Polskie Radio
Section05

SZTUKA

PR24 Paweł Roman i fotografie uzyskane techniką mokrego kolodionu

- Każdy artysta szuka nowego środka wyrazu. Jesteśmy takimi poszukiwaczami nowego, nowych, nieodkrytych dróg. (...) Ja tak naprawdę nie kopiuję tego, co kiedyś było, tylko staram się tworzyć prace przy użyciu starej techniki w nowy sposób - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Roman, fotograf, który swoje prace tworzy techniką mokrego kolodionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia zdjęcia KULTURA artysta fotograf

"Między matematyką a emocją". Wystawa prac Jerzego Grabowskiego w Galerii Kordegarda

Jerzy Grabowski był niezwykle utalentowanym, choć nieco zapomnianym polskim malarzem i rysownikiem. W stołecznej Galerii Kordegarda do 13 lutego będzie można obejrzeć wystawę przypominającą jego prace pt. "Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją". Na antenie Polskiego Radia 24 kurator prof. Elżbieta Banecka opowiedziała o kulisach powstawania ekspozycji, a także przybliżyła sylwetkę i życiorys artysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA malarstwo grafika Narodowe Centrum Kultury

"Koresponduje z czasem pandemii". Dyrektor muzeum w Sanoku o twórczości Zdzisława Beksińskiego

Z roku na rok rośnie zainteresowanie twórczością Zdzisława Beksińskiego. W Sanoku można podziwiać aż 600 jego prac. Jak przekonuje dyrektor sanockiego muzeum, wystawa skupia najważniejsze i najpiękniejsze prace artysty. Co pociąga w twórczości Beksińskiego? Dlaczego wciąż przybywa miłośników jego sztuki? 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Beksiński Katarzyna Cygler Sanok malarstwo KULTURA Trójka

Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" odzyskany. Dzieło powróciło do Polski po niemal 80 latach

Po niemal 80 latach obraz "Opłakiwanie Chrystusa" z warsztatu Lucasa Cranacha starszego wrócił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - To obraz wyjątkowej klasy. Do Polski powróciło dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński KULTURA Wrocław społeczeństwo POLSKA

Tomasz Chmal: sztuka współczesna jest taka różnorodna, że nawet konserwatyści się w niej odnajdą

- Próbuję przekonywać do tego, że sztuka współczesna, podobnie jak inne dziedziny naszej kultury współczesnej jest taka, jakie są czasy, które mamy. Jest różnorodna, czasami łamie tabu, czasami jest polityczna. Jest taka duża ilość ciekawych stylów interpretacji, że również konserwatyści mogą próbować się w tym odnaleźć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Chmal (prawnik, były ekspert Instytutu Sobieskiego, kolekcjoner sztuki)    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa chrześcijaństwo

TYLKO U NAS Gliński o restytucji zagrabionych polskich dóbr kultury

- Już w poniedziałek we Wrocławiu będę prezentował kolejne wielkie dzieło, które udało nam się odzyskać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że resort intensywnie i systematycznie pracuje nad restytucją zagrabionych dóbr kultury, obecne prowadzi 80 procesów restytucyjnych w 14 krajach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg infografika KULTURA Piotr Gliński

Małgorzata Mirga-Tas – artystka romskiego pochodzenia będzie reprezentowała Polskę na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuk w Wenecji

Monumentalne dzieło dwunastu wielkoformatowych tkanin zatytułowane „Przeczarowując świat”, artystki pochodzenia romskiego Małgorzaty Mirgi-Tas, zostanie zaprezentowane w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia. Jedna z powstałych tkanin została zaprezentowana w tymczasowej pracowni artystki w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Wenecja wystawa

Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"

Wystawa zatytułowana "Elementarz Polskiej Kultury" przedstawia dzieła, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Wszystkie z nich reprezentują twórców, których renoma przekroczyła granice naszego kraju. Wystawa podzielona jest na jedenaście sekcji. Każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury: film, architekturę, literaturę czy nowe technologie. Co jeszcze znajduje się na ekspozycji?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo architektura Andrzej Wajda Czesław Miłosz Tamara Łempicka Katarzyna Cygler wystawa