Polskie Radio
Section05

Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Żołnierz gen. Maczka i jego spotkania z Elżbietą II [POSŁUCHAJ]

W związku z pogrzebem królowej Elżbiety II, który się odbył poniedziałek, 19 września, powróciliśmy do reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej z 3 sierpnia 1996 roku o Marianie Sławińskim, żołnierzu brygady pancernej generała Maczka. Opowiada on między innymi o swoich spotkaniach z Elżbietą, na początku jeszcze księżniczką, potem królową.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Elżbieta II reportaż w Jedynce

"Dwa spotkania" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

W związku z pogrzebem Królowej Elżbiety II, który się odbył poniedziałek, 19 września, zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej Tomaszewskiej z 3.08.1996 roku o Marianie Sławińskim, żołnierzu brygady pancernej generała Maczka. Opowiada on miedzy innymi o swoich spotkaniach z królową Angielską. Najpierw jeszcze z księżniczką Elżbietą, a potem królową.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Elżbieta II

"Płonąca Warszawa" - reportaż Urszuli Zółtowskiej-Tomaszewskiej

Wrzesień 1939 roku. Ekipy filmowców prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego filmują wydarzenia w stolicy. Już 1 września w godzinach rannych pierwsze samoloty Luftwaffe zaatakowały Warszawę. Ciężkie bombardowania wyrządziły wiele szkód. 3 września powołane zostało dowództwo obrony stolicy. Wobec apelu prezydenta miasta wielu ludzi dobrowolnie zgłasza się do walki. Niemcy ściągają coraz większe siły, aby szybciej złamać opór miasta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

50-lecie pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Swoją karierę aktorską zaczęła od roli w spektaklu z epoki romantyzmu. Zagrała Zosię w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego, w Teatrze Starym w Krakowie. Na swój jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej wybrała zaś sztukę francuskiego autora, poświęconą Chopinowi. W reportażu przypominamy sylwetkę aktorki Joanny Żółkowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska Narodowe Czytanie jubileusz Dorota Boniecka-Górny reportaż w Jedynce

Poznawać historię, upamiętniać jej piękne karty [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" powstała 13 lat temu. Założył ją Zbigniew Rowiński. Ubierają się "dziwnie" – w furażerki, podkute buty, koszule wojskowe, sukienki sanitariuszek. Ich pasją są rekonstrukcje historyczne: od wojny 1920 roku po Powstanie Warszawskie. Uwielbiają historię, dużo mówią o patriotyzmie – to trochę niemodne dzisiaj słowo, ale oni odmieniają je przez wszystkie przypadki.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Szare Szeregi rekonstrukcja Trójka Powstanie Warszawskie

"Śladami pamięci". Wspomnienie o Bitwie Warszawskiej

Zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej powstrzymało pochód Armii Czerwonej na zachód Europy. Losy wojny odwróciły się po zwycięstwie Polaków pod Ossowem. Była to pierwsza wygrana potyczka polskiej armii w trakcie konfliktu w 1920 roku. Pamięć o starciu wciąż żyje wśród mieszkańców Ossowa. Pielęgnowane są wspomnienia m.in. o postawie ks. Ignacego Skorupki - kapłana będącego jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce historia Polski bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Instrumenty zamiast broni [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Brat Benedykt Pączka jest kapucynem, dyrektorem African Music School, pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej. Zawsze chciał pracować z biednymi ludźmi. – Gdy pojechałem do Afryki, zakochałem się w niej. Zobaczyłem ludzi, którzy mnie potrzebują. Moje powołanie to być ubogim i pracować z biednymi – mówił bohater reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż MUZYKA muzyka hp Afryka szkoła edukacja muzyka afrykańska pomoc dzieci Republika Środkowoafrykańska