Polskie Radio
Section05

Wigilia

Alfabet Bożego Narodzenia: od aniołów, przez kolędy, aż po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość? Przedstawiamy bożonarodzeniowy alfabet! 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje kutia Trzech Króli Betlejem choinka Trójka

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

Wigilia Bożego Narodzenia. Kard. Nycz: Bóg stał się jednym z nas, aby człowiek był bratem dla innych ludzi

- Poprzez wcielenie, Bóg stał się jednym z nas, stał się człowiekiem, aby człowiek bardziej stał się bratem dla wszystkich ludzi i aby w to braterstwo mógł także wejść z samym Bogiem będąc Jego dzieckiem - powiedział w Wigilię Bożego Narodzenia kard. Kazimierz Nycz składając wiernym życzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie Kazimierz Nycz Kościół katolicki katolicyzm wiara chrześcijaństwo życzenia aktualności katolickie społeczeństwo

O. Michał Legan: chrześcijaństwo, to jest religia uczty

W Wigilię spotykamy się przy stole, by uczcić narodziny Jezusa Chrystusa. W Wielkanoc – by świętować Jego zmartwychwstanie. Co więcej, jak wskazuje paulin, o. Michał Legan, gość Anny Popek, "wszystkie porządne przypowieści pana Jezusa kończą się imprezą". Stół, biały obrus, który go przykrywa, okazują się ważnymi elementami, ważnymi symbolami chrześcijaństwa.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie chrześcijaństwo symbole Jezus Chrystus Anna Popek Trójka

Zmiany w komunikacji miejskiej w Boże Narodzenie w Warszawie. ZTM wydało komunikat

Zarząd Transportu Miejskiego podał, że "25 i 26 grudnia będzie obowiązywał rozkład jazdy dnia świątecznego - dla autobusów linii dziennych i specjalny - dla tramwajów (kursy co ok. 10 lub 20 minut, w zależności od linii) wraz z zawieszeniem wybranych linii". "Metro w godz. 6-23 będzie kursowało co 6-7 minut, w pozostałych godzinach co ok. 10 minut. W nocy z 25 na 26 grudnia uruchomione zostaną nocne kursy metra" - dodano.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA transport publiczny Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia

Janusz Kukuła: Wigilia to dzień, kiedy wszyscy jesteśmy dziećmi. I to nie powinno się zmieniać

Wigilijnym gościem "Zagadkowego Studia" był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. W ten niezwykły dzień opowiadał o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy razem z rodzicami np. zapalał prawdziwe świeczki na choince, ale także przewrotnie zastanawiał się, czy rzeczywiście doświadczenia nas wzbogacają.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo choinka bombki wspomnienie społeczeństwo Janusz Kukuła Trójka

Co jedli w Wigilię nasi przodkowie? Rekonstruktor kulinarny opowiada o staropolskich potrawach

Dzisiejsza wieczerza wigilijna wygląda zupełnie inaczej niż ta, którą spożywali nasi przodkowie. Chociaż w dawnej Rzeczpospolitej często korzystano z tych samych produktów, to już potrawy przygotowywano w zupełnie inny, niespotykany dziś sposób. Wigilia to dzień postny, a więc na stołach musiały pojawić się ryby. Wykorzystywano także nabiał oraz duże ilości owoców i orzechów.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia święta

"Tradycje kulinarne Polski" - od Szczodrych Godów po Wigilię

- Chrześcijańska wigilia w pewien sposób jest nałożona na kanwę tego, co już wcześniej istniało - na kanwę kultury słowiańskiej - wyjaśnia badaczka kultury kulinarnej Magdalena Tomaszewska-Bolałek, autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". - W tym czasie Słowianie świętowali Szczodre Gody - okres powrotu słońca, zwrot w stronę wiosny. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kulinaria święta podróże Piotr Firan kuchnia polska Słowianie tradycja

"Trendy sekularyzacyjne zdają się wszechmocne i nieodwracalne". Filozof apeluje, by pamiętać o "solenizancie" świąt

Filozof i znawca tradycyjnego nauczania Kościoła Katolickiego dr Wojciech Golonka powiedział, że "trendy sekularyzacyjne zdają się wszechmocne i nieodwracalne, prowadząc, do sytuacji, w której główny solenizant tych świąt, Jezus Chrystusa, staje się w nich nieobecny, pominięty i zapomniany".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Boże Narodzenie święta Święta Bożego Narodzenia Jezus Chrystus