Polskie Radio
Section05

POLSKA

SONDAŻ Czy Polska wygra z Łukaszenką w kwestii uszczelnienia granicy? Jest sondaż

Od kilku miesięcy trwa walka o szczelność granicy z Białorusią. Reżim Aleksandra Łukaszenki przywozi pod naszą granicę wielu migrantów, którzy chcą się dostać na teren Unii Europejskiej. Portal wPolityce.pl przeprowadził sondaż, w którym Polacy odpowiadali na pytanie, czy wygramy to starcie z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie Białoruś konflikty międzynarodowe straż graniczna sondaż społeczeństwo

"Język, który może nas absolutnie zachwycić". Adam Banaszak o operze

- Piotr Kamiński, wielki znawca opery, mawiał, że gdyby pójść na spektakl Hamleta do teatru w Budapeszcie, nie zrozumielibyśmy z niego ani słowa. Czy to znaczy, że Hamlet jest złą sztuką? Nie. To znaczy tylko tyle, że nie znamy języka węgierskiego. Podobnie jest z operą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Banaszak (kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler opera dyrygent TEATR MUZYKA śpiew KULTURA SZTUKA Hamlet

"Dał nowy wyraz antropologii katolickiej". Prof. dr hab. Jan Przybyłowski o Janie Pawle II

- Jan Paweł II dokonał pewnego rodzaju przewrotu kopernikańskiego w myśleniu. Mówił w swojej programowej encyklice, że to w człowieku należy widzieć drogę, którą Kościół powinien podążać. Dał on tej antropologii katolickiej nowy wyraz - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo papież Jan Paweł II Karol Wojtyła chrześcijaństwo katolicyzm Kościół katolicki

Warszawa uczci pamięć Chopina dźwiękami Requiem. To tym utworem świat żegnał geniusza fortepianu

W 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty koncert. Tradycyjnie już w ten dzień, w świątyni, w której spoczywa serce kompozytora, wykonane zostanie Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, którym świat muzyki żegnał w Paryżu genialnego polskiego twórcę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Fryderyk Chopin muzyka klasyczna koncert koncerty regiony mazowieckie Warszawa

"Zło wymaga wynagrodzenia". Ulicami 60 miast przejdą pokutne procesje różańcowe

Warszawa, Kraków, Częstochowa, Poznań dołączają do grona niespełna 60 polskich miast, którymi przejdą dziś pokutne procesje różańcowe. Ich celem jest wynagrodzenie Bogu i Maryi za grzechy osobiste, w rodzinach i w polskim społeczeństwie. Głównymi inicjatorami ogólnopolskiej akcji są wspólnoty Nieustający Różaniec i Męski Różaniec.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo wiara katolicyzm Kościół religia

Dr Afelt: osoby, które przechodzą naturalne zakażenie koronawirusem cierpią na długotrwałe dolegliwości

Dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o odpowiedzialności społecznej osób, które świadomie wybierają nieszczepienie się przeciw COVID-19 w momencie rozwoju IV fali zakażeń.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo koronawirus epidemia COVID-19 Polskie Radio 24 Mateusz Drozda szczepienia

Prof. Jan Żaryn z nagrodą im. Henryka Pobożnego. Marszałek Sejmu: potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych

- Potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych, którzy będą się przyznawać do wiary, do Kościoła, będą mówili, że to rodzina jest najważniejsza - powiedziała w sobotę w Legnicy marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która wzięła udział w gali wręczenia nagrody im. Henryka Pobożnego. Wyróżnienie otrzymał w tym roku prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo religia Kościół rodzina Jan Żaryn Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

"W polityce UE wobec Polski i Węgier potrzebna jest współpraca, nie groźby". Dziennikarz "The Spectator" o sporach w UE

 - Szanse na to, że polskie i węgierskie władze wycofają się z konfliktów z Unią Europejską są coraz mniejsze, inicjatywę musi więc przejąć Bruksela, ale zamiast nakładać na te kraje kary finansowe i operować groźbami, powinna szukać współpracy i kompromisu - pisze na łamach magazynu "Wszystko Co Najważniejsze" William Nattrass, dziennikarz brytyjskiego "The Spectator".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polityka Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny

URODZINY POLSKIEGO RADIA KIEROWCÓW Edyta Poźniak: Program dla wszystkich uczestników dróg

- Posługujemy się zarówno tym językiem, którym mówią kierowcy zawodowi, spędzający kilkanaście godzin w trasie, jak i do tych, którzy jadą na krótkich trasach, np. do pracy. Radio Kierowców dedykuje swój program dla wszystkich użytkowników dróg: pieszych, motocyklistów, nawet tych, którzy używają hulajnóg - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Poźniak, szefowa Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio Radio kierowców Mateusz Drozda Edyta Poźniak bezpieczeństwo na drodze DAB+

"UE powinna włączyć się w ten proces". Prof. Kleiber o budowie muru na granicy z Białorusią

- Unia powinna włączyć się w proces budowy muru na granicy i go finansować. To jest interes unijny, bo ci, którzy przedostaną się przez polską granicę będą próbowali przedostać się np. do Niemiec - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Michał Kleiber społeczeństwo granica Białoruś bezpieczeństwo

Gliński o opozycji: żyjemy w pustce programowo-intelektualnej z tamtej strony

- Nie pamiętam jakiejkolwiek poważnej propozycji, czy ofensywy programowej polskiej opozycji od wielu lat. Żyjemy w pustce programowo-intelektualnej z tamtej strony, co jest destrukcyjne dla demokracji - mówił w sobotę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas Kongresu Republikańskiego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo polityka rząd opozycja granica Białoruś Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego