Polskie Radio
Section05

Tadeusz Płużański

UE chce ograniczeń w zużyciu energii. Piotr Grzybowski: to test siły politycznej

Komisja Europejska zaproponowała obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznych w godzinach szczytu. Chodzi o dodatkowe 5 procent. W ocenie Piotra Grzybowskiego z "Niedzieli", te pomysły to "stress test siły politycznej". Nie wykluczył, że w konsekwencji chodzi o ograniczenie konkurencyjności gospodarek UE - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Grzybowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne Komisja Europejska

MŚ siatkarzy 2022: Polacy wicemistrzami świata. Gurjew: przegraliśmy z potęgą

- Polacy dobrze zagrywali, ale ta zagrywka nie robiła żadnego wrażenia na rywalach. Na porażkę złożyło się wiele elementów, od drugiego seta brakowało świeżości. Na pewno wpływ na naszą drużynę miały też bardzo zacięte, wyczerpujące mecze z Amerykanami i Brazylijczykami - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gurjew, dziennikarz radiowej Jedynki, który komentował mecze Polaków na antenach Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Siatkówka Cezary Gurjew MŚ siatkarzy 2022

Marcin Roszkowski: energetyka atomowa potrzebna jest Polsce już teraz

- W roku 2035 elektryfikacja gospodarki polskiej i europejskiej będzie na zupełnie innym poziomie, dużo usług, m.in. transporty czy ciepłownictwo będzie oparte na energii elektrycznej, będziemy jej potrzebować bardzo dużo - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska energia atomowa bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna

"Będziemy zwracać się do Rosjan". Macierewicz o odzyskaniu wraku Tu-154M

- Kolejnym krokiem podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej jest zwrócenie się z pismem do Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego i prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej o zwrot szczątków Tu-154M. Poparli to wszyscy posłowie, oprócz polityków Platformy Obywatelskiej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Smoleńsk katastrofa samolotu katastrofa w Smoleńsku społeczeństwo Rosja prawo

Elżbieta Królikowska-Avis o wyzwaniach stojących przed Karolem III

Rada Akcesyjna formalnie uznała Karola III królem Zjednoczonego Królestwa. Ceremonia odbyła się w pałacu św. Jakuba. W ocenie gościa Polskiego Radia, Elżbiety Królikowskiej-Avis, nowy monarcha nie będzie miał łatwej roli, bowiem panowanie jego matki, Elżbiety II, było pełne wyzwań, którym monarchini sprostała. W jej ocenie, Elżbieta II zdołała przeprowadzić brytyjską koronę przez wiele trudnych chwil, w tym m.in. przez śmierć księżnej Diany, przy jednoczesnym utrzymaniu pryncypiów tronu. Zaznaczyła też, że w czasie jej panowania liczba antymonarchistów w społeczeństwie znacznie spadła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Elżbieta Królikowska-Avis Wielka Brytania Elżbieta II Karol III

Reparacje dla Polski. Dr Jan Parys: mamy prawo oczekiwać naprawienia krzywd

- Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że reparacje są zadośćuczynieniem za krzywdy dokonane przez jedno państwo drugiemu. Jeżeli Republika Federalna Niemiec nie kwestionuje tego, że była sprawcą wojny oraz że była sprawcą zbrodni dokonywanych w czasie II wojny światowej, nic dziwnego, że mamy prawo oczekiwać naprawienia krzywd zarówno materialnych, jak i niematerialnych - ocenił w Polskim Radiu 24 były minister obrony narodowej dr Jan Parys.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Parys POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa okupacja niemiecka Niemcy zbrodnie wojenne ludobójstwo

"Wchodzimy z optymizmem w ten rok szkolny". Szef MEiN mówi o inwestycjach i podwyżkach

- Liczba środków, programów w polskich szkołach powoduje, że ci, którzy są przeciwnikami tej władzy, gdziekolwiek by nie byli, krzyczą, że jest źle i tak źle jeszcze nie było - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Wchodzimy w ten rok szkolny z optymizmem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja społeczeństwo

"Niebywały autorytet Elżbiety II". Publicyści wspominają brytyjską królową

Na antenie Polskiego Radia 24 w Debacie publicystów, którą poprowadził Tadeusz Płużański, Adrian Stankowski z "Dziennika Gazety Prawnej" oraz Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci" wspominali sylwetkę Królowej Elżbiety II, która zmarła 8 września w wieku 96 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adrian Stankowski Rafał Potocki ŚWIAT Europa Wielka Brytania Królowa Elżbieta II Elżbieta II

PR24 W Mielcu stoi największy pomnik żołnierzy wyklętych. Płużański: ze wstydem przywołuję Warszawę

- W Mielcu stanął największy i najwspanialszy pomnik żołnierzy wyklętych. Można tu ze wstydem przywołać Warszawę, która co prawda ma pomnik żołnierzy wyklętych. (...) Znajduje się on na warszawskim Bemowie. Jest mała uliczka żołnierzy wyklętych i malutki pomnik żołnierzy wyklętych. Zresztą to wielka zasługa nieodżałowanej śp. Olgi Johann, radnej m.st. Warszawy
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Żołnierze Wyklęci HISTORIA PRL

Pociski hipersoniczne Kindżał w Kaliningradzie. Jan Piekło: to demonstracja siły

- Mamy prawo niepokoić się cały czas - dopóki Kaliningrad jest naszpikowany wszystkim, czym się da, łącznie z Iskanderami - ocenił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, który skomentował ostatnie doniesienia agencji Associated Press na temat rosyjskich poczynań w Kaliningradzie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Kaliningrad obwód kaliningradzki broń Polskie Radio 24 Jan Piekło polityka infografika wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

"Scholz nic sobie nie przypomina, a my wiemy, że on kłamie". Prof. Musiał o aferze cum-ex

- Aferę cum-ex możemy porównać do naszej afery VAT-owej. Tylko ta w Niemczech jest dużo bardziej skomplikowana, w związku z tym, że dotyczy przede wszystkim banków oraz różnych funduszy inwestycyjnych - podkreślił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. polsko-niemieckich prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Europa Niemcy Olaf Scholz polityka prokuratura oszustwa podatki

PR24 Przegląd Przeszłość/Przyszłość - nowe idee dla historii. Paweł Kurtyka zaprasza na II edycję wydarzenia

- To już jest II edycja Przeglądu Przeszłość/Przyszłość - nowe idee dla historii - takie jest hasło naszego wydarzenia. Zapraszamy 26 i 27 sierpnia wszystkich zainteresowanych rozmową na temat historii działających na rzecz promocji polskiej historii czy to w kraju, czy za granicą m.in. do Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Kurtyka, prezes fundacji im. Janusza Kurtyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Janusz Kurtyka społeczeństwo HISTORIA historia Polski książki

Polskie Radio 24 Andrzej Rafał Potocki: Donald Tusk przyjazd do Polski traktuje jak zesłanie

- W połowie lat 90. Donald Tusk (...) użył takiego sformułowania, że Polska to jest nienormalność. Teraz używa frazy, z których można wyczuć, że on gardzi polskim Sejmem. Że to upiorna myśl - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci". Gościem audycji był także Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Adrian Stankowski Donald Tusk Platforma Obywatelska Sejm

Opozycja krytykuje Izbę Odpowiedzialności Zawodowej sędziów. Mec. Andrzejewski: bzdurne zarzuty

- Tryb powoływania sędziego nie wpływa na sposób orzekania, bo sędzia mianowany jest dożywotnio, niezależnie, kto go mianował - ocenił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu, mówiąc o Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. - Mamy demokratyczny system, dość skomplikowany, ale to dlatego, że mamy dywersję sędziów i Unii Europejskiej i szantaż finansowy - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Piotr Andrzejewski Sąd Najwyższy Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej

Rocznica urodzin Anny Walentynowicz. "Stała się ikoną walki Polaków o wolność"

- Nawet jeśli Anna Walentynowicz była Ukrainką, a najnowsze badania na to wskazują, ona jednak wybrała katolicyzm, wybrała polskość i stała się ikoną walki Polaków o wolność - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Daniel Czerwiński z Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk wspominał legendę Solidarności z okazji rocznicy jej urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski Anna Walentynowicz Stocznia Gdańska Gdańsk Solidarność stan wojenny

Czy dialog z Rosją jest w ogóle możliwy? Dr Bartłomiej Gajos wyjaśnia

- Dialog państwowy czy jakakolwiek współpraca z instytucjami państwowymi rosyjskimi są w tym momencie w ogóle niewyobrażalne. Tym bardziej że większość instytucji, takich jak na przykład środowiska akademickie - mam tutaj na myśli rektorów uniwersytetów rosyjskich - jednoznacznie poparła agresję na Ukrainę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Gajos (historyk, Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022