Polskie Radio
Section05
Teatr Telewizji

Teatr Telewizji na żywo. Anna Sroka-Hryń robi apetyt na "Apetyt na czereśnie" wg Agnieszki Osieckiej

- To nie jest żadne nagranie studyjne wykonane wcześniej, tylko wszystko, co państwo dzisiaj zobaczą, od samego początku do samego końca, będzie wydarzeniem na tę godzinę, na tę minutę, którą państwo będą oglądali - tak reżyserka Anna Sroka-Hryń zapowiada spektakl Teatru Telewizji "Apetyt na czereśnie" oparty na tekście Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Sroka-Hryń Dwójka Paweł Siwek Agnieszka Osiecka spektakl aktorstwo

XXII Festiwal "Dwa Teatry - Zamość 2023" - transmisje i relacje w Polskim Radiu

Konkursy słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych oraz prezentacje twórczości różnorodnych artystów. W Zamościu trwa XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". O festiwalu można usłyszeć na poszczególnych antenach Polskiego Radia oraz przeczytać i posłuchać w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Teatr Polskiego Radia TEATR Zamość

XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński nagrodzeni

- Teatr nie istnieje bez widza, nie ma go. Teatr to są dwie siły: to jest scena i widz - mówiła Zofia Kucówna podczas pierwszego dnia Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Aktorka, wraz kolegą po fachu Krzysztofem Wakulińskim, odebrała na festiwalu nagrodę za całokształt twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Anna Stempniak Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Teatr Polskiego Radia

Igor Gorzkowski: "Judasz z Kariothu" to historia postaci tragicznej

- Twórczość Karola Huberta Rostworowskiego jest wciąż nieodkryta, był istotnym dramatopisarzem przed wojną. Chętnie wystawiano jego dzieła, w latach 20. XX wieku jego sztuki były najczęściej grywanym repertuarem współczesnym. Po wojnie dla komunistycznych władz jako arystokrata był postacią niewygodną ze względu na pochodzenie klasowe - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser spektaklu "Judasz z Kariothu".
Zobacz więcej na temat:  Igor Gorzkowski Dwójka Paweł Siwek Karol Hubert Rostworowski Łukasz Lewandowski

"Jest się z czego cieszyć". Premiera płyty z muzyką do spektaklu "Matka odchodzi"

- To wyjątkowy dzień. Po roku wracamy tak pięknie do tematu tego spektaklu w tej pięknej oprawie muzycznej, którą zrobił Tomasz Sroczyński. Sytuacja jest dodatkowo wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w 70-letniej historii Teatru Telewizji muzyka ze spektaklu ma swoje wydawnictwo. I to jeszcze wydawnictwo światowe, pod auspicjami prestiżowego francuskiego wydawcy - mówił w Dwójce Przemysław Stippa o płycie "Mother Departs" z muzyką do wyreżyserowanego przez siebie spektaklu "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 Dwójka Przemysław Stippa Tadeusz Różewicz KULTURA płyta

Telewizyjna scena sensacji - trzy teatry w jednym

67 lat temu, 6 lutego 1956 roku, był to tak zwany teatralny poniedziałek, o godzinie 20:00 nieliczni widzowie zasiedli przed nielicznymi jeszcze wtedy telewizorami, by obejrzeć pierwsze z cyklu Teatru Sensacji przedstawienie według Agathy Christie "Zatrute litery", w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Całość z racji ówczesnych możliwości (lub raczej "niemożliwości") technicznych "szła" na żywo, jak w prawdziwym scenicznym teatrze. 
Zobacz więcej na temat:  kabaret PRL Adam Hanuszkiewicz

"Zaklęte rewiry". Premiera Teatru Telewizji

- Niektórzy w niewybredny sposób mówili (...): "po co mierzyć się z ideałem, jakim jest film", ale weźmy poprawkę, to jest Teatr Telewizji, no i mamy 2023 rok - mówił w Dwójce aktor Sebastian Cybulski, którego w poniedziałek zobaczyliśmy w nowym spektaklu Teatru Telewizji - "Zaklętych rewirach" na podstawie powieści Henryka Worcella w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek spektakl TEATR

W głąb króliczej nory, w głąb historii Teatru Telewizji i polskiej literatury

"Down the rabbit hole", w tłumaczeniu Roberta Stillera "W głąb króliczej nory" to tytuł 1 Rozdziału "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carolla. To zarazem jedna z najbardziej pojemnych fraz w historii literatury i podobnie jak  cała książka, skłania od lat do mnożenia interpretacji. Baśnie/bajki od czasów Freuda zresztą stanowią ulubioną "zabawę" dorosłych, dorabiających im drugie np. psychoanalityczne dno.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Lewis Carroll Witold Gombrowicz Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka