Polskie Radio
Section05

Solidarność

Piotr Duda: dziś esbecy podnoszą głowę do góry, dlatego musimy pamiętać o bohaterach "Solidarności"

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda apelował o pamięć o wydarzeniach i zbrodniach sprzed 40 lat. Według niego, choć dorobkiem Sierpnia 80' jest wolna, suwerenna Polska, to o tę wolność i suwerenność nadal trzeba walczyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 13 grudnia stan wojenny komunizm historia Polski społeczeństwo Piotr Duda

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wyszkowski: komunistyczna propaganda nadal ma swoją siłę

- Trudno się nie zgodzić z tym, że część społeczeństwa mogła uwierzyć w to, że wprowadzenie stanu wojennego to było "mniejsze zło" - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, członek Kolegium IPN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA stan wojenny komunizm 13 grudnia historia Polski Polskie Radio 24 Krzysztof Wyszkowski

Dyrektor MHP: po pierwszych miesiącach stanu wojennego działalność opozycyjna zaczęła się odradzać

- 13 grudnia 1981 roku przekreślone zostały nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. To był moment depresyjny, poczucia klęski (...), ale z drugiej strony właśnie po tych pierwszych najgorszych miesiącach działalność opozycyjna bardzo szybko zaczęła się odradzać - przypomina dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny historia Polski Muzeum Historii Polski opozycja

"Jedna z najczarniejszych dat". Szef Solidarności o 13 grudnia 1981

- Junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, nie najeźdźcy zewnętrznemu, tylko swojemu społeczeństwu - powiedział w niedzielę w Bydgoszczy szef Solidarności Piotr Duda, nawiązując do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. - 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ukochanej ojczyzny - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny Piotr Duda PRL NSZZ historia Polski

"Nie udało się im zabić polskiego genotypu wolności". Prezes IPN o stanie wojennym

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że stan wojenny opóźnił odzyskanie przez Polskę pełnej wolności o kilka lat. - Gdyby ten głos "Solidarności", który narodził się w Gdańsku, nie był stłamszony przez 13 grudnia 81 roku, to być może i Polska i Europa Środkowo-Wschodnia szybciej doczekała by się wolności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL komunizm represje HISTORIA historia Polski historia PRL Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo

"Jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny". Andrzej Gelberg o wprowadzeniu stanu wojennego

- Wiedziałem, że coś muszę robić. Rozsadzała mnie furia nienawiści do komunistów, którzy zrobili coś takiego. Ale instrukcja była wtedy jasna. Komisja Krajowa [Solidarności] podjęła taką decyzję, że jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny - mówił w Polskim Radiu 24 działacz Solidarności w PRL Andrzej Gelber.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo stan wojenny PRL HISTORIA historia Polski historia PRL

Jan Józef Kasprzyk: mimo tragedii stanu wojennego rewolucja Solidarności zwyciężyła

Ruch Solidarności, mimo tego tragicznego czasu, jakim był stan wojenny, był bezorężną walką o niepodległość, która jednak na przełomie lat 80. i 90. zakończyła się sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny HISTORIA historia Polski historia PRL PRL Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański

Pamiątki legendy Solidarności przekazane państwu. Kołodziej: niektóre mają przedziwną historię

Do Archiwum Akt Nowych IPN trafiły dokumenty przekazane przez Andrzeja Kołodzieja, legendę Solidarności i Solidarności Walczącej oraz sygnatariusza Porozumień Sierpniowych. W rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Kołodziej powiedział, że niektóre z przekazanych dokumentów mają "przedziwną historię".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Archiwum Akt Nowych Andrzej Kołodziej opozycja demokratyczna PRL historia Polski Solidarność Walcząca

"Księża Solidarności". Najnowsza wystawa Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsza wystawa zaprezentowana w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie nosi nazwę "Księża Solidarności". Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w działania "Solidarności" i pokonanie komunizmu w XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny POLSKA Warszawa muzeum Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół

Umorzenie sprawy prowokacji wobec ks. Popiełuszki do ponownego zbadania. Jest decyzja SN

Warszawski sąd apelacyjny ma raz jeszcze zbadać kwestię umorzenia sprawy prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki. W czwartek Sąd Najwyższy uchylił postanowienie o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania karnego wobec oskarżonych o tzw. prowokację na Chłodnej, czyli podrzucenia w 1983 r. przez SB do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki materiałów obciążających duchownego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Sąd Najwyższy Jerzy Popiełuszko komunizm służba bezpieczeństwa