Polskie Radio
Section05

Piotr Kędziorek

Sabałowe Bajania od rania do rania!

To festiwal, który od 56 lat co roku wypełnia Bukowinę Tatrzańską śpiewem, gawędami i muzyką ludową z całej Polski. Jego nazwa wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. 10 sierpnia 2022 rozpoczynają się Sabałowe Bajania!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa world music Tatry Podhale góry

Koncert "Nowe oblicza tradycji" na sukę biłgorajską i oktet wokalny. Prapremiera projektu

Zaczęło się od poszukiwań - nietypowego, ludowego brzmienia, które można by połączyć ze śpiewem. I od odkrycia zaginionego, nieistniejącego już instrumentu, którego żaden egzemplarz nie przetrwał do dzisiaj. Zrekonstruowany z rycin i opisów z inicjatywy Marii Pomianowskiej (multiinstrumentalistki, wokalistki, kompozytorki) zyskał drugie życie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Wielkopolska Piotr Dorosz

Spotkanie z kulturą wielkopolską na Krakowskim Przedmieściu!

To właśnie temu obszarowi Oskar Kolberg poświęcił siedem (!) tomów swojej monografii etnograficznej. Wielkopolska – jeden z najstarszych regionów historycznych Polski, o bogatej, zróżnicowanej kulturze – będzie „bohaterką” drugiej odsłony Letniej Sceny NIKiDW. Już dziś o 13.00 przed siedzibą Instytutu na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie zabrzmią kozły a biskupiańska purpura zaleje deptak stolicy!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Wielkopolska Piotr Dorosz

Siłą w nie swoim domu. Losy przesiedleńców na Dolny Śląsk

14 czerwca 2022 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert Joszka Brody i Gości pt. „Dolny Śląsk”. Wydarzenie inaugurowało projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Historia niewypłakana”. Projekt zakłada dotarcie do szerokiej publiczności z przekazem ukazującym Dolny Śląsk jako miejsce wyjątkowe pod względem wielokulturowości i troski o własne dziedzictwo
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Dolny Śląsk

Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie z Mozaiką

Edukacyjne spotkania z kulturą i sztuką to również poznawanie świata opowieści. Artyści z poznańskiej gruby Mozaika przygotowali spektakl, w którym dzieci mogą mieć styczność z pięknymi historiami opowiadanymi w barwny sposób – to przecież świetna droga rozwoju wyobraźni, budowania skupienia oraz utrwalania uniwersalnych wartości! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Oskar Kolberg Dolny Śląsk Norwegia

Historia Niewypłakana: Iłowa 

Dolny Śląsk to miejsce zasiedlone przez ludność z niemal wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej. Dotarli tu między innymi Kresowianie z Podola, z lwowskiego, z Wołynia, z Podkarpacia, górale czadeccy z Bukowiny Rumuńskiej, Polacy z Bośni, Lachowie Sądeccy, Łemkowie i wielu innych. Żyjące tu społeczności do dziś zachowały bezcenne skarby własnych kultur wyniesione przez przodków z rodzinnych miejsc.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Oskar Kolberg

Zasłużeni dla kultury ludowej odbiorą Nagrodę im. Oskara Kolberga

Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości na rzecz kultury ludowej. Otrzymali je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Oskar Kolberg