Polskie Radio
Section05

Piotr Kędziorek

Nieoczywiste brzmienia i ludzkie emocje - Muzyka Świata Warszawa 2022

W zeszłym roku (2021), po 19 latach przerwy, w wielkim stylu powrócił na warszawską estradę Festiwal „Muzyka Świata – Warszawa”. Już za kilka dni rusza jego trzecia edycja! Nie zabraknie wielkich nazwisk sceny world music, a ważnym tegorocznym akcentem, który ma okazać wsparcie i jedność świata muzyki, jest udział artystek i artystów z Ukrainy (Alina Bzhezhinska, Dagadana).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja world music

Bajki. Cudowne lekarstwo!

Bajki. Opowiadały je matki, babcie i nianie w polskich i białoruskich zaściankach Wileńszczyzny. Mógł ich słuchać przed snem mały Adam, jeden z synów państwa Mickiewiczów z Nowogródka. Być może tym samym opowieściom przysłuchiwał się także mały Antoni Gliński, urodzony 19 lat później w Szczorsach nad Niemnem, 25 kilometrów na wschód od Nowogródka?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna dzieci dzień dziecka bajki dla dzieci bajki Patrycja Zisch

KOSY. Fascynująca podróż przez Dolny Śląsk

Bogactwo muzyczne Dolnego Śląska wydaje się nieprzebrane. Artystki wrocławskiego zespołu KOSY odważnie objęły ten kierunek eksploracji. Ich brawura procentuje – zostały wybrane na reprezentantki Polski na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX 2021! Na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej ich kunszt nie uszedł uwadze jurorów – zespół został wyróżniony za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Faryńska Nowa Tradycja

Ludowe źródła kultury. Czas na redefinicję

Ludowe źródła kultury wydają się być jednym z kluczowych problemów koniecznych do analizy procesów cywilizacyjnych. Co jednak oznacza epitet „ludowy”? Czy dawne systemy opisu nadal są w stanie przedstawić nam współczesne konteksty ludowości? Być może w dzisiejszej rzeczywistości kulturowej nadszedł czas redefinicji „ludowości”? Nad tym zastanowią się uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Ludowe źródła kultury”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja

Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim

"Jest to opowieść o chłopskich formacjach w dawnym polskim wojsku – od piechoty wybranieckiej po Bataliony Chłopskie. Warto poznać zupełnie nieznanych bohaterów i oddziały, w których służyli. Stanąć w szeregu z kosynierami, ruszyć z Napoleonem na Moskwę, walczyć z okupantem ramię w ramię z chłopakami z Batalionów Chłopskich. I nie zapomnieć, że kiedyś większość z nas byłaby chłopami".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa

„Nie ma i nie będzie”. Polska wyparta ze świadomości w nowej książce Magdaleny Okraski

To nie jest podróż śladem Polski B czy Polski C, bo nie ma sensu dodawać kolejnych liter. To po prostu Polska – oszukana przez Balcerowicza, zachłyśnięta wczesnym kapitalizmem, łatana bez ładu i składu przez kolejne ekipy polityczne. „Zabrali”, „ukradli”, „rozwalili” – nie ma. „Nie ma i nie będzie”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Magdalena Okraska literatura

Wielkanoc w pamięci Marianny Jarej

Już jutro – 24.04.2022 – wierni prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc! Wielka Sobota jest ważnym dniem w obrzędowości wschodnich chrześcijan. To czas wspomnienia o uwolnieniu z jarzma grzechu. Wierni odwiedzają Grób Pański przykryty płaszczenicą – płótnem z przedstawieniem zmarłego Chrystusa – i odśpiewują troparion (hymn) Wielkiej Soboty. O to, jak będzie wyglądać Wielkanoc w jednej z ukraińskich rodzin w Polsce Mariana Kril pytała Mariannę Jarę z Sanoka.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa literatura Wielkanoc prawosławie Mariana Kril

Pomóc za wszelką cenę

„Najtrudniej było z Czernihowem i Ripkami, bo trzeba było kartony z lekami przewozić łodzią przez rzekę Desnę”, pisała w mediach społecznościowych dr Olga Solarz. Etnolożka, ukrainistka i pisarka jest autorką popularnego w kręgu kultury tradycyjnej bloga „Magia ludowa Karpat”. Na co dzień interesują ją takie zagadnienia jak myślenie magiczne, wierzenia i zwyczaje w Karpatach Wschodnich. W czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę Olga Solarz siły angażuje w pomoc sąsiadom, wożąc artykuły pierwszej potrzeby i wsparcie dla ukraińskiej armii. O tym, czego potrzebuję ukraińscy żołnierze i o strachu naukowiec opowiedziała w „Poranku Dwójki”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Wielkanoc Ukraina