Polskie Radio
Section05
MSZ

Prezydent w Rzymie: Europa powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w czasie pandemii

Prezydent Andrzej Duda w Rzymie, podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty drugiej kadencji, zwracał uwagę, że nasz kontynent nie powinien być uzależniony od dostaw środków medycznych z zewnątrz. W początkowej fazie pandemii większość ich dostaw do Europy kierowana była z Chin. W stolicy Włoch polski prezydent rozmawia o walce z efektami pandemii, sytuacji na Białorusi i relacjach wewnątrz NATO.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda MSZ Włochy kancelaria prezydenta koronawirus

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Obchody w kraju i za granicą

- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Karta Polaka Polonia agresja sowiecka II wojna światowa język polski Unia Europejska

Bruksela: wystawy o napaści Niemiec na Polskę i o Polakach ratujących Żydów

Do 24 września można oglądać w Brukseli dwie wystawy: dotyczącą napaści Niemiec na Polskę i o Polakach ratujących Żydów. Ekspozycje ustawiono w kościele Notre-Dame de la Chapelle. W 81.rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowało je Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej. Dziś po południu, podczas mszy w intencji Ojczyzny nastąpi uroczysta inauguracja.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Bruksela historia Polski IPN MSZ

"Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk – w 50. rocznicę śmierci". Konferencja naukowa w Warszawie

Konferencję naukową "Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk – w 50. rocznicę śmierci" przygotowało Biuro Badań Historycznych IPN w ramach Centralnego Projektu Badawczego "Polska emigracja niepodległościowa 1945–1990". To pierwsze z cyklu spotkań, które zaplanowano również w Taszkiencie, Rzymie i Londynie, poświęconych słynnemu polskiemu dowódcy. Ich ideą jest przedstawienie dokonań gen. Władysława Andersa w najważniejszych etapach jego życia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mateusz Morawiecki Władysław Anders MSZ IPN Lech Kaczyński

Szef MSZ: powstający drugi plan ma zapewnić wsparcie dla Białorusi ze strony Unii Europejskiej

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podkreślił konieczność realizacji prawa Białorusinów do samostanowienia. W TVP Info minister przypomniał, że działa uruchomiony przez Polskę plan dla Białorusi, który wspiera aktywność tamtejszego społeczeństwa obywatelskiego i udziela ochrony w naszym kraju osobom, które padły ofiarą przemocy, a także studentom, naukowcom i twórcom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ: zmiany na Białorusi są nieodwracalne, nie ma już bariery strachu

- W społeczeństwie białoruskim nie ma już bariery strachu, przekroczona została też bariera przyzwolenia. Nie ma już legitymizacji władzy, która jest władzą tylko dlatego, że może fizycznie rządzić. Społeczeństwo uznało, że potrzebne jest inne uprawomocnienie - tłumaczył w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Aleksiej Nawalny Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ