Polskie Radio
Section05

Łukasz Warzecha

Rocznica przewrotu majowego. "To zwycięzcy piszą historię"

12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski przewrót majowy PPS II RP II Rzeczpospolita Rafał Ziemkiewicz

"Francuzi nie mają już problemu z tym, by głosować na Le Pen"

- Marine Le Pen nie jest już kandydatką niewybieralną. Gdy w 2011 przejęła stery partii to dokonała modernizacji i zrobiła z niej nowoczesną partię republikańską. Dziś Francuzi nie mają już problemu z tym, by na nią głosować – powiedziała w programie Szukając Dziury w Całym Aleksandra Rybińska z Nowej Konfederacji. Gościem Polskiego Radia 24 był także Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Marine Le Pen Francja wybory we Francji wybory prezydenckie Łukasz Jasina Unia Europejska Emmanuel Macron

Czy Donald Tusk rozpoczął już swoją kampanię wyborczą?

– Okoliczności towarzyszące pojawieniu się Donalda Tuska na przesłuchaniu, są moim zdaniem początkiem jego kampanii wyborczej – powiedział Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”. Odniósł się w ten sposób do ubiegłotygodniowego przesłuchania byłego premiera w warszawskiej prokuraturze. W audycji „Wróżenie z faktów” temat skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Kamila Baranowska wybory w Polsce prokuratura FSB Służba Kontrwywiadu Wojskowego wybory prezydenckie Platforma Obywatelska Roman Imielski

„Człowiek z małą bombą”. Terroryzm jest z nami od dawna

- Siłę organizacji terrorystycznej można ocenić po liczbie ataków, to się nie zmienia w całej historii. Jeżeli ataków jest dużo, to możemy przypuszczać, że grupa ma wielu członków. Jeżeli terroryści pracują już w terenie, szybkie ataki mogą być przeprowadzane z dnia na dzień. Natomiast planowanie wielkich ataków jak te z 11 września w USA może zająć wiele lat – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Kacper Rękawek, szef programu bezpieczeństwa i obronności w Globesec Policy Institute w Bratysławie i autor książki „Człowiek z małą bombą”.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Państwo Islamskie Kacper Rękawek

Zagraniczni pracownicy w Polsce. "Preferujmy..."

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 roku polskie firmy chciały zatrudnić blisko 1,3 mln cudzoziemców. Najwięcej pozwoleń na pracę wydano obywatelom Ukrainy. O imigracji zarobkowej ze wschodu Europy mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Paweł Budrewicz (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  praca zatrudnienie obcokrajowcy Cezary Kaźmierczak Europa Wschodnia

Warzecha: gdyby żył, polskie życie publiczne byłoby łagodniejsze

- Myślę, że Lechowi Kaczyńskiemu byłoby chyba trudniej odnaleźć w dzisiejszej rzeczywistości medialno-politycznej. Ona się dosyć mocno zmieniła od tamtego czasu, od 2010 roku. Bardzo się zbrutalizowała, sprymitywizowała. Sądzę, że Lech Kaczyński miałby spory problem, żeby dostosować się do takiego stylu. Możliwe, że dzięki jego obecności, gdyby nadal żył, to też polskie życie publiczne byłoby nieco łagodniejsze - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Łukasz Warzecha, dziennikarz i publicysta, autor wywiadu-rzeki z byłym prezydentem.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NASZ WYWIAD Lech Kaczyński

Art. 212 Kodeksu Karnego. Broń przeciwko dziennikarzom

- Art. 212 Kodeksu Karnego jest metodą, by tanio uciszać dziennikarzy. To bardzo dobra broń w rękach samorządów – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy. O wolności mediów rozmawiali także mec. Artur Wdowczyk (doradca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze prawo dziennikarstwo wolność prasy media Wiktor Świetlik Artur Wdowczyk

Deklaracja Rzymska. "To dokument paradoksalny" 

Jaką rolę odegra w Unii Europejskiej podpisana Deklaracja Rzymska? Czy będziemy się rozwijać w różnych prędkościach czy też jedność okaże się ważniejsza? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym rozmawiali Krzysztof Bosak (Fundacja Marsz Niepodległości), Dominika Cosić, korespondentka TVP w Brukseli i dr Michał Kuź (Klub Jagielloński, Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Rzym Unia Europejska deklaracja Krzysztof Bosak Brexit

Mit Żołnierzy Wyklętych. „Trzeba uważać, by nie przesadzić"

W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Paweł Ukielski PRL komunizm historia Polski

"PO i Nowoczesnej ciężko będzie stworzyć front wyborczy"

– Jeżeli opozycja wystawi w kolejnych wyborach oddzielne listy, to PiS zdecydowanie wygra – powiedział Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times". Skomentował w ten sposób słowa Grzegorza Schetyny, który zasugerował możliwość połączenia sił Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. W audycji "Wróżenie z faktów" do tematu odniósł się także Andrzej Godlewski, publicysta i wykładowca Uniwersytetu SWPS. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Grzegorz Schetyna Ryszard Petru Platforma Obywatelska Nowoczesna Mateusz Morawiecki Andrzej Godlewski Agaton Koziński PiS

Elektrownia jądrowa w Polsce. Czy i kiedy?

-  Poza tym, że potrzebujemy energii, to powinna być ona wytwarza w sposób jak najmniej emisyjny - powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Gość mówił także o tym, w jakim stanie jest obecnie polski program jądrowy i ile czasu trwałaby budowa elektrowni jądrowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska energetyka energia atomowa dwutlenek węgla ekologia elektrownie wiatrowe Wojciech Jakóbik bezpieczeństwo energetyczne