Polskie Radio
Section05

Kresy

Fundacja "Dziedzictwo Nasze" z Węgorzewa z Nagrodą im. Oskara Kolberga

Fundacja "Dziedzictwo Nasze" z Węgorzewa to jeden z laureatów nagrody w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej. Fundacja powstała w 2004 roku, a terenem jej działań jest Polska i dawne Kresy Wschodnie. O działalności fundacji rozmawiamy z jej założycielką Barbarą Grąziewicz-Chludzińską i obecną prezes.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril

"Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945-1991". Nowa publikacja IPN

Publikacja prezentuje sylwetki kapłanów, naukowców, nauczycieli i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 roku pozostali na terenie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. Podjęli misję przeciwstawiania się sowietyzacji, ocalenia języka, kultury, przechowania wiary.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mołdawia Polonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Praga

"W spuściźnie Kresów najważniejsza jest wspólnota". Aleksandra Biniszewska o Muzeum Lwowa i Kresów

- Rzeczpospolita Obojga Narodów był fenomenem w skali świata. Byliśmy różnych wiar, obyczajów i tradycji, a mimo to broniliśmy naszej ojczyzny. Na Kresach osiedlali się uciekinierzy z państw zachodnich i przyjmowali polską kulturę. Mimo różnic stanowiliśmy wspólnotę. Z winy Rosji, Austrii i Prus ta wspólnota została zniszczona - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Biniszewska, która prowadzi Muzeum Lwowa i Kresów.
Zobacz więcej na temat:  Lwów II Rzeczpospolita Rzeczpospolita

Miasta jak malowane. Wilno i Lwów na wystawie prac Tytusa Brzozowskiego

W audycji "Z muzyką po Kresach" w podróży śladami polskiego dziedzictwa poza granicami kraju naszym przewodnikiem jest polski artysta Tytus Brzozowski, malarz i architekt, który stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca i obiekty stanowiące materialne świadectwo obecności Polaków. To malownicze spojrzenie na Wiedeń, Chicago, Londyn, Drezno czy Wilno i Lwów.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Pieśni z Wołynia i Polesia na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

W audycji "Z muzyką po Kresach" mamy kilka zaproszeń na wyjątkowe wydarzenia, w tym na festiwal WMŚ i koncert '"Pieśni z Polesia i Wołynia - Przesilenie”. Wystąpią w nim Karolina Demianiuk, Horyna (Ukraina, Równe), Wołyń w pieśniach, Z Lasu, a zapraszała na niego śpiewaczka i animatorka, członkini zespołów Z Lasu i Wołyń w pieśniach - Olga Kozieł.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska

Ten moment tworzenia. Rozmowa z Daną Vynnytską

W audycji "Z muzyką po Kresach", dzięki wystawie w Krakowskim Muzeum Etnograficznym, odwiedziliśmy Syberię sprzed lat. Etnolog Andrzej Dybczak mówił o roli Polaków w kolonizowaniu tego obszaru przez Imperium Rosyjskie. Rozmawialiśmy także z Daną Vynnytską, znaną m.in. z grup DagaDana i Babooshki pochodzącą z Ukrainy kompozytorką i wokalistką, która w tym roku jest jurorką w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Nowa Tradycja