Polskie Radio
Section05
Żydzi

"Tylko w Polsce pomaganie Żydom było karane śmiercią"

Marco Patricelli jest włoskim historykiem, pisarzem i eseistą, który zajmuje się współczesną historią, szczególnie II wojną i rolą, jaką odegrali w niej Polacy. Pisał o Armii Krajowej, armii Andersa i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O stanie wiedzy Włochów o tych wydarzeniach w kontekście konfliktu wokół ustawy o IPN i oskarżania Polaków o współudział w Holokauście mówił w Polskim Radiu 24 Marco Patricelli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy historia Polski sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Holokaust Żydzi

Alfred Rosenberg. Człowiek będący wcieleniem diabła?

125 lat temu w styczniu 1885 roku przyszedł na świat człowiek, o którym mówiono potem, że to on stworzył Adolfa Hiltera. Kim był Alfred Rosenberg? Dlaczego  - chociaż on sam nikogo nie zabił – ponosił odpowiedzialność za śmierć setek tysięcy osób? Co zawierał pisany przez niego dziennik i w jakich okolicznościach został przywłaszczony?
Zobacz więcej na temat:  Alfred Rosenberg HISTORIA historia Polski Jacek Raginis-Królikiewicz Niemcy Żydzi nazizm

Polacy pominięci w Berlinie. Merkel odpowiada Hamburze

Wystawa „Cisi Bohaterowie” prezentowana w Berlinie w siedzibie Fundacji „Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu” przybliża sylwetki Niemców, którzy w latach 1933-1945 pomagali Żydom. Ekspozycja obejmuje teren Niemiec, jak również obszar okupowany przez hitlerowców. Mimo to, "po cichu" pominięto tysiące Polaków, którzy ryzykowali bądź tracili życie, udzielając pomocy Żydom. "To niedopuszczalne" - odniósł się do sprawy adwokat, Stefan Hambura.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Stefan Hambura Holokaust Żydzi Polska w Unii Europejskiej Europa

"Pamiętajcie o Polakach, którzy ratowali Żydów"

Wystawa „Cisi Bohaterowie” prezentowana w Berlinie w siedzibie Fundacji „Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu” przybliża sylwetki Niemców, którzy w latach 1933-1945 pomagali Żydom. Ekspozycja obejmuje obszar Niemiec, jak również tereny okupowane przez hitlerowców. Mimo to, "po cichu" pominięto tysiące Polaków, którzy ryzykowali bądź tracili życie, udzielając pomocy Żydom. "To niedopuszczalne" - odniósł się do sprawy adwokat, Stefan Hambura. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Niemcy Holokaust Żydzi Angela Merkel Stefan Hambura

Żydowskie ulice Warszawy. "Tragiczny punkt kulminacyjny"

- Jak się chodzi po tych miejscach, nabywa się umiejętności wniknięcia, przerwania zasłony. Następuje zawieszenie widzenia rzeczywistości, która jest tu i teraz, i wniknięcie w to, co było. Ale trzeba mieć siłę, by się z tym skonfrontować - opowiadał o swoim doświadczaniu żydowskich ulic Warszawy prof. Jacek Leociak, autor książki "Biografie ulic".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydzi Warszawa Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA

Gadowski: Cywiński pierze Auschwitz z pierwiastków polskich

- Panie Cywiński, jeśli nie chce pan eksponować polskich wątków, najważniejszych jeśli chodzi o ruch oporu w Auschwitz, to wynoś się pan z Oświęcimia - stwierdził Witold Gadowski w opublikowanym w serwisie YouTube filmie. Zapytaliśmy publicystę, dlaczego w tak ostry sposób skrytykował dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gadowski Auschwitz Żydzi historia Polski IPN TYLKO U NAS

Jarosław Gowin o zmniejszeniu liczby wiceministrów

- Zapowiedź premiera jest jednoznaczna – premii do końca tej kadencji nie będzie. Natomiast jeśli chodzi o propozycję likwidacji gabinetów politycznych, to jest to jeden wielki populizm. To pozbawianie polskiego państwa instrumentów, które pozwalają nam skutecznie walczyć z lobbystami. Jeśli posłowie Kukiz’15 mówią, że gabinety trzeba zlikwidować, to albo nie rozumieją natury polityki, albo są ludźmi, którzy dążą do osłabienia państwa – powiedział w audycji 24 Pytania wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin rząd Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość handel w niedzielę IPN Mateusz Morawiecki premier Żydzi Holokaust Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kancelaria premiera POLSKA

Archiwum Ringelbluma. O upamiętnianiu Zagłady Żydów

W stolicy powstanie Muzeum Getta Warszawskiego – zapowiedzieli podczas wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński. Tymczasem, już od kilku lat działa społeczny Komitet Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma przy stowarzyszeniu „Stacja Muranów”. W Polskim Radiu 24 o zbiorze mówili Aleksandra Engler-Malinowska i Marcin Urbanek, przedstawiciele Komitetu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 getto warszawskie II wojna światowa Holokaust Żydzi

Nos Kleopatry: Różne oblicza Marca ‘68

Przez dziesięciolecia każdy interpretował wydarzenia Marca'68 r. inaczej. Na sposób postrzegania Marca'68 wpływ miało m.in. to, kto w jakim środowisku się obracał i jaki doraźny cel w ocenie tamtych dni mu przyświecał. Jak wydarzenia sprzed 50 lat wpływają na naszą obecną kondycję polityczno-społeczną? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grzegorz Sieczkowski, publicysta i dokumentalista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Żydzi marzec 1968 Władysław Gomułka