Polskie Radio
Section05

Mars

Misja kosmiczna na Marsa. "Tuż za nim znajdują się bardzo cenne minerały"

Cały świat oszalał na punkcie łazika Perseverance, który 18 lutego wylądował na Marsie. Przygotowania do tej misji trwały latami. - Przy takim lądowaniu musi ze sobą współpracować 1000 osób, ponieważ wszystkie systemy lądownika zazębiają się ze sobą - mówi Artur Bartłomiej Chmielewski z Laboratorium Napędu Odrzutowego Centrum NASA. Dlaczego naukowcom zależy na poznaniu Czerwonej Planety?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek NASA kosmos

Czy kolonizacja Marsa będzie możliwa? Jakie trudności musimy pokonać?

Fascynował ludzkość od dawna. Niegdyś czczony jako bóg wojny, dziś sprawia, że oczy całego świata zwrócone są w jego kierunku z nadzieją na nowe możliwości. Powierzchnia Marsa od kilku dni badana jest przez łazik Perseverance. Czy to mały krok do zasiedlania planety? Na jakie problemy powinni przygotować się ludzie?
Zobacz więcej na temat:  Lucjan Ołtarzewski Łukasz Ciechański NASA Kolonia kosmos NAUKA społeczeństwo Trójka

Po co nam badanie Marsa?

18 lutego tuż przed godz. 22.00 ważący tonę łazik "Perseverance", czyli "Wytrwałość" zbliżał się do Marsa. Dziś już śle nam zdjęcia (i dźwięki) z Czerwonej Planety. Misja ma na celu poszukiwanie śladów, czy kiedykolwiek istniało tam życie. Na Marsa wysłano także specjalny helikopter, który najpierw ma sprawdzić, czy jest możliwe latanie nad  jego powierzchnią, a w przypadku pozytywnych wyników przeprowadzić pięć lotów.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Mateusz Borkowicz Centrum Nauki Kopernik kosmos STYL ŻYCIA NASA

Misje nie tylko na Marsa. Kosmiczne filmy, które warto obejrzeć

Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie. Dzięki temu naukowcy z NASA będą mogli dokonać badania zamieszkiwalności planety. Niewykluczone, że jesteśmy świadkami przełomowych wydarzeń. W związku z tym zapraszamy na przegląd filmów science ficiton, które przez lata rozpalały wyobraźnię widzów na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronauta astronautyka planeta planety astronomia FILM ŚWIAT

40-lecie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego

40 lat temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS - Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kresy Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS)

Nie tylko Bowie. Jak Mars inspirował twórców piosenek?

Transmitowane na żywo w telewizji lądowanie sondy Perseverance na Marsie zwróciło nasze oczy w stronę Czerwonej Planety. Od dawna fascynowała ona artystów – zarówno twórców filmów science-fiction, jak i autorów piosenek. Oto kilka przykładów wpływu czwartej planety Układu Słonecznego na muzykę popularną tworzoną na sąsiadującym z nią globie.
Zobacz więcej na temat:  David Bowie Alice Cooper Kazik Staszewski W POLSKIM RADIU