Polskie Radio
Section05

Adam Mickiewicz

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Stephen King Herbert George Wells José Saramago Daniel Defoe Giovanni Boccaccio Juliusz Słowacki Jalu Kurek Tomasz Mann Gabriel García Márquez Mary Shelley Margaret Atwood Bram Stoker KSIĄŻKA literatura książki proza poezja epidemia grypy pandemia wirus wirusy choroby zakaźne koronawirus pisarz pisarze i poeci horror science-fiction historia Europy historia Polski HISTORIA bakterie

Piękno poezji Mickiewicza na nowym albumie Krzysztofa Napiórkowskiego

– Mój zamysł był taki, żeby "Sonety Krymskie" Mickiewicza, które bez wątpienia są emanacją geniuszu tego autora, uczynić bardziej bliskimi i nieco je uwspółcześnić. To bardziej impresja niż typowy longplay – mówi pieśniarz i pianista Krzysztof Napiórkowski o swoim najnowszym albumie "Mickiewicz. Sonety Krymskie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka hp Marek Niedźwiecki poezja poezja śpiewana

Przypominamy poprzednie edycje Narodowego Czytania

Jakie były dotychczasowe lektury - czyli: czy wszyscyśmy z Aleksandra hr. Fredry? Jakim herbem pieczętował się Jan Onufry Zagłoba? Którymi ulicami Powiśla przechadzał się Wokulski i czy Cezary Baryka naprawdę zachłysnął się rewolucją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dają dotychczasowe lektury Narodowego Czytania - a przed nami ósme wydanie tego wydarzenia, tym razem z ośmioma nowelami.
Zobacz więcej na temat:  literatura Narodowe Czytanie KULTURA Aleksander Fredro Henryk Sienkiewicz Narodowe Centrum Kultury

Białoruś: ulicę wieszcza zmieniono na Mickiewicza czekisty

W Rzeczycy w obwodzie homelskim miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza - sowieckiego czekisty, który na Białorusi utrwalał władzę sowiecką - piszą niezależne białoruskie media. Władze miejskie twierdzą, że naprawiają tylko błąd, który zakradł się ukradkiem, i "przywrócona została historyczna sprawiedliwość”. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT KULTURA