Polskie Radio
Section05

Kościół

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Kontrowersje wokół ślubu Kurskiego. "Wszystko da się załatwić"

"Gazeta Wyborcza" w kolejnej publikacji wróciła do kontrowersji, jakimi owiany jest drugi ślub Jacka Kurskiego z Joanna Kurską. Dziennik podaje, że były prezes TVP mógł ponownie zawrzeć małżeństwo kościelne dzięki interwencji samego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Hierarcha bowiem uchylił zakaz, nałożony na Kurskiego przez Gdański Trybunał Metropolitarny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Kurski Sławoj Leszek Głódź rozwód ślub małżeństwo Kościół katolicki społeczeństwo

Pielgrzymi nadziei - 39. ŚDM

Ostatnia niedziela listopada to doroczny Światowy Dzień Młodzieży. Jakie wydarzenia zaplanowano w tym roku? To spotkania, warsztaty, koncerty i Msze dla młodych, które organizowane będą w całej Polsce. Poszczególne diecezje zapraszają wszystkich chętnych od 22 do 24 listopada, a obchody przebiegały będą pod hasłem "Ci co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły, biegną bez zmęczenia".
Zobacz więcej na temat:  rozmowa Czwórka młodzież religia Światowe Dni Młodzieży

Powroty do domu

20 mln osób polskiego pochodzenia żyje poza krajem. Jedni wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszego życia i zostali tam, nie przestając tęsknić za Polską, niektórzy postanowili wrócić. Ale czy jest do kogo i do czego? Jaka jest sytuacja rodzin polonijnych na emigracji, a z jakimi problemami muszą zmierzyć się po powrocie? Czy trudno się zaadaptować? Na te pytania postarają się też odpowiedzieć goście Familijnej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm wiara religia miłość emigracja

Antoni Pospieszalski. Cichociemny, który został filozofem

Do kraju skoczył w nocy z 26 na 27 grudnia 1944 jako oficer łącznikowy i radiotelegrafista brytyjskiej misji wojskowej. Akcja miała kryptonim "Freston". Podczas misji Pospieszalski używał pseudonimu "Anthony Currie", uważano bowiem, że w razie wpadki, jako żołnierz brytyjski będzie lepiej traktowany niż jako Polak. 112 lat temu zmarł Antoni Pospieszalski, cichociemny, filozof, korespondent BBC i współpracownik paryskiej "Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni HISTORIA Jan Paweł II