Polskie Radio
Section05

SB

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
Zobacz więcej na temat:  bezpieka stan wojenny Warszawa służba bezpieczeństwa PRL komunizm

Wstrząs na Politechnice Częstochowskiej. Rektor zrezygnował

Prof. Norbert Sczygiol nie jest już rektorem Politechniki Częstochowskiej. Rezygnację złożył dzień przed ogłoszeniem wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie jego oświadczenia lustracyjnego. Zdaniem sądu - nieprawdziwego. Z ustaleń IPN wynika, że Sczygiol na przełomie lat 70. i 80. XX w. współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja policja społeczeństwo Częstochowa lustracja służba bezpieczeństwa bezpieka szkolnictwo wyższe

Współpraca Wojciecha Manna z SB. Piotr Gontarczyk ujawnił dokumenty. "Od lat leżą w IPN"

"Powszechnie uważa się, że osoby uczestniczące w życiu publicznym winny być przezroczyste. Bo oprócz tego, co zostało powiedziane, ważne jest to, »kto« to mówi" - pisze na łamach "Historii Do Rzeczy" Piotr Gontarczyk wskazując Wojciecha Manna. Historyk przytacza dokumenty, z których wynika, że znany dziennikarz był zarejestrowany jako kontakt operacyjny komunistycznej bezpieki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba bezpieczeństwa Wojciech Mann PRL

Środki dla fundacji Jolanty Lange. Rzecznik IPN: cicha akceptacja jej działalności z czasów PRL

- Dla mnie, jako mieszkańca Warszawy, to bulwersujące, że władze miasta, wiedząc o przeszłości Jolanty Lange, nadal ją promują. Brak, choćby symbolicznego, rozliczenia z tą komunistyczną przeszłością, odcięcia takich ludzi od środków publicznych, to cicha akceptacja tego, co robili przed 1990 r. - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Franciszek Blachnicki Kościół katolicki Instytut Pamięci Narodowej Warszawa PRL historia Polski

Dr Grajewski: przed śmiercią ks. Blachnicki miał już pewność, że Gontarczykowie są agentami

- Przed śmiercią ks. Blachnicki miał już pewność, że Gontarczykowie są agentami. Nie wiadomo, co się stało z 2 mln dolarów, które miał dostać na swoją działalność. Jako przewodniczący Kolegium IPN w 2005 r. złożyłem wniosek o zbadanie wersji o otruciu księdza i przeprowadzenie śledztwa - powiedział historyk i dziennikarz dr Andrzej Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki Krzysztof Sobolewski Kościół katolicki PRL służby i bezpieczeństwo

Były szef SB pochowany na Powązkach. "Należy to czytać w kategorii skandalu"

Były szef Służby Bezpieczeństwa Władysław Ciastoń został pochowany na Powązkach Wojskowych. – Obecna sytuacja wprowadza kompletny relatywizm. Z jednej strony cmentarza chowamy żołnierzy niezłomnych, z drugiej - odpowiedzialnych za zbrodnie systemu - skomentował historyk prof. Mieczysław Ryba w rozmowie z portalem tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Władysław Ciastoń komunizm Powązki

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN ZSRR UB milicja Tadeusz Płużański