Polskie Radio
Section05

Maja Kluczyńska

Koncert Niepodległości 1981. Reżyser w PR24: upamiętniamy dwie rocznice - radosną i smutną

-  W gruncie rzeczy bardzo szczęśliwie się złożyło, bo projekt poświęcony jest rocznicy, którą w tym roku obchodzimy - zarówno radosnej, jak i tragicznej. Radosnej, bo to 40. rocznica karnawału Solidarności, który był rozciągnięty na kilkanaście miesięcy. Liczony jest od sierpnia, aż do wprowadzenia stanu wojennego. I dochodzimy do smutnej rocznicy, czterdziestej, jego wprowadzenia, które tak naprawdę zatrzymało nasz rozwój - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski (reżyser, organizator Koncertu Niepodległości 1981). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 KULTURA muzeum koncert Solidarność stan wojenny MUZYKA

10. Festiwal "Inspirowane Górami". Dyrektor wydarzenia: chcemy pokazywać ludzi, którym góry są bliskie

- Co roku staramy się przygotować ciekawy program, w którym pokazujemy zakopiańczyków, którzy albo się tutaj urodzili, albo mieszkają i z górami są w pewnym sensie związani zarówno przez fotografię czy malarstwo, jak i przez swoją służbę - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Staszak (dyrektor Festiwalu "Inspirowane Górami"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 KULTURA góry muzeum festiwal filmowy Zakopane

"Dla dzieci ważny jest element wspólnoty". Wkrótce rozpocznie się festiwal Kino Dzieci

- Dla dzieci jest ważne, żeby przeżywać z innymi rówieśnikami filmy. Patrzeć, w których momentach śmieją się, płaczą czy wzruszają nasze koleżanki i koledzy. To tracimy często w zaciszach domowych, ten element wspólnoty, doświadczenia i przeżywania - mówiła w audycji "Weekend kulturalny" na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Sinicka, programer festiwalu filmowego Kino Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieci młodzież rozrywka kino FILM POLSKA KULTURA

III Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. "Jego kariera potoczyła się z prędkością wodospadu"

- Festiwal rozpoczyna się 18 września w amfiteatrze, koncertem Marii Meyer, która wcieli się w ordynkę. Z kolei niedziela to poranek z muzyką klasyczną z pobliskich Serpelicach. Wystąpi m.in. Małgorzata Długosz, Kamila Wąsik-Janiak - mówiła na antenie Polskiego Radia 24, Gabriela Kuc-Stefaniuk, współorganizator Festiwalu oraz rzecznik prasowy urzędu Biała Podlaska.
Zobacz więcej na temat:  regiony Biała Podlaska MUZYKA KULTURA Polskie Radio 24

Reżyser filmów o kard. Wyszyńskim i matce Czackiej

Okazało się, że - oprócz tego, że był posągową postacią i ważną osobą w Kościele - prymas był również zwykłym pogodnym, wesołym, ciekawym człowiekiem. Stąd się wzięła idea, żeby nagrać świadectwa osób, które jeszcze go pamiętają - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Piotr Górski. Gościem audycji była także siostra Agata franciszkanka z Lasek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka FILM

"Odczuwam w tej poezji uniwersalizm". Maria Dzieduszycka o twórczości Yusefa Komunyaki

- Jak zauważył Edward Hirsch, członek jury Nagrody Herberta i bardzo ważny poeta i eseista w Stanach Zjednoczonych, Yusef Komunyaka ma równie mocną, jak Herbert tablicę wartości w swojej poezji. To bardzo mocne i ważne stwierdzenie, bardzo adekwatne - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji Im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  literatura czytelnictwo Polskie Radio 24 POLSKA Zbigniew Herbert

Narodowe Czytanie 2021. Kolarski: wyjątkowa kampania społeczna, której celem jest promocja polskiej literatury

- Narodowe Czytanie to nie tylko przyjemność i wielkie wydarzenie, ale po 10 latach można powiedzieć, że znajduje także odbicie w statystykach czytelnictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku Polacy zarówno w kraju, jak i poza granicami będą czytali "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Narodowe Czytanie 2021 kancelaria prezydenta Wojciech Kolarski czytelnictwo Polskie Radio 24 POLSKA

Film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Wojenne losy Stefana Wyszyńskiego

- Ten film wpisuje się doskonale w uroczystości beatyfikacyjne i w rok 2021, którego Prymas jest patronem. Film związany zarówno z prymasem Stefanem Wyszyńskim, jak i matką Elżbietą Różą Czacką - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser, autor scenariusza, współproducent filmu. Gościem audycji był także Maciej Syka, współproducent filmu.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Polskie Radio 24 Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego społeczeństwo historia Polski POLSKA