Polskie Radio
Section05

Święto Niepodległości 2020

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w całej Polsce. Uroczystości w cieniu pandemii

W całej Polsce odbyły się w środę obchody Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Odzyskanie niepodległości upamiętniono m.in. w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, tylko że w ograniczonej formie.
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości Andrzej Duda POLSKA Warszawa Poznań Kraków Gdańsk Wrocław

Prof. Krasnodębski: w Europie nie ma miejsca na imperium, które narzuca swoją wolę

- Zatraca się to, co było podstawą UE, czyli wzajemny szacunek - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europarlamentarzysta PiS prof. Zdzisław Krasnodębski, komentując niepokojące - jego zdaniem - zmiany zachodzące w UE. Gościem audycji był również prof. Bogusław Liberadzki z SLD. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Zdzisław Krasnodębski Bogusław Liberadzki niepodległość POLSKA Europa Antoni Trzmiel

Lora Szafran i Marek Bałata śpiewają Chopina. Posłuchaj

Minęło ponad 25 lat, odkąd dwójka znakomitych polskich wokalistów jazzowych – Lora Szafran i Marek Bałata, pojawiła się w studiu M1 (później znanym jako Muzyczne Studio im. Agnieszki Osieckiej), by zaprezentować wokalne interpretacje utworów Chopina do słów Justyny Holm i Stefana Witwickiego. Nagranie z tego koncertu przypomnieliśmy w Święto Niepodległości 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Lora Szafran Jazz MUZYKA muzyka hp Koncerty w Trójce

Chopin na jazzowo – koncert Leszka Możdżera. Posłuchaj

Leszek Możdżer zadebiutował na polskim rynku fonograficznym w 1994 roku jako interpretator muzyki Fryderyka Chopina albumem "Chopin – impresje". Rok później zaprezentował swoje wersje utworów wybitnego kompozytora na naszej antenie w ramach cyklu "Chopin w Trójce". Koncert przypomnieliśmy w Święto Niepodległości 2020 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Leszek Możdżer Trójka MUZYKA muzyka hp Koncerty w Trójce

Prof. Grzegorz Kucharczyk: 11 listopada to niepodległość pełną piersią, bez żadnych "ale"

- 11 listopada, to niepodległość pełną piersią, niepodległość bez żadnych "ale", bez żadnych uwarunkowań, tajnych czy jawnych. Natomiast 4 czerwca to jednak symbol tzw. wyborów kontraktowych. Wybór-kontrakt to sprzeczności same w sobie. A 11 listopada, to jest właśnie jednoznaczne wskazanie woli niepodległości i jej budowania - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk porównując datę Święta Niepodległości do daty 4 czerwca 1989 roku - wyborów kontraktowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA niepodległość Święto Niepodległości Polska Akademia Nauk historia Polski 11 listopada

Dmitrowicz: nie byłoby niepodległości gdyby nie sami Polacy

- W 1914 roku była ogromna nadzieja, bo wreszcie po ponad wieku trzy państwa zaborcze stanęły do walki naprzeciwko siebie (...), ale sprawa polska była nieznana. Nikt o Polsce nie słyszał, nikt o Polsce nie wiedział, nikomu na Polsce tak naprawdę nie zależało - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Piotr Dmitrowicz POLSKA HISTORIA historia Polski Święto Niepodległości niepodległość

Sierocińska-Dec: w grze "Tak zmienił się świat" pokazujemy, jak radio wpłynęło na życie ludzi

- Chcemy pokazać za pośrednictwem rodziny Marcińskich to, jak zmieniło się ich życie, jak zmienił się ich sposób postrzegania świata w momencie, kiedy w ich domu pojawił się radioodbiornik. Radio jest motywem przewodnim naszej gry - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec o grze edukacyjnej "Tak zmienił się świat" organizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach 15. edycji akcji "Przystanek Niepodległość". Partnerem akcji jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski Polskie Radio Muzeum Historii Polski Magdalena Złotnicka Polskie Radio 24 niepodległość Święto Niepodległości 11 listopada Przystanek Niepodległość

"Przez sto lat Europa przywykła do statusu naszego kraju" Prof. Rosalak o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

- Przez przeszło sto lat, a w każdym razie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r., cała Europa, cały świat przywykły do tego, że Polska była Królestwem Kongresowym, traktowanym jako część Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Rosalak, historyk, tygodnik "Historia Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  11 listopada dzień niepodległości historia Polski pamięć Maciej Rosalak Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA

Piotr Gliński: każde osłabienie Polski jako wspólnoty narodowej zagraża niepodległości

- Polityka ostatnich 5 lat to była polityka przede wszystkim wzmocnienia polskiej suwerenności jeżeli chodzi o niezależność gospodarczą, jeżeli chodzi o niezależność polityczną, także jeżeli chodzi o niezależność kulturową odwołującą się do dziedzictwa narodowego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Piotr Gliński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Gliński patriotyzm

Święto Niepodległości 2020 w domu. Jak spędzić ten czas?

Edukacja, praca, rozrywka, a do tego również spotkanie towarzyskie, a nawet świętowanie – wszystko to przeniosło się przed ekrany. Może więc to wyjątkowe Święto Niepodległości spędzić inaczej niż zwykle? – Warto zastanowić nad tym, co dobrego ładuje nas energią. To jest nam teraz bardzo potrzebne – mówi Marzena Jankowska, psycholog i ekspert Wyższej Szkoły Bankowej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Furtak-Bilnik dzień niepodległości Święto Niepodległości Monika Suszek gra

"Polacy świętowali bardzo uroczyście ten historyczny moment". Prof. Wierzbicki o odzyskaniu niepodległości

Historyk, profesor Marek Wierzbicki przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa i narodu. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, tego dnia Niemcy podpisały w Compiegne pod Paryżem zawieszenie broni na warunkach kapitulacji. W wyniku I wojny upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego, co oznaczało, że nasz kraj po 123 latach niewoli, mógł powrócić na mapę świata
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości niepodległość dzień niepodległości 11 listopada HISTORIA POLSKA

Wirtualny Festiwal Niepodległa. Wystąpią wielkie gwiazdy

Koncerty, atrakcje dla najmłodszych i warsztaty taneczne - to program Wirtualnego Festiwalu Niepodległa. W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości, ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia przeniosły się do internetu. Festiwal tym razem nie odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu, ale przygotowano blok programowy, w ramach którego zagrają dla nas wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości niepodległość dzień niepodległości 11 listopada HISTORIA POLSKA KULTURA MUZYKA