Polskie Radio
Section05

Michał Szułdrzyński

Jan Lityński: Henryk Wujec był człowiekiem niezwykłej pracowitości i odwagi

- Miał niespożytą energię. Wiecznie coś robił, wiecznie był aktywny i nie był w stanie usiedzieć na miejscu, tylko poświęcał się dla innych. Nigdy nie chciał być numerem jeden, za to miał ambicję, by coś zrobić - opowiadał Jan Lityński, wspominając działacza "Solidarności", członka KOR i prezydenckiego doradcę Henryka Wujca.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Wujec odeszli 2020 wspomnienie Dwójka Jan Lityński

Artur Bartkiewicz: dezinformacja to nie jest nowa strategia

- W konfliktach zbrojnych w przeszłości dezinformacja była często wykorzystywana głównie do wprowadzania w błąd wroga, czyli elity jakiegoś innego państwa czy obcej armii, mistyfikowano jakieś ruchy wojsk. Natomiast w Związku Radzieckim pojawiła się koncepcja wykorzystywania dezinformacji szerzej, by wpływać na społeczeństwo - opowiadał gość Dwójki, publicysta Artur Bartkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  internet Dwójka dezinformacja

40. rocznica Sierpnia '80 . "Kobiety odgrywały w tym strajku rolę kluczową"

- Z perspektywy 16 sierpnia, kiedy kobiety ratowały strajk – myślę tutaj o Alinie Pieńkowskiej, Annie Walentynowicz, Henryce Krzywonos czy Ewie Nosowskiej – odgrywały one rolę kluczową. I nie tylko w strajku w Stoczni Gdańskiej, ale w ogóle w wielu strajkach w skali kraju - mówił w Dwójce historyk dr Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Dwójka Sławomir Cenckiewicz 1980 Anna Walentynowicz Henryka Krzywonos Solidarność strajki sierpniowe Stocznia Gdańska sierpień 80

Amerykański spór o tożsamość

- Pojawia się pytanie o pewien bilans całości, na ile jesteśmy w stanie zmierzyć się z faktem, że polityk czy mąż stanu wiele zrobił dla danego kraju, a na ile te jego złe strony czy zapatrywania skłaniają nas do delegalizacji. Jestem przerażony pomysłem, że nagle wyrzuca się kogoś poza tradycję, pozbawia się jego imienia instytucje czy zwala się pomniki, bo to jest świadectwo przeszłości - mówił w Dwójce publicysta Piotr Zaremba.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Stany Zjednoczone tożsamość Dwójka

Niszczejące zabytki na Kresach. "Skala jest zatrważająca"

- Proces przemian po 1989 roku inaczej przebiegał na Ukrainie, na Białorusi, inaczej w Polsce. Te trzy kraje zderzyły się z podobnymi problemami. Bardzo wiele zabytków, zwłaszcza architektury świeckiej było wykorzystywanych jako szkoły, sanatoria, szpitale. Po przemianach bardzo wiele tych miejsc opuszczono - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" historyk sztuki Piotr Kosiewski.
Zobacz więcej na temat:  Kresy architektura zabytki Ukraina

Radosław Gajda: podczas lockdownu ludzie spędzali czas na terenach zielonych

- Myślę, że podstawową rzeczą, której każdy mógł się dowiedzieć, jest wygląd jego okolicy. Kiedy okazało się, że nie możemy zawieźć dziecka do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne, a zakupy możemy robić w miejscach blisko dostępnych, to nagle zaczęliśmy doświadczać tego, co jest bliżej naszego domu - opowiadał w Dwójce architekt i urbanista.
Zobacz więcej na temat:  miasto architektura przyroda ekologia Radosław Gajda STYL ŻYCIA