Polskie Radio
Section05

Wolność i Niezawisłość

Rocznica powstania Zrzeszenia WiN. Sejm minutą ciszy uczcił Żołnierzy Wyklętych

Sejm uczcił w piątek minutą ciszy poległych i zamordowanych członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z okazji przypadającej 2 września rocznicy powołania zrzeszenia. W rocznicę stracenia przywódców IV Zarządu WiN w więzieniu mokotowskim, 1 marca 1951 roku, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa II wojna światowa infografika

75 lat temu zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość

3 lutego 1947 roku, zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Przed sądem w Warszawie stanęło dziesięcioro działaczy, w tym członkowie I Zarządu Krajowego WiN. Wśród nich był pułkownik Jan Rzepecki, założyciel i pierwszy prezes organizacji. Oskarżonym zarzucono między innymi organizowanie dywersji, przeprowadzanie aktów terroru oraz morderstwa, rabunki i szpiegostwo.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stalinizm komunizm

Podwładni ppłk. Łukasza Cieplińskiego wpisani do katalogu rozpracowywanych przez UB. Jest komunikat IPN

Podwładni ppłk. Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - kapitan Karol Chmiel i porucznik Franciszek Błażej - znaleźli się w uzupełnionym katalogu osób rozpracowywanych przez komunistyczną bezpiekę - poinformował IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN służba bezpieczeństwa PRL zbrodnie sowieckie Wojsko Polskie HISTORIA ludzie POLSKA społeczeństwo

Nie żyje były stalinowski sędzia Stefan Michnik. "Miał na sumieniu kilkadziesiąt osób"

Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia w latach 1952-53 zbrodni komunistycznych, które polegały na wydaniu między innymi bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN. Informację o śmierci byłego sędziego zamieścił w nekrologu jego przyrodni brat Adam Michnik.
Zobacz więcej na temat:  komunizm sądownictwo sąd Żołnierze Wyklęci Instytut Pamięci Narodowej IPN PRL Armia Krajowa prokuratura Wojsko Polskie Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Agnieszka Kamińska Stefan Michnik HISTORIA

Prof. Panfil: nasza wolność triumfem tych, którzy zginęli

- Dla "Żołnierzy Wyklętych" najważniejsza była przysięga. Nie było w niej fragmentu, że mieli walczyć tak długo, jak będzie to dla nich wygodne. Przysięgali Bogu, Ojczyźnie i sobie, że będą walczyć o Polskę wolną i suwerenną - powiedział prof. Tomasz Panfil historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA fakty opinie ciekawostki historia Polski Robert Tekieli Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych PRL

Piotr Lipiński: Jan Rzepecki chciał, by WiN był organizacją cywilną

- Pułkownik Jan Rzepecki, który zakładał WiN, wyobrażał sobie tę organizację jako opozycyjną, działającą w podziemiu. Nie mógł przecież liczyć na to, że będą taką opozycją, jak chociażby PSL, działający legalnie. Dość szybko jednak jego pomysł, żeby była to organizacja cywilna, zderzył się z rzeczywistością - mówił w Dwójce Piotr Lipiński, reporter historyczny.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Lipiński PRL bezpieka Dwójka Wacław Holewiński

"Żelazny" i "Jastrząb". Braterska walka z sowieckim okupantem

W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o działalności niepodległościowej i losach dwóch braci, dwóch Żołnierzach Wyklętych, Edwardzie i Leonie Taraszkiewiczach, którzy operowali przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny. Gościem Tadeusza Płużańskiego był Grzegorz Makus, historyk i znawca tematyki Żołnierzy Wyklętych z tego właśnie obszaru.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Żołnierze Wyklęci PRL komunizm Tadeusz Płużański

Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów

- Nie ustają działania mające na celu odnalezienie szczątków "Żelaznego". Od 2017 roku podejmowaliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny - powiedział Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA ludzie komunizm Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański IPN Józef Franczak PRL Armia Krajowa

"Kiedy gaśnie pamięć, dalej mówią kamienie". W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy WiN

W krużgankach klasztoru kapucynów w Krakowie odsłonięta została w środę tablica upamiętniająca żołnierzy i działaczy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". "Wielu wrogów, jeden cel: niepodległość" – mówił podczas uroczystości dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Kraków HISTORIA POLSKA

75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"

2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Mariusz Pieśniewski Jan Rzepecki Michał Migała NKWD Instytut Pamięci Narodowej Lech Kaczyński