Polskie Radio
Section05

Maja Kluczyńska

"Lukrecja jest głosem w tej sprawie". Kamila Siwińska przed premierą "The Rape of Lucretia"

- Skończył się czas, kiedy milczenie załatwiało sprawę w związku z ofiarami mechanizmów przemocy, które jak się okazuje, bardzo długo były aktywne w każdej dziedzinie życia. Dzisiaj ofiary nie mogą milczeć i nie ma na to przyzwolenia. Ten proces jest już globalny. - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Kamila Siwińska, reżyserka spektaklu "The Rape of Lucretia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 opera KULTURA spektakl premiera

Wystawa "Zwierzęta w Warszawie". Kuratorka w PR24: chcieliśmy przesunąć akcenty

W Muzeum Warszawy od połowy maja można obejrzeć wystawę zatytułowaną "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji". - Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że Warszawę zamieszkiwały i zamieszkują nadal zwierzęta, z którymi ludzie, ludzkie zwierzęta pozostają w różnego rodzaju relacjach - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy Lena Wicherkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA wystawa muzeum zwierzęta SZTUKA

Przebindowski w PR24 o prapremierze komedii "Dobra zmiana"

 - Sztuką jest napisać dobry tekst komediowy, bo publiczność natychmiast go natychmiast. Trzeba umieć nawiązać kontakt z widownią i wprowadzić ją w narrację. Publiczność powinna podążać za bohaterami i być zainteresowana sceną - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Jakub Przebindowski z Teatru Powszechnego w Łodzi, zapraszając na prapremierę komedii "Dobra zmiana" na Rynku Manufaktury w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Łódź TEATR komedia

Noc Muzeów w Warszawie. Majcher w PR24: to będzie noc cudów i spotkań

- To będzie noc cudów, ale cudów, które będą się działy w Centrum Olimpijskim, w Muzeum Sportu i Turystyki. To będą cuda polegające na spotkaniach z wybitnymi sportowcami i ich dyscyplinami - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Gościem audycji był także Andrzej Rumianowski, prezes Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Jazz KULTURA Warszawa noc Polskie Radio 24

Rusza 28. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz

- To jest taka przygoda z górami i filmem, która myślę, że niemalże każdego może zainteresować, zaintrygować i wciągnąć. Nie tylko jest to święto filmu, ale tych wszystkich, którzy kochają wypoczynek, kochają góry - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 KULTURA góry muzeum festiwal filmowy

Rok Norwidowski. Jakie wydarzenia upamiętnią wybitnego twórcę?

Rok 2021 jest także rokiem Cypriana Kamila Norwida, wybitnego twórcy romantycznego, poety, prozaika i dramatopisarza, ale również rzeźbiarza, malarza i rysownika. Zaliczany jest do grona największych polskich literatów. O tym, jak będzie wyglądał Rok Norwidowski mówiła w audycji "Weekend kulturalny" Magdalena Biernacka, zastępca dyrektora Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Cyprian Kamil Norwid opera literatura

Muzyczne drogi Klenczona i Krawczyka. Piotr Wawrowski: w wielu punktach były podobne

- Wspólnych elementów w historii, życiorysie Krzysztofa Krawczyka i Krzysztofa Klenczona jest dużo więcej, począwszy od tego, w jaki sposób rozwijała się ich kariera w Polsce. Jeden i drugi byli bożyszczami tłumów, obaj występowali w zespołach, które na przełomie lat 60. i 70. były czołowymi polskim zespołami - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Wawrowski – dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polska piosenka MUZYKA KULTURA Krzysztof Krawczyk Krzysztof Klenczon

Zabytki Watykanu i górnictwa soli. W PR24 o wystawach w muzeach Warszawy i Wieliczki

W tym wydaniu "Weekendu kulturalnego" zapraszamy na kulturalny most między Warszawą, a Wieliczką. O wystawie arcydzieł muzeów watykańskich w stołecznym Zamku Królewskim opowie Beata Gadomska, jej kuratorka; po wystawie z okazji 70-lecia Muzeum Żup Krakowskich wielickiej kopalni oprowadzać nas zaś będą Kinga Stabrawa-Powęska, etnograf i Marek Skubisz, kurator wystaw. Patronem obu tych instytucji jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Wieliczka

90. rocznica urodzin ks. Tischnera. "Ciągle brzmi aktualnie"

- Myślę, że siła Tischnera polega na tym, że starał się on odpowiadać na pewne bardzo gorące pytania w swoim czasie. Odpowiadał w taki sposób, że te odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę. Nie robił tego abstrakcyjnie. Starał się nazywać to, z czym ludzie się zmagali w danym momencie, w danym miejscu, ale nazywać, to znaczy wydobywać istotę zjawiska, fenomenu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Bonowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Wojciech Bonowicz Józef Tischner Polskie Radio

Wystawa "Białoruś: Marsz Wolności". Zapis bohaterstwa

- Ekspozycja poświęcona jest wolności, białoruskiej opozycji, która od zeszłego roku zaczęła swoją manifestację wyrażania sprzeciwu. Wystawa przypomina trudne i dramatyczne wydarzenia, ale również tych, którzy są bezimiennymi bohaterami tych akcji - powiedział prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Wydarzenia fotografia zdjęcia wystawa Narodowe Centrum Kultury Białoruś społeczeństwo