Polskie Radio
Section05

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Koncert Marcina Maseckiego i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kończy sezon artystyczny. Specjalny koncert pod dyrekcją jej szefa, maestro Michała Klauzy już w sobotę, 15 czerwca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie wystąpi Marcin Masecki. Na retransmisję koncertu zapraszamy do Dwójki, w niedzielę 16 czerwca o godzinie 20.00.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty Michał Klauza Marcin Masecki

Piotr Cugowski z nagrodą Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu

Piotr Cugowski laureatem nagrody Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu! Podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki prezentują się gwiazdy rodzimej estrady oraz debiutanci. W programie znalazły się m.in. muzyczne premiery, rockowe klasyki i znane pokoleniom przeboje w nowych aranżacjach. 
Zobacz więcej na temat:  Opole Opole 2024 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu Polskie Radio W POLSKIM RADIU Marcin Kusy Adam Sztaba Piotr Cugowski Paweł Majcher Skubas

Henryk Miśkiewicz wraca do młodzieńczych kompozycji. "Zostałem wtedy obdarzony dużym zaufaniem"

Henryk Miśkiewicz występował ze wszystkimi najważniejszymi muzykami w Polsce, a liczby jego nagrań nie da się ustalić. Tak wiele ich dokonał. Te, które skomponował dla Andrzeja Trzaskowskiego, wykonał ponownie. Zapowiada je singiel "Kakaruka". Muzyk opowiedział w Dwójce o swojej karierze u boku Andrzeja Trzaskowskiego oraz ocenił współpracę z młodymi muzykami.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Henryk Miśkiewicz Andrzej Trzaskowski Andrzej Zieliński singiel Agencja Muzyczna Polskiego Radia MUZYKA KULTURA

Fraki, suknie i Beethoven. Dlaczego warto przyjść na "Piegowaty koncert"?

"Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele" - to tytuł najbliższego wydarzenia z cyklu "Piegowatych koncertów". Orkiestra Polskiego Radia kolejny raz zagra dla najmłodszych repertuar klasyczny. Katarzyna Stoparczyk opowiedziała w "Poranku Dwójki" o szczegółach koncertu, swoich inspiracjach i powodach, dla których na scenie zobaczymy muzyków we frakach i sukniach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Stoparczyk dzieci muzyka klasyczna KULTURA Piegowaty koncert Michał Klauza

XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

W dniach 1-11 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Weźmie w nim udział 44 młodych wiolonczelistów i wiolonczelistek pochodzących z czterech kontynentów: Europy, Azji i obu Ameryk.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wiolonczela Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio Lutosławskiego Michał Klauza Krzysztof Jakowicz Marcin Zdunik Narodowy Instytut Muzyki i Tańca filharmonia narodowa Polskie Radio

Łukasz Borowicz nagrodzony Fryderykiem: jestem elementem w sztafecie pokoleń

- Koncerty zespołów Polskiego Radia to są godziny nagrań archiwalnych, to są godziny koncertów transmitowanych, tak że to jest spuścizna, na którą składa się praca całych pokoleń. Miło w tej sztafecie być jakimś drobnym elementem - mówił dyrygent Łukasz Borowicz po odebraniu Fryderyka w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Fryderyki Fryderyki 2024 nagroda płyta album Łukasz Borowicz Chór Polskiego Radia NOSPR

Fryderyk 2024 dla wydawnictwa Polskiego Radia!

Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia laureatami Fryderyka 2024 w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa". Album wydany pod koniec ubiegłego roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia zawiera nagranie dwóch mniej znanych oper wielkich polskich kompozytorów: "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki oraz "Zemsty za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego (której libretto zostało oparte na słynnej komedii Aleksandra Fredry.)
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Chór Polskiego Radia Fryderyk 2024 Fryderyki nagroda W POLSKIM RADIU

Transmisja "Piegowatego koncertu" w Polskim Radiu Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na transmisję "Piegowatego koncertu" pt. "Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele". Koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy poprowadzi Kasia Stoparczyk. Na koncert w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zapraszamy 11 maja o godzinie 12.00. Transmisja w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu Piegowaty koncert Katarzyna Stoparczyk radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Michał Klauza

Powróciły "Piegowate Koncerty", czyli fantastyczne spotkania z muzyką poważną dla dzieci 

Po latach przerwy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego powróciły "Piegowate koncerty". Ten, który odbył się tydzień temu, nosił tytuł "Mały Książę i piegowata księżniczka. Opowieść słodka jak cukierniczka". Kto nie był, mógł wysłuchać opowieści maestro Michała Klauzy, który odwiedził Zagadkowe studio. Koniecznie też trzeba zapamiętać datę kolejnego "Piegowatego koncertu", który odbędzie się za niespełna miesiąc: 11 maja!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Piegowaty koncert MUZYKA dzieci Michał Klauza studio im. Witolda Lutosławskiego Katarzyna Stoparczyk Trójka

PROMOCJA "Piegowaty Koncert" w Polskim Radiu Dzieciom

Kasia Stoparczyk, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy i Polskie Radio Dzieciom zapraszają 6 kwietnia o godz. 12.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na "Piegowaty koncert" pt. "Mały Książę i piegowata księżniczka. Opowieść słodka jak cukierniczka". Transmisja w Polskim Radiu Dzieciom, które 1 kwietnia będzie obchodzić dziewiąte urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk Michał Klauza Mały Książę Piegowaty koncert

Alex Weiser: koncert "Tfiles" pisałem tak, jakbym pisał pieśń

- Historia koncertu "Tfiles" zaczęła się od propozycji ze strony Andrzeja Cieplińskiego i Kajetana Prochyry. Po wysłuchaniu płyty z moim cyklem pieśni "and all the days were purple", poprosili mnie o stworzenie koncertu klarnetowego. Chcieli, bym stworzył dzieło właśnie w tym gatunku, które byłoby jednocześnie osadzone w tym samym świecie brzmieniowym, co moje pieśni - mówił w Dwójce kompozytor Alex Weiser. Jego utwór prawykonano w piątek (23.02) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Krzysztof Dziuba koncert Dwójka MUZYKA KULTURA klarnet Michał Klauza Andrzej Ciepliński jidysz Alex Weiser Aldona Łaniewska-Wołłk

Fryderyki 2024. Nominacja dla albumu Łukasza Borowicza, który wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia znalazły się w gronie artystów nominowanych do Fryderyka w kategorii: Album roku - muzyka oratoryjna i operowa. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk 2024 Agencja Muzyczna Łukasz Borowicz Chór Polskiego Radia W POLSKIM RADIU Fryderyki Stanisław Moniuszko Zygmunt Noskowski

6. edycja POLIN Music Festival. "Muzyka żydowska to nie jest zamknięty rozdział"

- W tym roku POLIN Music Festival zaczynamy recitalem pieśni, potem mamy koncert symfoniczny, później kwartet perkusyjny z dwójką tancerzy ulicznych, a na koniec operę. Na naszym festiwalu ważne jest opowiadanie historii, także historii kompozytorów - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich Jakub Kukla Kajetan Prochyra Dwójka Michał Klauza

Piotr Moss: zawsze byłem kompozytorem nostalgicznym

Piotr Moss to jeden z najznakomitszych polskich kompozytorów. W tym roku kończy 75. lat, świętuje również 55-lecie pracy artystycznej. W sobotę (17.02) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się jubileuszowy koncert artysty. To doskonała okazja do wspomnień i podsumowań. - Zawsze byłem kompozytorem nostalgicznym - przyznaje.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Moss kompozytor Teatr Polskiego Radia Iza Żukowska Paryż

Michał Klauza: wszelkie jubileusze traktuję z przymrużeniem oka

- 5 listopada przekroczyłem półwiecze życia, a 16 grudnia minie 30 lat od mojego pierwszego publicznego występu w roli dyrygenta. Wszelkie jubileusze traktuję jednak z przymrużeniem oka. Mój pierwszy koncert jako dyrygenta miał miejsce 16 grudnia 1993 roku w foyer przed salą koncertową Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - mówił w Dwójce Michał Klauza.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Andrzej Sułek Dwójka

Kabaret OT.TO z "Wesołych Świąt" na winylu

Świąteczny czas, świąteczne piosenki i świąteczny sposób, by cieszyć się muzyką. Kabaret OT.TO z dumą przedstawia swoją szczęśliwą - trzynastą i pierwszą zarazem! - płytę. Premiera 1 grudnia 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  Kabaret OT.TO premiera winyl Wesołych Świąt Agencja Muzyczna big-band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Piotr Kostrzewa Rafał Paczkowski Ryszard Makowski Andrzej Tomanek Wiesław Tupaczewski

Zygmunt Krauze o fascynacji Belą Bartokiem

Zygmunt Krauze - kompozytor, pianista i pedagog urodził się w Warszawie 19 września 1938 roku - 85 lat temu. Gdy w 1956 roku na pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" przyjechała do Warszawy jako gość honorowy Nadia Boulanger, przywiozła w prezencie dla polskich kompozytorów płyty między innymi z muzyką Beli Bartoka.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Nadia Boulanger Bela Bartok Zygmunt Krauze Polskie Radio UNESCO radio Ewa Szczecińska MUZYKA