Polskie Radio
Section05

PolskieRadio 24

Wybory w USA na finiszu. Czy nastąpi zmiana relacji polsko-amerykańskich?

- Niezależnie od tego kto wygra wybory prezydenckie w USA, trudno spodziewać się gwałtownego zwrotu w priorytetach polityki zagranicznej tego kraju - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Maniszewska, ekspertka ds. terroryzmu i członek Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, w audycji "Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie w USA Izrael Bliski Wschód wojna na Ukrainie Małgorzata Żochowska imigracja ŚWIAT

POLSKIE RADIO 24 Bezpieczna podróż seniora. Jak to robić bez szkody dla zdrowia?

- Jeżeli podróż seniora w dniu Wszystkich Świętych nie jest zbyt daleka, nie trzeba jej konsultować z lekarzem. Trzeba ją natomiast zaplanować z czasem na odpoczynek, a wszelka forma ruchu zawsze jest wskazana dla osób starszych - mówili  w audycji "Samo zdrowie" goście Polskiego Radia 24: mgr Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyk, oraz prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dariusz Włodarek, kierownik Zakładu Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Wszystkich Świętych podróże rodzina seniorzy społeczeństwo POLSKA

POLSKIE RADIO 24 Porzucone koty czekają na swoje domy. "Nie przechodźmy obok nich obojętnie"

Za oknem jesień i coraz zimniej. Bezpańskie, niechciane koty żyją w takich warunkach średnio około dwóch lat. W wielu polskich miejscowościach nie ma miejsca dla porzuconych kotów, nawet tam, gdzie są schroniska dla psów. A ludzie, zamiast je sterylizować, uważają, że to dla nich krzywda, i problem bezpańskich zwierząt tylko się powiększa. Reportaż Katarzyny Michalak "Azyl Lidii" jest dla nas ostrzeżeniem.
Zobacz więcej na temat:  koty Małgorzata Żochowska schronisko dla zwierząt zwierzęta społeczeństwo POLSKA

Skrócony tydzień pracy. Czy gospodarka jest na to gotowa?

- Pomysł Lewicy na czterodniowy tydzień pracy, ma wiele minusów: od większej liczby godzin pracy i mniejsze zarobki, po pogłębienie się problemu braku rąk do pracy - mówili goście Polskiego Radia 24: Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy i liderka specjalizacji w Manpower i Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, w audycji "Saldo".
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie pracodawcy rynek pracy czas pracy GOSPODARKA

POLSKIE RADIO 24 Prąd z OZE. Ekspert wskazuje na jeden kluczowy problem

- Ogólnopolscy operatorzy systemu energetycznego muszą go dostosować do odbioru energii z OZE, to jeden z podstawowych problemów naszej transformacji energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 inż. Franciszek Buchta, ekspert ds. planowania rozwoju systemu elektroenergetycznego i podłączeń instalacji OZE do sieci.
Zobacz więcej na temat:  Marta Hoppe elektrownia atomowa transformacja energetyczna OZE GOSPODARKA

Niemowlę to mały człowiek. Potrafi komunikować się rodzicami

- Ocenę zachowań noworodka przeprowadza psycholog, pielęgniarka i położna, to zależy od kraju. To daje rodzinie inne spojrzenie na jego potrzeby. Badanie przeprowadza się do trzeciego miesiąca życia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożena Cieślak-Osik, psycholog ze szpitala im. księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  medycyna niemowlę zdrowie dziecka Małgorzata Telmińska dzieci psychologia

Klastry energii zmniejszą ceny energii

- Spółki Skarbu Państwa nie są zainteresowane budową źródeł energii pochodzących z OZE, a to jest sposób na obniżenie cen. Trzeba tworzyć samorządowe klastry energetyczne, gdzie "zielona energia", będzie produkowana i powstaną magazyny energii i sieć zaplanowanych odbiorców - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Drzał dyrektor Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, w audycji "Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Żochowska cena gaz ziemny Bliski Wschód OZE panele słoneczne elektrownie wiatrowe GOSPODARKA

Renaturalizacja rzek. Pomysł na walkę z powodziami

- Renaturalizacja rzek jest najlepszym sposobem na obronę przed falę powodziową, bo pogłębianie i betonowanie rzek nam nie pomoże w dobie zmian klimatu. Trzeba przywrócić rzekom ich naturalne funkcje retencyjne, aby ta fala powodziowa wypływała na okoliczne lasy, pola, tereny polderów zalewowych. A nie tam gdzie woda szybko popłynie dalej i znajdzie słabe strony wałów przeciwpowodziowych - powiedział w Polskim Radiu 24 hydrolog Piotr Bednarek. 
Zobacz więcej na temat:  rzeka ekologia Marta Hoppe