Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Motocykle, samochody, wozy bojowe. Pojazdy w Powstaniu Warszawskim

Pojazdy w Powstaniu Warszawskim to ciekawy, acz mało znany wątek historii tego zrywu. Podstawą zmotoryzowania miały być samochody osobowe i ciężarowe oraz pojazdy bojowe. Po przemianowaniu ZWZ na Armię Krajową sprawy te prowadziły w Komendzie Głównej: Wydział Motoryzacyjny Szefostwa Przemysłu Wojennego oraz Wydział Broni Szybkich Oddziału Trzeciego.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online samochody historia Polski motoryzacja motocykl żołnierze

Niemieckie bestialstwo na Woli. Premier Morawiecki: to była niepohamowana erupcja nienawiści do Polaków

Premier Mateusz Morawiecki napisał w niedzielę na Facebooku, że "kiedy myśli o Powstaniu Warszawskim, o pierwszych jego dniach, przed oczyma stają przerażające obrazy". "To obrazy ulic, placów, parków, cmentarzy, podwórek warszawskiej Woli, na których za sprawą niemieckich barbarzyńców piętrzyły się zwały ciał pomordowanych, które sięgały - jak wspominają świadkowie - 2 metrów wysokości i 30 długości" - podkreślił szef rządu. Dziś mija 79 lat od tych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa Mateusz Morawiecki premier

PR24 "BohaterON. Włącz historię" 2023. Łesiuk-Krajewska: trzy filary kampanii to pamięć, edukacja i pomoc

- To jest ten czas, kiedy możemy im pokazać, czym jest dla nas Powstanie Warszawskie i to, czego dokonali 79 lat temu - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska o tegorocznej odsłonie akcji "BohaterON. Włącz historię". Jak dodała, w tym roku kampania będzie trwała dłużej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Maja Kluczyńska BohaterON społeczeństwo Polskie Radio 24

PR24 Rzeź Woli. Dr Paweł Ukielski: wypełnia wszelkie znamiona ludobójstwa

- Rzeź Woli wypełnia wszelkie znamiona ludobójstwa. Był rozkaz Hitlera, który jasno mówił, że każdego mieszkańca Warszawy należy zabić, a miasto zrównać z ziemią. A zatem zakładano celowy mord na około 900 tysiącach mieszkańców Warszawy - ze względu na to, że byli warszawiakami, Polakami - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem audycji był także Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA rzeź Woli historia Polski II wojna światowa

PR24 Heinz Reinefahrt, kat Woli. Dlaczego niemiecki zbrodniarz nie poniósł odpowiedzialności?

- To, co mnie najbardziej zaszokowało w rzezi Woli, to postawa policjantów z Kraju Warty - powiedział w Polskim Radiu 24 filmowiec i autor dokumentu "Rzeź woli. Akt oskarżenia" Rafał Geremek. - Tu mamy zwykłych ludzi, którzy przyjeżdżają do Warszawy 5 sierpnia, jedzą śniadanie, i idą mordować. To jest szokujące. Heinz Reinefahrt był kimś takim - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński historia Polski Niemcy

Rzeź Woli. Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie: jako ludobójstwo pozostaje mało znana

W sobotę, w rocznicę Rzezi Woli, odbędzie się specjalne, rozszerzone oprowadzenie po poświęconej temu tematowi wystawie w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Rzeź Woli jako ludobójstwo i jedna z najbardziej krwawych zbrodni wojennych w Europie XX wieku pozostaje w Niemczech mało znana - powiedział  rzecznik Instytutu Patryk Szostak.
Zobacz więcej na temat:  rzeź Woli II wojna światowa Niemcy

Białoruś naruszyła polską przestrzeń powietrzną. O incydencie zostało poinformowane NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie. Szef resortu Mariusz Błaszczak polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe. O incydencie zostało poinformowane NATO. Do MSZ w trybie natychmiastowym wezwana została chargé d’affaires Ambasady Białorusi - poinformował resort dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś siły zbrojne Andrzej Duda historia Polski Polonia Zbigniew Herbert język polski NATO

PR24 "Polki". Teresa Kodelska - sanitariuszka z Powstania i narciarska mistrzyni Polski

Teresa Kodelska była zaprzysiężoną harcerką konspiracyjną, a przed samym wybuchem Powstania Warszawskiego wstąpiła do Armii Krajowej i kierowała, jako najstarsza, piętnastoletnia dziewczyna, zespołem sanitariuszek. Po II wojnie światowej rozwijała karierę naukową i sportową, z dużymi sukcesami. Postać Teresy Kodelkiej przypomniał w Polskim Radiu 24 historyk i były prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego Mirosław Chada.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta