Polskie Radio
Section05

Magdalena Skajewska

Prof. Sebastian Płóciennik: Unia ma problem z polityką wobec Rosji

Ambasador Federacji Rosyjskiej przy UE Władimir Czyżow został poinformowany o "zdecydowanym odrzuceniu i zdecydowanym potępieniu" rosyjskich sankcji wobec Unii i wydaniu zakazu wjazdu niektórym jej przedstawicielom. To reakcja na podobne sankcje unijne. Prof. Sebastian Płóciennik zauważa, że Unia cały czas ma ten sam problem z polityką wobec Rosji, czyli brakiem wspólnego stanowiska państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja USA Niemcy Nord Stream 2

Paszporty covidowe. Prof. Kachniewska: UE nie narzuca rozwiązań szczegółowych

Komisja Europejska zaapelowała do europosłów o poparcie propozycji dotyczącej certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Parlament Europejski stawia jednak warunki. Dziś odbyła się debata w tej sprawie. Po niej deputowani przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Parlament Europejski COVID-19 szczepienia turystyka koronawirus Komisja Europejska

Dr Bryc: od początku konfliktu w Donbasie Rosja przekonuje świat, że nie ma z nim nic wspólnego

Prezydent Rosji Władimir Putin jest gotów przyjąć prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Moskwie w dowolnym czasie, który mu odpowiada. Zastrzegł, że tematem mogą być tylko relacje dwóch krajów, a nie konflikt w Donbasie, bo jeśli  władze Ukrainy chcą rozmawiać o Donbasie, to powinny spotkać się z władzami tych separatystycznych republik. - To nie jest nowe stanowisko - mówi dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Władimir Putin Wołodymyr Zełenski dyplomacja Donbas Agnieszka Bryc

"Spodziewaliśmy się większych fajerwerków". Dr Marek Menkiszak o orędziu Władimira Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił w środę (21.04) orędzie do narodu. Mówił o kierowanej z zagranicy próbie zabicia prezydenta Łukaszenki i ostrzegł, że Rosja zareaguje, kiedy będą zagrożone jej interesy. - W półtoragodzinnym wystąpieniu Putina tak naprawdę dominowały sprawy socjalne - mówi dr Marek Menkiszak z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja orędzie Aleksiej Nawalny

"Jest sygnał, że Unia powinna się tym zająć". Beata Płomecka o nałożeniu sankcji na Rosję

- Z moich ustaleń wynika, że propozycje rozszerzenia sankcji za te agresywne i destabilizujące działania Rosji, poparło na razie siedem krajów, to jest Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Szwecja, Chorwacja i Rumunia. Nie było jednak na razie głębszej dyskusji na ten temat - komentowała korespondentka Beata Płomecka w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Ukraina Rosja sankcje sankcje Unii Europejskiej Donbas Beata Płomecka

Ludobójstwo w Rwandzie. Foltzer: francuscy politycy wiedzieli o tym od wielu lat

W 27. rocznicę ludobójstwa w Rwandzie, francuskie władze potwierdziły decyzję o odtajnieniu archiwów dotyczących masakry ludności Tutsi z 1994 roku i roli Francji w tamtych wydarzeniach. - Na razie nie ma oficjalnej reakcji Pałacu Elizejskiego w tej sprawie. Prezydent Emmanuel Macron przyjął raport i zobaczymy, co zrobi z tymi faktami i czy przeprosi w imieniu francuskich władz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Więcej świata ludobójstwo rwanda Emmanuel Macron Oskar Pietrewicz

Ekspert: napastnik identyfikował się z grupą Naród Islamu

- Napastnik identyfikował się (jak wynika z jego aktywności w mediach społecznościowych) z ekstremistyczną grupą Naród Islamu, która funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych i jest często krytykowana przez amerykańskich muzułmanów. To mogło mieć jakiś wpływ na jego działania - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, odnosząc się do tematu piątkowego ataku na Kapitol.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Waszyngton atak zamach nożownik POLSKA

Małgorzata Bonikowska: sprawy zdrowia publicznego trzeba wynieść poza bieżącą politykę

Przywódcy ponad 20 państw i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poparli pomysł stworzenia międzynarodowego traktatu, który pomógłby światu uporać się z przyszłą pandemią. Pod listem w tej sprawie podpisali się m.in. prezydent Francji, kanclerz Niemiec i premier Wielkiej Brytanii, a z pomysłem wyszedł szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Zobacz więcej na temat:  pandemia WHO koronawirus

Dr hab. Zajączkowski: realizacja NS2 rzuci się cieniem na relacje transatlantyckie

- To jedna z kwestii, która różni Stany Zjednoczone, Komisję Europejską i poszczególne państwa europejskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o Nord Stream 2 dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak w najbliższych latach będą wyglądały relacje transatlantyckie, biorąc także pod uwagę wspólne działania Unii Europejskiej i USA wobec Chin?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata USA Joe Biden Nord Stream 2 Unia Europejska

USA i UE razem chcą chronić klimat. Jakub Wiech: mają wspólne cele

Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry ocenił, że koszt przystosowania światowej gospodarki, by ograniczyć zmiany klimatyczne, wynosi 2,5-4 bilionów dolarów. Podczas spotkania z francuskimi politykami Kerry wezwał największe gospodarki świata do szybszych redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnienia, że do 2050 r. osiągną neutralność klimatyczną. Ekspert energetyczny Jakub Wiech ocenia, że USA i UE mają te same cele.
Zobacz więcej na temat:  ochrona środowiska klimat Stany Zjednoczone Unia Europejska John Kerry

Fidesz opuszcza frakcję EPL w PE. Prof. Młyńczyk: Orban skazuje się na marginalizację

Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że europosłowie z partii Fidesz opuszczają grupę chadeków w Parlamencie Europejskim. Viktor Orban już wcześniej groził, że Fidesz wystąpi z Europejskiej Partii Ludowej, jeśli grupa w Europarlamencie przyjmie zmiany w jej regulaminie, które umożliwiają wykluczenie nie tylko jednego posła, ale też całej partii. Takie zapisy zostały przyjęte (3.04). Prof. Łukasz Młyńczyk uważa, że była to decyzja wyprzedzająca, bo o wyrzuceniu Fideszu z EPL mówiono od dawna.
Zobacz więcej na temat:  Fidesz Viktor Orban Parlament Europejski Unia Europejska

Reformy na Ukrainie. Zaniewicz: jest jeszcze dużo do zrobienia

Szef Rady Europejskiej Charles Michel spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, aby porozmawiać m.in. o walce z korupcją na Ukrainie. - W tym momencie chodzi głównie o reformę wymiaru sprawiedliwości, który niestety blokuje działanie instytucji antykorupcyjnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska koronawirus Rada Europejska Ukraina Wołodymyr Zełenski