Polskie Radio
Section05

Piotr Kędziorek

Muzyką, słowem, czynem. Pomoc dla Ukrainy

Nasze myśli niezmiennie krążą wokół Ukrainy. Dlatego w "Poranku Dwójki" pojawiło się wiele tematów związanych z sytuacją naszych sąsiadów. Gośćmi audycji byli m.in. Olga Kozieł z zespołu Z Lasu. Zespół wystąpi w sobotni wieczór na koncercie "Solidarność z Ukrainą". Ponadto o zbiórkach pomocowych opowiadali Tatiana Nakonieczna z przemyskiej grupy Krajka czy działający po obu stronach granicy harcerze z ZHR.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Ukraina wojna 2022

Muzyką tradycyjną pomóc Ukrainie

Akcje pomocowe dla naszych ukraińskich sąsiadów można liczyć w setkach. Różnorodność środowisk, z których napływa - równie zróżnicowana - pomoc, jest budująca. My nieco bardziej pochylimy się nad inicjatywami związanymi z szeroko pojęta kulturą tradycyjną. Dlatego zapraszamy serdecznie na dzisiejszy koncert charytatywny w warszawskiej Chacie Numinosum!  
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Ukraina wojna 2022

Sztuka protestsongu. Wspomnienia Woody'ego Guthrie

Ojciec folkowych pieśniarzy, kronikarz klasy pracującej, naczelny hobo Ameryki. Woody Guthrie to jedna z najciekawszych postaci w historii muzyki, a jego piosenki uczyniły z niego rzecznika ubogich pracowników i bezrobotnych biedaków. Guthrie wędrował przez Stany i rozmawiał z mieszkańcami tego kraju jak równy z równym, a zasłyszane historie przekuwał w protest songi, które ukształtowały kolejne pokolenia zaangażowanych twórców.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa

Świętujemy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Jak do tego doszło?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa język polski język ojczysty world music antropologia

Waleria Żarnoch bohaterką najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł"!

Z przyjemnością ogłaszamy, że seria "Muzyka Źródeł", nazywana "Kolbergiem w dźwięku", powiększa się o kolejną, 34. już płytę! "Waleria Żarnoch z Dąbrów" jest portretem ikony pieśni kurpiowskiej, polskiej muzyki tradycyjnej w ogóle. O postaci śpiewaczki Walerii Żarnoch i pracy nad płytą opowiadali jej autorzy: Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kurpie śpiew pieśń tradycja Magdalena Tejchma Kuba Borysiak

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał za pasem!

Od 50 lat Bukowina co roku staje się stolicą karnawału. Nie byle jakiego, bo góralskiego! W tym roku gości Bukowiańskiego „Domu Ludowego” czeka Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał! Rozpocznie się on w najbliższą środę, 9 lutego. Jak co roku wypełniony będzie góralską muzyką i tańcem, nie zabraknie pochodów grup kolędniczych, rywalizacji par tanecznych, wystaw twórczości ludowej, koncertów i wielu, wielu innych atrakcji. Chcący doświadczyć góralskiej żywiołowości, z pewnością powinni zawitać do Bukowiny!
Zobacz więcej na temat:  Bukowina Podhale góry Tatry jubileusz tradycja kultura ludowa muzyka ludowa

Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa bajki bajki dla dzieci wystawa

Świętujemy z Azją i Pacyfikiem

Od samego początku istnienia portalu Radiowego Centrum Kultury Ludowej, oprócz audycji i artykułów poświęconych kulturze ludowej oraz muzyce tradycyjnej, regularnie prezentujemy Państwu teksty związane ze świętami i rokiem obrzędowym w Polsce, zarówno chrześcijańskim, jak i mniejszości narodowych mieszkających w Polsce. W tym sezonie eksplorujemy nowy świąteczny teren...
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Azja Nowy Rok święta

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia. "W tym roku jest pewna nowość"

Radiowe Centrum Kultury Ludowej po raz kolejny ogłosiło konkurs na Folkowy Fonogram Roku oraz Fonogram Źródeł. To prestiżowy konkurs od lat będący najbardziej aktualnym i najszerszym podsumowaniem polskiego rynku muzycznego w kategoriach folku i tradycyjnych brzmień. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp muzyka tradycyjna muzyka ludowa KULTURA Marta Piasecka Trójka

12. Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie

Na tegoroczny przegląd zgłosiło się niemal 50 grup kolędniczych z kilku województw! Organizatorzy przeglądu wierzą, że kultura tradycyjna jest „podstawą tożsamości kulturowej oraz świadomości odrębności regionalnej i narodowej”, dlatego pragną ochronić to dziedzictwo i przekazać je przyszłym pokoleniom. O szczegółach 12. edycji przeglądu opowiadał Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa antropologia muzyka tradycyjna kolędy Lublin