Polskie Radio
Section05
Powstanie Styczniowe

Stosunek polskiego Kościoła do powstania styczniowego

– Część duchowieństwa popierała powstanie, ale byli też tacy, którzy zalecali inne formy walki o sprawę polską – powiedziała dr Monika Waluś, teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa o podejściu polskich duchownych do wybuchu i przebiegu powstania styczniowego, a także roli Kościoła w przemianach społecznych po upadku zrywu niepodległościowego z 1863 roku.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski

"Powstanie Styczniowe uzbroiło nas na rok 1914, 1917 i 1918"

W 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji uczestników tego zrywu wolnościowego. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojskowi oraz weterani. O obchodach i powstaniu mówił w audycji Północ Południe historyk Krzysztof Jabłonka, kustosz w Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Józef Piłsudski

Premier złożył hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Walka powstańców styczniowych była wielkim zobowiązaniem. Dzisiaj walka o lepszą Polskę, bardziej sprawiedliwą i zasobną, jest wykonaniem ich testamentu - powiedział premier Mateusz Morawiecki przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej bohaterów Powstania Styczniowego. Wystąpienie szefa rządu transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. O znaczeniu Powstania Styczniowego mówił w PR24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski Mateusz Morawiecki Piotr Dmitrowicz

Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski Jakub Jamrozek Anna Hardej HISTORIA Powstanie Styczniowe

Życie i losy powstańców styczniowych na Syberii

Niemal 20 tysięcy powstańców styczniowych, w ramach represji po nieudanym zrywie niepodległościowym, zostało zesłanych na Syberię. Ich trudnym losom swoją uwagę poświęciła dr Swietłana Mulina, docent Omskiego Uniwersytetu Państwowego im. F.M. Dostojewskiego. W książce „Migranci wbrew swej woli. Adaptacja zesłanych powstańców styczniowych na Syberii Zachodniej” dokonała dogłębnej analizy polskich kolonii na dalekiej Syberii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia Powstanie Styczniowe Rosja repatriacje

Polacy na Syberii. "Moi rodzice cały czas mówili o Polsce"

Polscy zesłańcy, zasłużeni dla rozwoju Syberii często stawali się znanymi geografami lub antropologami. Co wnieśli w czasie swojego pobytu do dorobku naukowego? Gościem audycji „Syberia-Polska. Operacja powrót” była dr Kunnej Takaahaj, doktorantka Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia Polonia Kazachstan powstanie listopadowe Powstanie Styczniowe repatriacje historia Polski