Polskie Radio
Section05

Syberia

Bronisław Piłsudski na Syberii. "Ajnowie nazywali go królem"

Polacy odegrali ważną rolę w rozwoju Syberii. Wśród zesłańców, którzy trafili tam w XIX wieku, byli naukowcy i badacze. W azjatyckiej części Rosji pamięta się o nich do dziś, jak choćby o Bronisławie Piłsudskim, starszym bracie Józefa. Gościem audycji Syberia – Polska. Operacja powrót była Anna Shimomura, studentka Akademii Sztuk Pięknych i autorka pracy licencjackiej na jego temat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bronisław Piłsudski

"Tylko na prawdzie możemy budować dobre relacje z sąsiadami"

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pamięć historyczna jest podstawą w budowaniu tożsamości narodu. - Tylko na prawdzie możemy budować na przyszłość dobre relacje z sąsiednimi państwami. Wszystko po to, by wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówił prezydent podczas przemówienia na konferencji pt. "Operacja polska - NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", która odbywa się w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Warszawa kancelaria prezydenta NKWD ZSRR Katyń IPN

"Ustawa o repatriacji musi zwierać zapis o łączeniu rodzin"

Sejm znowelizował w kwietniu ustawę o repatriacji. Ma ona ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o ludzi zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do krajów na wschodzie, a także ich potomków. O repatriacji i powrotach Polaków do kraju w audycji „Syberia-Polska. Operacja Powrót” mówił dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 repatriacje Rosja Kazachstan II wojna światowa

Polacy na Syberii. "Moi rodzice cały czas mówili o Polsce"

Polscy zesłańcy, zasłużeni dla rozwoju Syberii często stawali się znanymi geografami lub antropologami. Co wnieśli w czasie swojego pobytu do dorobku naukowego? Gościem audycji „Syberia-Polska. Operacja powrót” była dr Kunnej Takaahaj, doktorantka Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Kazachstan powstanie listopadowe Powstanie Styczniowe repatriacje historia Polski

Alfabet Syberyjski: B jak bracia Piłsudscy

20-letni Józef i jego o rok starszy brat Bronisław w 1887 roku pod zarzutem spisku i przygotwywania zamachu na życie cara Aleksandra III trafili w ręce tajnej policji politycznej. Mało znaczący był fakt, że do żadnego zamachu nie doszło, a Bronisław jedynie udostępnił swe petersburskie mieszkanie spiskowcom. Był wśród nich starszy brat Lenina Aleksander Uljanow.
Zobacz więcej na temat:  alfabet syberyjski Rosja Józef Piłsudski Bronisław Piłsudski Henryk Szrubarz Andrzej Sowa Edyta Poźniak HISTORIA

Polacy na Syberii pamiętają o swojej ojczyźnie

– Dla pierwszych Polaków, zesłanych na Syberię, najważniejsze było to, by ich dzieci nie zapomniały o swoich korzeniach – powiedział Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia. Przez ponad tydzień przemierzał syberyjskie bezkresy, by spotkać i poznać potomków polskich zesłańców żyjących na Syberii. W audycji radiowa refleksja o syberyjskiej Polonii z perspektywy historii, tradycji religijnych i codziennych stosunków polsko-rosyjskich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 repatriacje

Trudne losy polskich kościołów w Rosji

Drewniany kościółek w Wierszynie na Syberii, we wsi założonej przez Polaków na początku XX wieku. Przez wiele miesięcy Polacy modlili się w nim bez kapłana, potem ksiądz przyjeżdżał raz do roku. W okresie komunizmu wierni obronili świątynię przed rozbiórką budując wokół niego wielką "stodołę" z napisem Dom Kultury. O trudnych losach polskich kościołów na terenie Rosji, opowiadał w Polskim Radiu 24 Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Kościół wiara Polonia