Polskie Radio
Section05

Małgorzata Raducha

Z wizytą w Pruszkowie. Miasto z powstańczą historią

"Tędy przeszła Warszawa" - głosi napis znajdujący się na murze Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. - Istniał tutaj obóz przejściowy dla ludności Warszawy wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu - mówi Małgorzata Bojanowska, dyrektor muzeum. "Jedyne takie miejsce" udało się w podróż do miasta, w którym współczesność łączy się z historią.
Zobacz więcej na temat:  muzeum społeczeństwo Pruszków historia Polski

Radiowe oblicze Ireny Kwiatkowskiej - archiwalne nagrania

Była "kobietą pracującą", ciotką Ryszarda Ochódzkiego i mamą Pawła Jankowskiego, ale czy pamiętamy jej znakomite role radiowe? Irena Kwiatkowska to wielki i bogaty rozdział radiowej historii - laureatka Złotego, a później Diamentowego Mikrofonu, aktorka występująca w licznych słuchowiskach dla dzieci i dla dorosłych, a także kabaretach zarchiwizowanych przez Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska radio KULTURA

Perła Górnego Śląska. Radiowa Jedynka odkrywała magię Pszczyny

Najdłuższy sznur pereł miała księżna Daisy. Żubry to nie tylko wizytówka Bieszczad i Białowieży - w lasach pszczyńskich też żyją. Piastowski zamek myśliwski zamieniony w magnacką rezydencję. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Pszczynę, zgłoszoną przez słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów. I my także, z audycją "Jedyne takie miejsce" pokazywaliśmy dziś piękno Pszczyny i jej okolic goszcząc w Muzeum Zamkowym. 
Zobacz więcej na temat:  muzeum Turystyczna Lista Przebojów PL podróże turystyka

Artur Zygmuntowicz: Białorusini są mistrzami życia w rozkroku

- Białorusini są mistrzami życia w rozkroku, ponieważ jest to rzeczywistość, w której są, od niej nie da się uciec - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Białoruś - autor książki "Białoruś imperium kontrastów" Artur Zygmuntowicz. To książka wymykającą się definicjom. Jest jednocześnie reportażem, publikacją podróżniczą, zbiorem zabawnych anegdot oraz błyskotliwych obserwacji socjologicznych, do których materiał został zebrany przez autora podczas czterech podróży do tego kraju, w tym dwóch rowerowych. A jaka jest Białoruś?
Zobacz więcej na temat:  Białoruś literatura

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. "To wielkie bogactwo naszej Cerkwi"

Koncert katedralnego chóru soboru Św. Trójcy w Hajnówce zainaugurował w poniedziałek wieczorem 39. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (14-19 września). Wśród gości byli hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, przedstawiciele władz państwowych, m.in. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, samorządowcy i służby mundurowe.
Zobacz więcej na temat:  prawosławie MUZYKA