Polskie Radio
Section05

Notre Dame

"Czasy katedr" nadal inspirują badaczy

Obyczajowość, kultura i życie codzienne "czasów katedr" nadal inspirują badaczy, wybitny historyk średniowiecza prof. Jacques Le Goff pisał: "Średniowiecze zawładnęło mną tylko dlatego, że miało niemalże magiczną moc wyobcowania, wyrywania z niepokojów i przeciętności chwili teraźniejszej, a równocześnie ukazywania teraźniejszości jaśniejszej i bardziej aktualnej".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Wojciech Fałkowski Zamek Królewski chrześcijaństwo

Zatrważające statystyki. We Francji od początku roku spłonęło już 9 katolickich świątyń

Ze statystyk francuskiego Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego wynika, że w tym roku we Francji spłonęło 9 katolickich świątyń. W 2019 roku odnotowano zaś 16 pożarów: dwóch katedr, 13 kościołów oraz opactwa. Z kolei francuskie MSW podaje, że w kościołach rocznie dochodzi we Francji do ok. 800 aktów wandalizmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT chrześcijaństwo aktualności katolickie Francja Europa pożar

Płonące katedry we Francji. "To znak naszych czasów, mają wymowę symboliczną"

- "Płonące katedry" to znak naszych czasów. One mają przede wszystkim wielkie znaczenie dla kultury i wielką wymowę symboliczną. Potocznie mówi się przecież, że Francja była pierwszą córą Kościoła - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Gośćmi audycji byli także: historyk sztuki Franciszek Bojańczyk i dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, konserwator Muzeum w Nieborowie i Arkadii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Nantes zabytki Kościół katolicki Magdalena Piejko

Ekspert o strategii KE: to są kwestie, których zabrakło na samym początku epidemii

Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa. W przedstawionym planie jest mowa m.in. o tym, że Unia Europejska chce ograniczyć się do koordynacji działań i wymiany informacji między państwami członkowskimi. - To są dwie kwestie, których zabrakło na samym początku epidemii - mówi w "Więcej Świata" dr Kamil Zajączkowski z UW. 
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Ursula von der Leyen koronawirus Rosja NATO Michał Strzałkowski