lat. Rozwiązaniem problemu, zwłaszcza wśród młodych, mają być… influencerzy. - Życie młodych przeniosło się do Internetu - przyznaje redaktorka lifestylowa Agnieszka Żurek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa wybory do Parlamentu Europejskiego

Film KE o Auschwitz. Siemoniak: fatalny błąd, nie podejrzewam Komisji o działanie intencjonalne

- Nie podejrzewam Komisji Europejskiej czy przewodniczącej Ursuli von der Leyen o świadome działanie, jeśli chodzi o błąd w publikacji dotyczącej Holokaustu i obozu koncentracyjnego Auschwitz. Myślę, że był to właśnie nieświadomy, fatalny błąd - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Auschwitz historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Kontrowersje po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. KE po uwagach Polski opublikowała nowy film

Po uwagach i protestach Polski Komisja Europejska usunęła film z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i opublikowała nowy. Jasno stwierdza on, że obozy zagłady były na terenie Polski, okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Wczorajszy film, z powodu braku tej precyzji, wywołał wiele kontrowersji. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Auschwitz Niemcy Ursula von der Leyen Europa Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka pamięć Beata Płomecka Unia Europejska Radosław Sikorski dyplomacja