Polskie Radio
Section05

Teatr Polskiego Radia

"Pani Chorążyna". Słuchowisko Piotra Zaremby w reżyserii Jerzego Machowskiego

Tytułowa postać jest autentyczna. Hanna, córka ziemiańskiej rodziny Bieńkowskich, wyszła przed wojną za chłopskiego syna Janka Chorążego. Chciała uczyć chłopów kultury rolnej, a wiejskie kobiety także życiowej niezależności. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Jerzy Machowski Maciej Kubera Piotr Zaremba Lidia Sadowa Paulina Gałązka Sławomir Orzechowski Andrzej Mastalerz Ewa Kania Jędrzej Hycnar Edyta Januszewska Mateusz Weber Filip Orliński TEATR

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" wraca do Sopotu

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Tegoroczna, XXIII edycja, odbędzie się w dniach 22-24 czerwca 2024 roku i ponownie Sopot będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Paweł Majcher Tomasz Sygut Magdalena Czarzyńska-Jachim Polskie Radio TVP Sopot Teatr Telewizji

"Scena teatralna Trójki" – wydanie przedurodzinowe. Trójkowy teatr ma 62 lata!

Teatr prezentowany w Programie III powstał niemal tuż po jego narodzinach. W połowie kwietnia 1962 roku została nadana pierwsza premiera w Teatrzyku z Dreszczykiem. Ten w 1967 roku ustąpił miejsca najstarszemu trójkowemu cyklowi – Teatrzykowi Zielone Oko, który znikał z anteny, powracał i znowu znikał, ale wciąż jest pamiętany, podobnie jak jego "przerażający" sygnał. Co jakiś czas reaktywujemy nasz misyjny "okręt flagowy". Co decyduje o jego żywotności?
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła Andrzej Brzoska Piotr Skotnicki KULTURA Barbara Marcinik Trójka Wojciech Dorosz Scena Teatralna Trójki

Maria Seweryn o swoim monodramie: wierzę, że mój głos może być słyszalny i może coś zmienić

To wydanie audycji, emitowane przed 62. urodzinami Trójki poświęcone było m.in. temu, jak ważny w życiu Programu Trzeciego jest Teatr Polskiego Radia. To było także podsumowanie 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej, którego Trójka była patronem medialnym. Spotkaliśmy się i pozmawialiśmy  również z Marią Seweryn, artystką znaną z naszej anteny i powracającą do Trójki po kilkuletniej przerwie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Adam Wojtyszko Konrad Imiela Ewa Konstancja Bułhak Maria Seweryn Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Przegląd Piosenki Aktorskiej Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

"Nikt nie znał polskiej literatury tak jak on". Wacław Tkaczuk, radio i poezja

- Miałem to szczęście, że zajmowałem się w życiu tym, co było mi najbliższe: upowszechnianiem literatury i sztuki poetyckiej - mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Wacław Tkaczuk. 30 marca 2024 roku wspominamy 82. rocznicę urodzin tego wieloletniego kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia, twórcy wielu scenariuszy radiowych, znakomitego krytyka i poety.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio literatura poezja wspomnienie HISTORIA

"To słowo" z BBC Audio Drama Awards 2024. Przypominamy nagrodzone słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

Dokumentalne słuchowisko "To słowo" Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia, w reżyserii Waldemara Modestowicza, zostało wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama". W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy je w czwartkowy wieczór. 
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda nagroda Zamojszczyzna historia Polski Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Beata Jankowska Danuta Stenka Anna Dereszowska Piotr Grabowski Mateusz Rusin pr poleca

Marta Rebzda z BBC Audio Drama Awards. "Moje radiowe źródła to Studio Reportażu i Dokumentu"

Marta Rebzda została wyróżniona nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama" za dokumentalne słuchowisko pt. "To słowo". - Jest to opowieść o wysiedleniach, o doświadczeniach tak naprawdę dziecięcych, bo mimo, że spotkałam się z bohaterami, którzy mieli po 80 lat, to pamiętali te wysiedlenia tak, jak mogą je zapamiętać dzieci, czyli w taki bardzo szczególny sposób - mówiła w Dwójce laureatka.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda BBC nagroda Zamojszczyzna Waldemar Modestowicz Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KULTURA Studio Reportażu i Dokumentu

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" wraca do Sopotu

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Tegoroczna, XXIII edycja, odbędzie się w dniach 22-24 czerwca 2024 roku i ponownie Sopot będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Dwa Teatry Paweł Majcher Tomasz Sygut Magdalena Czarzyńska-Jachim Polskie Radio TVP Sopot Teatr Telewizji

"Pabitele". Słuchowisko Bohumila Hrabala w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Bohumil Hrabal (1914 – 1997) -  czeski pisarz XX wieku. Jego opowiadania zawierały obraz Pragi, czyli jego rodzinnego miasta, które uważał za miejsce magiczne. Pisał często z przymrużeniem oka zarówno historie zabawne, jak i te dotyczące smutnych przeżyć takich jak II wojna światowa i zbrodnie popełniane przez niemieckich okupantów oraz w czasach komunistycznej dyktatury w Czechosłowacji.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy RepertuarTeatruPR2023

"Dziady". Słuchowisko Adama Mickiewicza w adaptacji i reżyserii Mariusza Orskiego

Jest to dramat o tematyce miłosnej, w którym głównym bohaterem jest nieszczęśliwy kochanek – Gustaw. Akcja utworu toczy się w dzień zaduszny między godziną dziewiątą wieczorem a północą, natomiast miejscem akcji jest dom greckokatolickiego księdza.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Andrzej Chyra Stanisław Brudny Robert Majewski Dariusz Kowalski Sara Lityńska Mariusz Bonaszewski Andrzej Mastalerz TEATR

W roli głównej – Danuta Stenka

"W roli głównej" dziś Danuta Stenka - aktorka, którą od kilkudziesięciu lat możemy podziwiać w filmach, serialach, na deskach teatralnych, jak i w teatrze telewizji oraz teatrze radiowym; jest też głosem dubbingującym w kinie i telewizji oraz lektorką audiobooków. Czy aktorstwo było dla Danuty Stenki pierwszym zawodowym i życiowym wyborem? Jak dziś wspomina Kaszuby, małą ojczyznę z której pochodzi? Czy stawia znak równości pomiędzy pracą a życiowym rozwojem? To jedynie kilka tematów, które składają się na portret Danuty Stenki wyłaniający się z jej wypowiedzi zachowanych w Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Danuta Stenka aktorzy

"Wieczorek zapoznawczy". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

"Wieczorek zapoznawczy" to opowieść o tym, co dzieje się na pograniczu snu i rzeczywistości. Kiedy wszystko wydaje się równie prawdziwe i nierealne nie sposób zaufać własnej intuicji. Pozbawiony możliwości jednoznacznego potwierdzenia natury otaczającego go świata nasz bohater Em zostaje uwięziony w pętli wydarzeń, na które nie ma wpływu, i z której nie można się wydostać.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Wyszyński Andrzej Brzoska Beata Janowska Angelika Kurowska Jarosław Banaś pr poleca