Polskie Radio
Section05

Marta Piasecka

Ryn – zamek, w którym komturem był Konrad Wallenrod

Zamek w Rynie położony jest malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami. Jedno z nich, Ryńskie, należy do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, co sprawie, że w sezonie miejscowość cieszy się popularnością wśród żeglarzy. Oczywiście turyści nieżeglujący również chętnie odwiedzają Ryn, nad którym góruje masywna sylwetka zamku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki zamek Krzyżacy Mazury Adam Mickiewicz Władysław Jagiełło Marek Gaworski

Zamek Cisy: średniowieczne ruiny w cieniu popularnego Książa

Dolny Śląsk to prawdziwe zagłębie zamków i pałaców. Wśród nich są te lepiej zachowane bądź odbudowane, są także te w gorszej kondycji, mało znane czy wręcz zapomniane. Zamek Cisy należy do tej właśnie grupy: bez wątpienia przyczyniło się do tego bliskie sąsiedztwo niezwykle popularnego i okazałego Książa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zamki w Polsce Dolny Śląsk Zamek Książ Marek Gaworski Trójka

Zamek w Rydzynie: magnacka i królewska siedziba Leszczyńskich

Rydzyna to niewielka miejscowość położona na południe od Poznania. O jej niezwykłym uroku decyduje doskonale zachowane założenie urbanistyczne z przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy przeżywała szczyt swojego rozwoju. Wtedy przyjeżdżały tu najważniejsze i najwybitniejsze postacie tamtych czasów, a Rydzyna stanowiła niejako wyjazdowe centrum życia kulturalnego, ale i politycznego Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski zamek architektura Stanisław Leszczyński Marek Gaworski Trójka

Pałac w Miłosławiu. Niezwykłe kolekcje, wybitni goście

Pałac w Miłosławiu to jedna z najbardziej niezwykłych i ciekawych siedzib arystokracji w Wielkopolsce. – Jego właściciele, Mielżyńscy i Kościelscy, słynęli ze swojego patriotyzmu i pasji kolekcjonerskich, dzięki czemu ich pałac bardziej przypominał muzeum niż mieszkalną rezydencję – opowiadała Marta Piasecka, zapraszając na audycję poświęconą fascynującej historii polskich zamków i pałaców. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zamki w Polsce Marek Gaworski turystyka KULTURA