Polskie Radio
Section05

Więcej świata

Europejskie miasta ograniczają ruch turystów. Dlaczego decydują się na takie zmiany?

Wenecja, Amsterdam, Barcelona i inne europejskie miasta, które są bardzo popularne wśród turystów, próbują bronić się przed zbyt dużym napływem zagranicznych gości. - Miasta cieszą się z tych turystów, którzy nie tylko przechodzą przez miasto i wychodzą z niego, ale również zostają i nocują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Uczelni WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Europa Amsterdam turystyka Wenecja

"Trwa rywalizacja między Ukrainą a Rosją". Ekspert o ofensywie dyplomatycznej skierowanej do państw spoza Europy

W najbliższą sobotę mają rozpocząć się międzynarodowe rozmowy na temat zakończenia wojny na Ukrainie. - Z ukraińskiego punktu widzenia ważna jest teraz ofensywa dyplomatyczna skierowana do państw spoza Europy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie dyplomacja Europa

Eksport ukraińskiego zboża. Dr Anusz: rząd chce zrobić wszystko, by ochronić polskich rolników

Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski, do 15 września. Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia chcą takiego przedłużenia, ale nie sprzeciwiają się tranzytowi przez swoje terytorium. Co dalej z europejską solidarnością?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina Rosja zboże import eksport Niemcy Francja Unia Europejska

Rosjanie niszczą dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Ekspert: to pokazuje ich barbarzyństwo

Rosjanie od początku inwazji celowo niszczą ważne dla Ukraińców miejsca przypominające o ich tożsamości i kulturze. - Prowadzą konsekwentną politykę, której celem jest zamienienie Ukrainy w pewnego rodzaju kulturową pustynię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Grzywaczewski, współpracownik TVP World, autor dokumentu "Wymazać naród".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina Rosja Tomasz Grzywaczewski

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Dr Eberhardt: potrzebny jest plan modernizacji całego kraju

Ostatnie raporty mówią o nawet 600 miliardach euro strat, jakie ukraińska gospodarka poniosła od początku rosyjskiej agresji. Mimo działań na froncie już teraz trwają analizy i dyskusje poświęcone odtworzeniu zniszczonej infrastruktury. Polska chce włączyć się w ten proces, korzystając z roli jednego z najbliższych sojuszników Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Unia Europejska Europa Zachodnia Ukraina Rosja ONZ

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Komisja Europejska Andrzej Anusz

Prof. Grochmalski: Turcja wraca do wzmocnienia swojej pozycji w Azji Środkowej

Recep Tayyip Erdogan wygrał w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatem opozycji Kemalem Kilicdaroglu. Na szczytach władzy w Turcji Erdogan pozostaje od 2003 roku, gdy zaczął sprawować urząd premiera, a od 2014 roku pozostaje szefem państwa i zgodnie z wynikami wyborów - będzie nim jeszcze przez kolejne pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  Turcja wybory Recep Tayyip Erdogan Michał Strzałkowski

"Pokazanie otwartej postawy Ukrainy". Eksperci o wystąpieniu szefa ukraińskiego parlamentu w Sejmie

- Duża część społeczeństwa polskiego i ukraińskiego uświadomiła sobie, co to jest ta wspólnota losu. Myślę, że Polacy tak dobrze rozumieją to, co przeżywają dzisiaj Ukraińcy, ponieważ w naszej historii były bardzo podobne sytuacje agresji ze strony Rosji czy Związku Radzieckiego - mówi w "Więcej świata" dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina stosunki polsko-ukraińskie Paweł Lekki wojna na Ukrainie Rosja Jarosław Guzy Andrzej Anusz

Wybory w Turcji. Adam Michalski: Erdogan będzie chciał pokazać, że jest gwarantem stabilności

Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Turcji. Miejscowa komisja wyborcza potwierdziła, że żaden z kandydatów na prezydenta nie zdobył 50-procentowego poparcia. Wczorajsze głosowanie określane było mianem "wyborów stulecia", bo opozycja po raz pierwszy od dwóch dekad miała szansę odsunąć od władzy potężnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Recep Tayyip Erdogan Ukraina Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski

Putin znosi wizy dla Gruzinów. Ekspert: jakiekolwiek zbliżenie z Rosją jest oddaleniem od Zachodu

Gruzińska opozycja wezwała premiera i gabinet, aby nie poddawali się rosyjskiej prowokacji. Wczoraj dyktator Władimir Putin zniósł obowiązek wizowy dla Gruzinów i embargo na loty samolotów pasażerskich. Komentarze urzędników ministerstw spraw zagranicznych i transportu wskazywały, że władze Gruzji są zadowolone z takiej decyzji i mogą wydać zgodę na wznowienie połączenia lotniczego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Gruzja Rosja Ukraina Albania NATO Japonia Unia Europejska

Zełenski apeluje o dostawy broni. Piechowska: część państw obiecuje szybko, ale wysyła zbyt wolno

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udał się do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą, która może mieć związek z zaplanowanym na jutro w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech kolejnym spotkaniem przedstawicieli państw wspierających Ukrainę uzbrojeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Rosja NATO Jens Stoltenberg Wołodymyr Zełenski Paweł Lekki Ramstein

"Bezpieczeństwo żywności jest naczelną zasadą". Prof. Grabowska o wstrzymaniu importu produktów rolnych z Ukrainy

- Zasada przepływu towarów jest jedną z czterech podstawowych zasad funkcjonujących w Unii Europejskiej, ale ona nie może burzyć jednolitego rynku i nie może działać przeciw producentom z państw członkowskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia na temat wstrzymania przez część państw UE importu produktów rolnych z Ukrainy prof. Genowefa Grabowska, b. europoseł, znawczyni prawa europejskiego i międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina ŚWIAT Genowefa Grabowska zboże Piotr Kowalczuk

Samoloty F-35 i czołgi Abrams szybciej trafią do Polski. "To wzmocnienie całego regionu"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada przyspieszenie dostaw amerykańskiego sprzętu wojskowego do Polski. - Każde wzmocnienie wojsk lądowych czy sił powietrznych w wymiarze polskim jest wzmocnieniem chociażby państw nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, a także naszej kooperacji z państwami flanki wschodniej aż do Rumunii - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo, analityk Defence24, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Joe Biden Mateusz Morawiecki stosunki polsko-amerykańskie Michał Strzałkowski bezpieczeństwo Ukraina ŚWIAT Ameryka wojsko

Amerykańska broń dla polskiej armii. Prof. Kubiak: realizujemy obecnie wielkie zakupy uzbrojenia

Amerykańskie inwestycje w polski system zbrojeniowy to główny temat drugiego dnia wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Szef rządu odwiedził znajdujące się w Georgii i Alabamie zakłady produkujące m.in. myśliwce F-35 i czołgi Abrams. To okazja do rozmów o modernizacji polskiej armii, a także do poszerzenia spectrum współpracy wojskowej z USA w postaci transferu technologii.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Joe Biden Mateusz Morawiecki stosunki polsko-amerykańskie Michał Strzałkowski bezpieczeństwo Ukraina ŚWIAT Ameryka wojsko

Ekspert: Polska zdecydowała się na jak najbliższą współpracę gospodarczą i wojskową z USA

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Waszyngtonu, gdzie spotka się z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. W kolejnych dniach wizyty spotka się też z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. - Ta wizyta będzie konsekwencją poprzednich wizyt Joe Bidena w Polsce oraz tego, że Polska zdecydowała się na jak najbliższą współpracę gospodarczą i wojskową z USA - mówi w "Więcej świata" Tomasz Deptuła z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Joe Biden Mateusz Morawiecki stosunki polsko-amerykańskie Michał Strzałkowski bezpieczeństwo Ukraina ŚWIAT Ameryka