Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Walka o władzę w KE. Macron zadał cios kandydatowi Niemiec

– Po ostatnim szczycie Rady Europejskiej chadecy muszą rozstrzygnąć, czy wysuną innego kandydata na szefa Komisji Europejskiej na miejsce Manfreda Webera, czy zdecydują się na inne stanowisko z unijnej puli – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Chodzi o to, że koalicja państw południowych oraz prezydent Francji zredukowali szanse kandydata Niemiec praktycznie do zera.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska UE Komisja Europejska Parlament Europejski Emmanuel Macron Niemcy Francja Rada Europejska

NASZ WYWIAD Gruziński dyplomata: dziękuję Polsce za reakcję na protesty

– Jestem wdzięczny polskiemu MSZ za oświadczenie potępiające przemoc w Gruzji, najbardziej adekwatne do tej pory spośród wszystkich, które widziałem – mówi Giorgi Badridze, b. ambasador Gruzji w Londynie w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Mówił, że w czasie demonstracji część osób straciła oczy, wielu jest rannych. Podkreślał, że potrzeba solidarności Zachodu z proeuropejskim społeczeństwem w Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Rosja MSZ

NASZ WYWIAD Matthew Tyrmand: Putin nie będzie trwał wiecznie

- W długim okresie, w szerszym horyzoncie, celem jest stworzenie furtki w sytuacji gdy Putin dostanie dwie kulki w głowę, oligarchowie zaczną walkę o władzę i nastanie anarchia. W perspektywie pokolenia jest szansa na to, że Rosja skieruje się na bardziej zachodnioeuropejskie tory - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl Matthew Tyrmand, publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Matthew Tyrmand Donald Trump Michał Rachoń Rosja

NASZ WYWIAD Prezydent: obecność wojsk USA będzie mieć charakter trwały

- Obecność żołnierzy ma być rotacyjna i ciągła, natomiast obecność baz ma być stała i trwała - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W środę podpisano porozumienie, na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. W Polsce mają też powstać centra szkoleniowe, logistyczne, dowództwo USA na poziomie dywizji.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda USA Andrzej Duda w USA prezydent Donald Trump Biały Dom Ameryka Północna Wojciech Cegielski

NASZ WYWIAD Opłacalność Fort Trump. A. Wróblewski: wyciskamy, ile możemy

- Sytuacja Izraela geopolitycznie jest trochę inna niż Polski, która jest częścią Unii Europejskiej i nigdy nie będzie takim języczkiem u wagi jak Izrael dla Amerykanów, bo chociażby mają oni Niemców ze swoimi bazami tuż obok nas. Natomiast niewątpliwie wyciskamy tyle, ile możemy - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Artur Wróblewski, amerykanista (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone Fort Trump Andrzej Duda w USA

NASZ WYWIAD Ekspert Ordo Iuris: karta LGBT+ uderza w przedsiębiorców

- Zgodnie z postanowieniami dokumentu "Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+" ma być stosowane tzw. zarządzanie różnorodnością - czyli wprowadzanie preferencji m.in. dla pracowników w ramach siatki wynagrodzeń, rekrutacji, awansów, w oparciu o takie kryteria jak orientacja psychoseksualna czy styl życia. To jest niewiarygodne… Awans ma być zależny od stylu życia, a nie od merytorycznych kompetencji czy jakości wykonywania pracy - przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  homoseksualizm parada Rafał Trzaskowski Warszawa deklaracja LGBT+

NASZ WYWIAD Historyk: sprawa Kuropat to znak bliskiego końca Łukaszenki

- Na Białorusi nie ma systemowych zmian. Władze Białorusi muszą jednak czasem zacisnąć zęby i ustąpić pod presją społeczeństwa. Czynią to rzadko i niechętnie. Aleksander Łukaszenka ma bowiem mentalność radziecką, krzyże w Kuropatach uznaje za ideologicznie szkodliwe - mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Aleksander Kraucewicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Kuropaty Białoruś Raport Białoruś ZSRR NKWD

NASZ WYWIAD Białoruski opozycjonista: Łukaszenka sprzedaje Białoruś po kawałku

Aleksander Łukaszenka za dotacje, bez których państwo nie funkcjonuje, oddawał cząstki niepodległości Białorusi. Teraz Rosja chce za mniejsze pieniądze – kupić więcej suwerenności. I stopniowo zmniejsza dotacje – mówi Mikoła Statkiewicz, białoruski opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Aleksander Łukaszenka Mikoła Statkiewicz Rosja

NASZ WYWIAD Jurij Andruchowycz: niespodzianie pierwszy raz napisałem książkę o Bogu

- Określenie "Bóg" się nie pojawia, wprost nie pojawia się i On sam, ale na różne sposoby wysyła ostatnim z ostatnich niegodziwców jakiś znak nadziei. To było niespodzianką dla mnie samego, dla autora. A Jego obecność w książce nie była zamierzona, wynikła z logiki tekstów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jurij Andruchowycz, pisarz, poeta, omawiając swoją nową książkę "Kochankowie Justycji". 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura Lwów Galicja

NASZ WYWIAD Co robić, by nie paść ofiarą cyberataku? Ekspert: ustanów priorytety

- Najpierw ustalmy, co jest najważniejsze. Które obszary w sieci są dla nas kluczowe? Gdzie spędzamy najwięcej czasu? Tam zadbajmy o zabezpieczenia najlepiej. Pamiętamy o higienie internetu - nie klikamy w linki nieznanego pochodzenia. To może się źle skończyć - ostrzega w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Robert Siudak z Instytutu Kościuszki.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo technologie hakerzy

NASZ WYWIAD Putin szykuje odwrót z Kremla? Znów giną ci, którzy za dużo wiedzą

- Jeśli Władimir Putin liczy na emeryturę, musi mieć immunitet. A w ostatnim czasie znów znikają ci, którzy znają jego sekrety, mogą być świadkami w międzynarodowych śledztwach – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich. Nie wyklucza, że Władimir Putin przygotowuje się do odejścia. To jednak niejedyny scenariusz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin FSB GRU służby specjalne

NASZ WYWIAD Adwokat: prawo polskie i UE stoją po stronie krów z Deszczna

- Prawo polskie i unijne mogą stać i stoją po stronie stada krów z Deszczna. Nie ma żadnych przeciwskazań od strony prawnej, by je uratować. Trzeba tylko stosować właściwie prawo - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Karolina Kuszlewicz. Polskie Towarzystwo Etyczne podjęło szereg działań w tej sprawie, m.in. złożono wniosek o uchylenie decyzji inspekcji sanitarnej.
Zobacz więcej na temat:  krowy zwierzęta Andrzej Duda etyka prawo