Polskie Radio
Section05
PRL

Walczyli o niepodległość. "Dumą było mieć mundur"

„Żołnierze i działacze cywilni podziemia antykomunistycznego stoją dziś w długim szeregu naszych rodaków zasłużonych dla sprawy wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji przypadającego w czwartek Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O walce niepodległościowej mówili w audycji Rozmowa PR24 mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj” (żołnierz zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”) i mjr Wacław Sikorski ps. „Bocian” (członek AK i WiN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci POLSKA PRL Armia Krajowa historia Polski stalinizm

Funkcjonariusze SB przeciwko ustawie dezubekizacyjnej

Media informują, że w konsekwencji ustawy dezubekizacyjnej ponad 8 tysięcy odwołań byłych funkcjonariuszy SB wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ta liczba ciągle wzrasta – sędziowie informują, że takich odwołań może być dużo więcej. Istnieje ryzyko paraliżu sądu. O pozwach funkcjonariuszy SB mówili w audycji Gorący Temat politolog Andrzej Anusz i Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo komunizm PRL emerytury mundurowe

Rząd zajmie się projektem ustawy o degradacji generałów

W czwartek, 1 marca, na posiedzeniu rządu ma być procedowany projekt ustawy o degradacji PRL-owskich generałów, m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. O dekomunizacji w Polsce rozmawiali w Debacie Poranka publicysta Iwo Bender, Ryszard Gromadzki (Telewizja Republika) i Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL dekomunizacja Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak

"Kazimierz Świtoń przyczynił się do odzyskania suwerenności"

23 lutego przypada 40. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach. Była to pierwsza tego typu organizacja, niezależna od władz komunistycznych. Jej głównym twórcą był opozycjonista Kazimierz Świtoń. O powstaniu WZZ mówił w audycji Pamiętaj, To „Solidarność” Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel WZZ Wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katowice Krzysztof Wyszkowski Wolne Związki Zawodowe PRL komunizm Śląsk

Byli esbecy skazani za "ćwiczenia" w stanie wojennym

Warszawski sąd rejonowy uznał emerytowanych gen. SB Józefa S. i Władysława C. za winnych bezprawnych powołań do wojska opozycjonistów w stanie wojennym i skazał ich na kary po dwa lata pozbawienia wolności. O wyroku mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szukała, szef słupskiej "Solidarności", który przebywał w tamtym czasie w wojskowym obozie specjalnym w Chełmnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL IPN Solidarność

40. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych

40 lat temu, 21 lutego 1978 roku, z inicjatywy Kazimierza Świtonia, powstał w Katowicach pierwszy w Polsce, niezależny od władz komunistycznych Komitet Wolnych Związków Zawodowych. Wydarzenia te w ciągu dwóch lat doprowadziły do powstania 10-milionowego ruchu społecznego, który odmienił Polskę – Solidarności. O historii WZZ mówił w audycji Północ Południe Arkadiusz Kazański (IPN w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wolne Związki Zawodowe Kazimierz Świtoń Solidarność PRL Katowice robotnicy KOR