Polskie Radio
Section05

Robert Tekieli

Konflikt na Ukrainie a nauczanie Wyszyńskiego. Dmitrowicz: prymas jednoznacznie potępiłby wojnę

- Myślę, że to byłby bardzo głośny, bardzo mocny, ale też bardzo jednoznaczny głos potępienia tego, co się tam dzieje. Głos pomocy, głos ratunku - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego, pytany o to, jak dziś reagowałby kard. Stefan Wyszyński na trwającą na Ukrainie wojnę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz POLSKA Stefan Wyszyński wojna 2022 II wojna światowa HISTORIA Ukraina

"Myślę, że to nie koniec bardzo twardych negocjacji". Tekieli o wizycie szefowej KE w Polsce

- Mechanizm związany z KPO jest tylko i wyłącznie próbą wymuszenia. Krajowy Plan Odbudowy to są tak potężne pieniądze, że od pewnego czasu jesteśmy po prostu szantażowani przez UE - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli (komentator, publicysta).   
Zobacz więcej na temat:  Europa serwis wschodni Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Ursula von der Leyen POLSKA Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej

"Pewnym poglądom przysługuje taryfa ulgowa". Filip Memches o wpisie działacza Partii Razem

- Świadczy to o tym, że pewnym poglądom w przestrzeni publicznej w gruncie rzeczy przysługuje taryfa ulgowa, a pewnym jednak nie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Filip Memches z TVP, komentując twitterowy post Samuela Nowaka, który jest rzecznikiem prasowym Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także działaczem Partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches społeczeństwo aborcja Uniwersytet Jagielloński

"Chciał wskazać swoich opraców". Historia Emila Barchańskiego - najmłodszej ofiary stanu wojennego

Emil Barchański był mocno torturowany po zatrzymaniu, ale potem - z racji wieku - został wypuszczony. Na rozprawie w maju 1982 roku zadeklarował, że może wskazać swoich oprawców, którzy go torturowali. Miał to zrobić na kolejnej rozprawie miesiąc później. Na niej się nie zjawił, bo już nie żył - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Patryk Pleskot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Pleskot HISTORIA PRL służba bezpieczeństwa stan wojenny śmierć sąd

Antyaborcyjne prawo w Teksasie. Prof. Kucharczyk: prawodawcy zasługują na pokojowego Nobla

- Każda tego typu legislacja (...) odwodzi niektórych od popełnienia złych czynów, czyli od zabicia niewinnej, bezbronnej osoby. Jeśli w ten sposób ratuje się tylko jedno życie, to to prawo spełnia swój cel - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, oceniając teksaskie prawo antyaborcyjne.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ŚWIAT Teksas aborcja

Nie tylko chęć zdławienia Solidarności. Dr Gasztołd-Seń o tym, dlaczego Jaruzelski wprowadził stan wojenny

- Głównym celem Wojciecha Jaruzelskiego przy wprowadzaniu stanu wojennego było zdławienie Solidarności, ale nie mniej ważnym było także utrzymanie w ryzach PZPR, która w 1980 roku prawie się rozsypała - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski historia PRL stan wojenny PZPR Polska Zjednoczona Partia Robotnicza Wojciech Jaruzelski

"Tracimy swoją tożsamość". Ks. prof. Bortkiewicz o pomyśle federalizacji UE

- Federalizacja Europy oznaczałaby utratę tożsamości - stwierdził w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Gość audycji "Wojna cywilizacji" stwierdził, że pomysł ten, pochodzący od Altiero Spinellego, jest "uwspółcześnioną wersją Manifestu Komunistycznego Marska".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska komunizm integracja europejska tożsamość

Synod biskupi 2021. Tekieli: obawiam się o wysłanie fałszywego sygnału

- Chciałbym wierzyć w to, że intencją osób dominujących w nurcie synodalnym jest odnowienie tego Kościoła, który jest, a nie tworzenie nowego - powiedział w Polskim Radiu 24 komentator Polskiego Radia Robert Tekieli. - Myślę, że wszystkie kwestie budzące emocje lub niepokój będą poruszane - zaznaczył. Przyznał też jednak, że obawia się "o wysłanie fałszywego sygnału". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Magdalena Złotnicka Kościół Kościół katolicki katolicyzm