Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

Czołgi i broń przeciwlotnicza dla Ukrainy. Dr Eberhardt: Niemcy będą musiały ustąpić

Prezydent Ukrainy skrytykował postawę Niemiec w sprawie dostaw broni do jego kraju. Wołodymyr Zełenski, który po raz kolejny połączył się dzisiaj z uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, ponownie zaapelował o szybkie przekazanie czołgów i broni przeciwlotniczej. - To jest gra uników ze strony kanclerza Scholza, który szuka różnych wymówek, by niewystarczająco wspierać Ukrainę - mówi w "Więcej świata" dr Adam Eberhardt z Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja wojna na Ukrainie Ukraina NATO broń Olaf Scholz

Trybunał ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie? "Wcześniej czy później zostanie powołany"

W Parlamencie Europejskim zaplanowano debatę o perspektywie utworzenia specjalnego trybunału, który będzie ścigał rosyjskich przywódców za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie. Pomysł poparła podczas wizyty w Hadze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. - Mam wrażenie, że utworzenie takiego trybunału wcześniej czy później nastąpi - ocenia prof. Genowefa Grabowska, ekspertka prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Haga Rosja Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

Bestialski mord za pomoc Żydom. Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów - zamordowanych 24 marca 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów - i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. To oznacza, że cała rodzina Ulmów zostanie wkrótce beatyfikowana. Instytut Pamięci Narodowej jest od 2003 roku zaangażowany w badanie i upamiętnianie ofiar tej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski

Zacieśnienie współpracy UE i NATO. Ekspert: nie jest to dokument przełomowy

W brukselskiej siedzibie Sojuszu Północnoatlantyckiego przedstawiciele NATO i Unii Europejskiej podpisali deklarację o współpracy. Jak stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, "obie organizacje są zjednoczone jak nigdy, wbrew woli Putina". - Nie jest to dokument przełomowy. Zwłaszcza, jeśli spojrzymy na obszary współpracy, jakie zostały zakreślone w tym dokumencie - komentuje dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska NATO bezpieczeństwo

"Polskę warto odwiedzić, bo przyjęła uchodźców". Dr Zajączkowski o rankingu CNN: spisaliśmy się na medal

- Polska i inne kraje, które przyjęły Ukraińców spisały się na medal - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w te sposób do ostatniego rankingu CNN 23 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. Na pierwszym miejscu znalazła się Polska "solidaryzująca się z Ukrainą, na którą napadła Rosja".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo uchodźcy Ukraina

"Kierował się miłością do Kościoła". Świat pożegnał Benedykta XVI

W uroczystościach żałobnych emerytowanego papieża Benedykta XVI na placu św. Piotra w Rzymie brały udział tysiące ludzi z całego świata. W wygłoszonej homilii papież Franciszek kilkakrotnie cytował encykliki swojego zmarłego poprzednika. Mówił też, że Benedykt XVI w całości oddał się drugiemu człowiekowi. 
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Benedykt XVI papież Więcej świata ŚWIAT Europa aktualności katolickie

Wielka Brytania wróci do UE? Ekspert: za brexitem stała polityka, dziś kluczem jest ekonomia

Trzy lata po tym, jak Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, prawie dwie trzecie Brytyjczyków popiera referendum w sprawie ponownego przystąpienia do UE. - O brexicie zadecydowały przesłanki polityczne, gospodarka była tłem. Natomiast dzisiaj okazuje się, że kluczowe jest coś innego - mówi prof. Bartłomiej Toszek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Problemy z niemieckimi wozami bojowymi. "Wojna obnażyła deficyty Bundeswehry"

Niemcy objęły dowództwo nad siłami szybkiego reagowania NATO, tzw. szpicą. Decyzja o ustanowieniu przywództwa została jednak przyćmiona serią awarii niemieckich wozów bojowych. - W ciągu ubiegłego roku wojna na Ukrainie obnażyła wszystkie deficyty Bundeswehry, które były już znane, ale teraz widać je szczególnie wyraźnie - ocenia Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych PAP.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy NATO wojsko

Chorwacja z euro i w Schengen. Ekspert: premier Plenković skoncentrował się na tych dwóch celach

1 stycznia Chorwacja przyjęła walutę euro, a także stała się członkiem strefy Schengen. - Chorwaci uważają, że w ten sposób zakończyli proces integracji europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jan Muś, analityk Instytutu Europy Środkowej. Co to oznacza dla Chorwatów?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Behrendt Chorwacja strefa euro Strefa Schengen Unia Europejska Jan Muś Andrej Plenković Europa

Nie żyje Benedykt XVI. Wspominamy zmarłego papieża [POSŁUCHAJ]

W wieku 95 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł papież-senior Benedykt XVI. Następca Jana Pawła II i poprzednik Franciszka był pierwszym od XIII wieku biskupem Rzymu, który zdecydował się na abdykację. W Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy audycje specjalne poświęcone Benedyktowi XVI.
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI papież papież Franciszek Watykan odeszli 2022 Europa aktualności katolickie Małgorzata Bartas-Witan

Benedykt XVI nie żyje. Korespondent PR w Rzymie: choć była iskra nadziei, spodziewaliśmy się tego

- Trudno mówić o jakimś wielkim szoku i zaskoczeniu, bo wiadomo było, że stan wiekowego Benedykta XVI jest ciężki. Jednak ostatnie komunikaty dawały nadzieję, że ze zdrowotnego kryzysu papież Benedykt XVI wyjdzie obronną ręką - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kowalczuk, korespondent PR w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Benedykt XVI Piotr Kowalczuk chrześcijaństwo Rzym

"Degradacja w każdym wymiarze". Profesor Grochmalski o Federacji Rosyjskiej

- Rosja już przegrała tę wojnę w wymiarze politycznym, gospodarczym i militarnym. Kwestia tylko tego, jak długo Rosjanie będą w stanie utrzymywać ten konflikt w takim stanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Więcej świata Jedynka Ukraina Rosja Andrzej Anusz Piotr Grochmalski ŚWIAT

Powstanie wielkopolskie. Jaka jest geneza zwycięskiego zrywu?

Powstanie wielkopolskie to jeden z niewielu niepodległościowych zrywów, w których Polacy odnieśli zwycięstwo. A jednak pamięć o tym wydarzeniu dopiero przebija się do powszechnej świadomości. We wtorek (27.12) minęła jego 104. rocznica. - Zakładano, że to powstanie może wybuchnąć nieco później - przyznaje dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie historia Polski Poznań IPN

Dr Andrzej Anusz: afera korupcyjna uderza w prestiż Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski zagłosował za odebraniem Evie Kaili roli wiceprzewodniczącej - parlamentarzyści byli w tej sprawie niemal jednomyślni. Kaili usłyszała zarzuty dotyczące korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Czy to tylko wierzchołek góry lodowej? Czy skandal korupcyjny zniszczy reputację PE?
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Unia Europejska Parlament Europejski korupcja Więcej świata polityka Europarlament