Polskie Radio
Section05

Tomasz Miara

Wielką wystawę impresjonistów otwarto w paryskim Musée d'Orsay. To trzeba zobaczyć!

Monet, Degas, Pisarro, Sisley, Cezanne – to zaledwie część nazwisk artystów, których obrazy możemy zobaczyć na wystawie "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu", otwartej 26 marca w paryskim Musée d'Orsay. Lista jest imponująca, gdyż jej twórcom udało się zebrać ponad 130 najbardziej znanych obrazów impresjonistów z początkowego okresu ich twórczości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo impresjonizm Musee d'Orsay Paryż Claude Monet Paul Cezanne Stefan Foltzer Trójka

Międzynarodowy Dzień Teatru: orędzia Jona Fosse i Jakuba Skrzywanka, wystawa pamięci Jerzego Treli

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca. Tę datę wybrano dla uczczenia dnia inauguracji festiwalu Teatr Narodów, który odbył się w 1957 roku w Paryżu. Był pierwszym festiwalem, który połączył teatry z obu stron żelaznej kurtyny. Niósł zarazem nadzieję na przekroczenie podziałów i pojednanie poprzez sztukę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Międzynarodowy Dzień Teatru Jon Fosse Jakub Skrzywanek Jerzy Trela Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Warszawa wystawa Monika Strzępka Trójka

Śmieszne lata przełomu, czyli wystawa "Wolne żarty. Humor lat 90." w Muzeum Karykatury

"Wolne żarty. Humor lat 90." – tak nazywa się wystawa, którą już od piątku, 22 marca, będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury. To pokazana z, a jakże, humorem historia czasów przemiany, kiedy Polska z przytupem wkraczała w nową rzeczywistość. To także na poły sentymentalna wycieczka w przeszłość, ale także prezentacja "artefaktów" kompletnie nieznanych dzisiejszym nastolatkom.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa humor satyra Muzeum Karykatury w Warszawie PRL Olga Drenda Trójka

Światowy street art w przestrzeni miejskiej Katowic. Wystawa dzieł najważniejszych artystów

W przestrzeni miejskiej Katowic pojawiły się repliki prac znanych artystów street artu. To początek projektu "W ramach miasta: Urban Art", którego kulminacją będzie tymczasowa wystawa z pracami najwybitniejszych twórców tego nurtu: Roya Lichtensteina, Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiany, Stika, Davida LaChapelle'a, Andy’ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA street art SZTUKA sztuka uliczna Katowice Banksy Andy Warhol Trójka wystawa

Pierwsza edycja maltańskiego biennale: ciekawie, ambitnie, udanie. Z podwójną polską obsadą

Na Malcie ruszył międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej – maltabiennale.art. W pierwszej edycji tego wydarzenia, które ma szansę stać się jednym z ważniejszych w tym roku, uczestniczy 80 artystów z 23 krajów. Jest także ponad 20 pawilonów tematycznych i narodowych, w tym polski, usytuowanych w najważniejszych zabytkach Malty. Impreza potrwa do końca maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa biennale na Malcie Omenaa Mensah rzeźba malarstwo Trójka

Młynarski wiecznie żywy, czyli premiera "Dwunastu godzin z życia kobiety" w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Już wkrótce w Teatrze Rozrywki w Chorzowie kolejna premiera: spektakl muzyczny "Dwanaście godzin z życia kobiety" na podstawie piosenek z płyty Haliny Kunickiej o tym samym tytule. Wbrew tytułowi opowiada nie o 12 godzinach, lecz o całym życiu kobiety. Na dodatek główną bohaterkę, niegdyś znaną piosenkarkę, grają trzy aktorki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Rozrywki w Chorzowie premiera spektakl Wojciech Młynarski Halina Kunicka Kalina Jędrusik Lucjan Kydryński Trójka

"Lista przebojów Trójki". Podwójny sukces Anity Lipnickiej

Przewidywaliśmy, że "Amsterdam" Anity Lipnickiej, który w setnym notowaniu wylądował tuż za podium, może powrócić na szczyt. To się nie udało, ale drugie miejsce też jest bardzo dobre. Tym bardziej, że na pierwszym utrzymał się utwór "Nic za złe" który artystka wykonuje w duecie z Pawłem Domagałą. Można więc powiedzieć, że piosenkarka odniosła podwójny sukces. A na trzecim miejscu utrzymało się "Pani mi mówi" grupy Cztery Pory Miłowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Anita Lipnicka Paweł Domagała

"Franciszek Pieczka. Portet intymny" Katarzyny Stoparczyk: książka, dzięki której pozostał ślad

Katarzyna Stoparczyk tę książkę miała napisać razem z jej bohaterem. Niestety, nie zdążyli. Zatem po jego śmierci, aby dotrzymać zobowiązania, wyruszyła z mikrofonem do bliskich artysty. Rozmawiała z synem Piotrem i córką Iloną, z najbliższymi krewnymi i sąsiadami aktora, a także z przyjaciółmi z artystycznego świata, jak Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski czy Kazimierz Kaczor. Tak powstała książka "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA biografia wspomnienie Franciszek Pieczka premiera Katarzyna Stoparczyk Trójka

98. urodziny Andrzeja Wajdy. Czy filmy wielkiego mistrza polskiego kina są jeszcze aktualne?

Jest bez wątpienia najwybitniejszym twórcą polskiego kina. Jego filmy nigdy nie pozostawiały widza obojętnym, często wzbudzały też ogólnonarodowe wręcz dyskusje, a większość weszła do kanonu naszej kinematografii. To w jego produkcjach ujawniły się i zabłysły talenty m.in. Krystyny Jandy i Daniela Olbrychskiego. Był także znany i ceniony na całym świecie, czego dowodem jest Oscar za całokształt twórczości. 6 marca Andrzej Wajda świętowałby 98. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Jane Fonda Daniel Olbrychski Krystyna Janda Stefan Żeromski historia Polski Trójka

Muzyka klasyczna, taniec i konkurs wiolonczelowy. Plany Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, trasa koncertów "Z klasyką przez Polskę", Polska Platforma Tańca 2024, nowa edycja projektu Przestrzenie Sztuki, akcja "TańczMY" - to tylko niektóre projekty organizowane w tym roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Piotrowska Trójka Narodowy Instytut Muzyki i Tańca kultura ludowa muzyka ludowa Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Człowiek wobec wojny. Wystawa "Nie śpię, kiedy jest wojna" w Sopocie

Wystawa "Nie śpię, kiedy jest wojna" Anny Reinert-Faleńczyk jest pokazem malarstwa oraz obiektów rzeźbiarskich, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Stanowią one osobisty komentarz do współczesnych kryzysów XXI w. Wystawę będzie można oglądać od 7 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Sopot Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Anna Reinert-Faleńczyk malarstwo wystawa KULTURA