Polskie Radio
Section05

Tomasz Sajewicz

Chiński rurociąg do Korei Płn. poza sankcjami ONZ

Chiński rurociąg, który zabezpiecza 90 proc. dostaw ropy do Korei Północnej, wyjęty spod sankcji ONZ – podaje hongkoński dziennik “South China Morning Post”. Rada Bezpieczeństwa ONZ, w odpowiedzi na północnokoreańską próbę nuklearną, wprowadziła dodatkowe ograniczenia w eksporcie paliw do komunistycznej Korei. Przeciwne całkowitemu embargu na dostawy paliw były Rosja i Chiny. Sytuację relacjonował korespondent Polskiego Radia w Chinach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Chiny ONZ Kim Dzong Un sankcje

"Korea Północna wzmacnia swój potencjał militarny"

– Kim Dzong Un dokonał tylu testów rakietowych i nuklearnych, co jego ojciec, Kim Dzong Il, podczas całych swoich rządów – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie. Według północnokoreańskich mediów, w niedzielę przeprowadzono próbę z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) i próba ta zakończyła się „całkowitym powodzeniem”. O reakcjach USA na północnokoreański test mówił w PR24 Jan Pachlowski - korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.  
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna broń jądrowa Kim Dzong Un USA Rada Bezpieczeństwa ONZ Chiny Rosja

"To była kolejna północnokoreańska prowokacja"

 - W ciągu ostatnich 12 miesięcy - za czasów przywództwa Kim Dzonk Una - Korea Północna wystrzeliła więcej rakiet krótkiego, średniego, dalekiego zasięgu i przeprowadziła więcej testów jądrowych, niż podczas całego okresu rządów jego ojca Kim Dzong Ila. To znaczy, że Korea Płn. się zbroi – powiedział korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz. O testach bomby wodorowej mówił także Nicolas Levi (Polska Akademia Nauk).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Kim Dzong Un broń jądrowa bomba atomowa

Dzień Dobrych Wiadomości. Jak świętuje świat?

Amerykańscy dziennikarze powtarzają, że dobra wiadomość to zła wiadomość, bo inaczej ludzie nie będą nią zainteresowani - dlatego w codziennych doniesieniach obywatele USA słyszą głównie o politycznych sporach i brutalnych przestępstwach. Sprawdzamy, czy w innych krajach panują podobne zwyczaje.
Zobacz więcej na temat:  Adam Dąbrowski Ewa Wysocka Małgorzata Kałuża media prasa Roman Czejarek telewizja wiadomości Wielka Brytania Hiszpania

Chiny i Rosja stworzą wielką superagencję informacyjną?

Chiny i Rosja - oba kraje mają wielkie aspiracje i oba nie są najlepiej postrzegane na arenie międzynarodowej. Rosjanie starają się zdobyć szacunek, stawiając znak równości między słowami "szanować” i "bać się”. To prowadzi do tego, że świat zaczyna obawiać się Rosji. A Chiny mają podobny pomysł na to, by pozostawać w centrum uwagi - o tym mówili w Jedynce korespondenci Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Rosja Paweł Lekki Maciej Jastrzębski